Nowoczesne okna: nowości i trendy w stolarce otworowej

2021-12-02 9:12
Duże przeszklenia
Autor: Małgorzata Góra Welkość okien dobiera się przede wszystkim do powierzchni pomieszczenia, które mają doświetlić. Kształt i położenie wpływają na estetykę i charakter elewacji

W przypadku stolarki okiennej na topie nadal pozostają panoramiczne przeszklenia. To rozwiązanie, które jest wybierane zarówno do nowoczesnych budynków, jak i i tych o tradycyjnej architekturze. Nowoczesne okna to duże przeszklenia, które optycznie powiększają przestrzeń, doświetlają pomieszczenie, zacierają granicę między wnętrzem i tym, co jest na zewnątrz.

Obecnie okna to nie tylko przezierne przegrody oddzielające wnętrza domu od panujących warunków zewnętrznych. Postrzega się je jako ważny element wystroju wnętrza, a także bardzo istotny akcent elewacji. Ich wybór ma niebagatelny wpływ na ostateczny styl domu. Można dzięki nim podkreślić jego walory, wpływając na jego funkcjonalność oraz wygląd.

Inwestorzy coraz chętniej stosują duże powierzchnie przeszkleń, które nadają architekturze lekkości, otwierają widoki na otoczenie i sprawiają wrażenie większej przestrzeni.

Jak kupować okna?

Okna panoramiczne - modny i efektowny element wyposażenia wnętrza

Aktualne trendy stawiają na minimalizm, transparentność i efektywne doświetlenie wnętrz. Odpowiedzią na to są duże przeszklenia, zacierające granicę między wnętrzem i tym, co jest na zewnątrz. Od kilku sezonów bardzo chętnie wykorzystuje się zarówno duże przeszklenia tarasowe, jak i duże okna, także na wyższych kondygnacjach, gdy nie ma za nimi balkonu czy tarasu. Choć prym wiodą w obiektach o nowoczesnym charakterze, sprawdzają się również w tradycyjnych aranżacjach.

Duże konstrukcje mają profile z PCW, drewna, aluminium, a także są połączeniem tych materiałów. Dążąc do uzyskania panoramicznego efektu, wykorzystuje się okna z maksymalnym udziałem szklanych tafli bez podziału. Dużą wagę przywiązuje się także do szerokości profili, które go wzmacniają. Producenci oferują więc okna stałe (powierzchnia szybu może być największa) oraz specjalny montaż stolarki, z ukryciem ram pod tynkiem, a progu drzwi otwieralnych – w warstwach posadzki.

GALERIA: okna panoramiczne w domu

Uzyskanie wyglądu szklanej ściany

Producenci okien aluminiowych i tworzywowych zmniejszyli również szerokości profili w widoku (co pozwala znacznie zwiększyć powierzchnię oszklenia). Uzyskanie wyglądu szklanej ściany dodatkowo ułatwiają specjalne systemy okienno-drzwiowe, w których wszelkie mechanizmy odpowiedzialne za ruch skrzydła można ukryć w profilach.

W niektórych profilach tafle szklane są zamontowane w taki sposób, że elementy konstrukcyjne są niewidoczne – w zależności od rozwiązania: od zewnątrz lub od wewnątrz. W tych ostatnich skrzydło od wewnętrznej strony w całości pokrywa szklana tafla, na której mocowana jest klamka.

Można wybrać też przeszklenie z drzwiami przesuwnymi typu pocket door, które po otwarciu w całości chowają się w ścianie budynku w specjalnie zaprojektowanej kieszeni. Wtedy, po otwarciu skrzydeł, uzyskuje się najszersze przejście.

Przeczytaj też:

Przeszklone przegrody w ścianach: nowoczesne przeszklenia w domach >>>

Duże przeszklenia
Autor: Awilux Charakterystycznym elementem nowoczesnej architektury są duże przeszklenia. Jeśli mają mieć filigranowe ramy, wybiera się okna aluminiowe

Nowoczesne szklane narożniki 

Taka konstrukcja doskonale wpisuje się w trend przeszklonych elewacji, zapewniając widok na różne strony świata i jeszcze lepsze doświetlenie wnętrz. Na rynku są dostępne dwa rozwiązania różniące się estetycznie oraz konstrukcyjnie. Schodzące się w narożniku szklane tafle są łączone ze sobą bezpośrednio (tak zwane okna ze stepem) albo profilem. Przeszklenie narożne można łączyć ze szkleniem stałym bądź ruchomymi skrzydłami.

  • okna ze stepem

W oknach ze stepem wykorzystuje się technologię łączenia tafli szklanych spoiwem, najczęściej czarnym silikonem lub klejem o wysokiej wytrzymałości (technologia wykorzystywana w fasadach strukturalnych). Na połączeniu pakietów szybowych umieszcza się wkład termiczny, minimalizujący straty ciepła w narożniku. Nie stosuje się żadnych łączników kątowych, ale w miejscu połączenia można zastosować wąski pasek ciemnego szkła, które jest prawie niewidoczne. Tafle szklane mogą być połączone niemal pod dowolnym kątem.

  • okna połączone profilem

W konstrukcjach z łącznikiem najbardziej popularne są te z oknami łączonymi pod kątem 90°, choć ramy mogą zostać zestawione również pod innym kątem. Przeszklenia w tym systemie mogą być projektowane jako stałe, ale też ze skrzydłami funkcjonalnymi z różnymi możliwościami otwierania. Gdy oba skrzydła dochodzące do narożnika są otwierane, można wybrać rozwiązanie z ruchomym słupkiem lub stałym. To pierwsze zapewni całkowicie otwartą przestrzeń po otwarciu skrzydeł.

Przeczytaj też:

Okna narożne w domu: efektowny detal elewacji. Wybieramy okno narożne >>>

Szklane narożniki
Autor: Marcin Czechowicz W nieotwieralnym przeszkleniu narożnym nie musi być elementu konstrukcyjnego, gdy szyby połączy się specjalnym spoiwem

Maksymalna wielkość przeszklenia

Producenci profili okiennych, zwłaszcza tych z aluminium, oferują różne, ale kompatybilne systemy, dzięki czemu można stworzyć spójną estetycznie jednokondygnacyjną fasadę z drzwiami przesuwnymi, elementami stałymi, oknami, przeszklonymi drzwiami czy oknem wentylacyjnym. Wielkość pojedynczej konstrukcji zależy od materiału, z którego są wykonane profile, i sposobu otwierania skrzydeł.

Przeczytaj też:

Modne przeszklenia tarasowe: wybieramy szerokie drzwi na taras >>>

Przykładowo przesuwne skrzydła aluminiowe mogą mieć wysokość do 4 m i maksymalną masę do 400 kg (obsługa manualna) bądź 1200 kg (obsługa automatyczna). W jednym z najnowszych rozwiązań drzwi przesuwnych z PCW konstrukcja ma wymiary 5,8 x 2,4 m (okna białe, czterokwaterowe, z dwoma środkowymi skrzydłami ruchomymi). W dwukwaterowych z jednym skrzydłem ruchomym jest to 4 x 2,4 m (białe) albo 3,8 x 2,3 m (kolorowe). Przesuwne skrzydła drewniane mają różne wymiary, ale ich masa nie przekracza 400 kg. Jeden z producentów oferuje drzwi HST o maksymalnej szerokości 6 m, ze skrzydłem o powierzchni 6,5 m².

Okna panoramiczne
Autor: OKNOPLAST Najpopularniejsze konstrukcje przeszkleń tarasowych to drzwi przesuwne. Producenci oferują kilka rozwiązań, ale tym, co je łączy, jest szerokie otwarcie

Wybór odpowiedniego progu 

Decydując się na przeszklenia wielkogabarytowe, należy rozważyć wybór odpowiedniego progu. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko komfort użytkowania, ale również budowę progu oraz sposób jego montażu, bo styk okna z podłożem to newralgiczne miejsce, w którym może powstać liniowy mostek termiczny.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań tarasowych:

  • bezprogowe (próg zamontowany w posadzce),
  • lub z tak zwanym niskim progiem (zazwyczaj ma około 2 cm wysokości).

Wybranie jednego z tych rozwiązań nie tylko podniesie komfort użytkowania, ale pozwoli uzyskać jeszcze lepszy efekt niezakłóconego połączenia wnętrza z otoczeniem.

Budowa i sposób montażu progu

Progi mogą być wykonane z tworzywa, aluminium lub obu tych materiałów, także w konstrukcjach drewnianych. Mają budowę wielokomorową, co wpływa na znaczną redukcję przepływu ciepła w dolnej części okna. Dostępne są też modele wyposażone w dodatkową izolację, co poprawia ich właściwości cieplne.

Niskie progi od strony tarasu mają wyprofilowany spadek, który umożliwia swobodne odprowadzenie wód opadowych oraz wygodne połączenie okna z nawierzchnią tarasu. Rozwiązania bezprogowe są oferowane również w wersji z odwodnieniem liniowym, które jest zintegrowane z ościeżnicą, co zapewnia sprawne odprowadzanie wody

Tarasowe drzwi  bezprogowe
Autor: Marcin Czechowicz Decydując się na tarasowe drzwi bezprogowe, warto zadbać o to, by nie dopuścić do zalania tej newralgicznej strefy. Jeśli nie ma szerokiego okapu, bywa konieczny daszek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie