Przeszklone przegrody w ścianach: nowoczesne przeszklenia w domach
Duże przeszklone przegrody w ścianach to modne rozwiązania w projektowaniu domów. Żeby stworzyć komfortową przestrzeń mieszkalną, nie wystarczy efektowne wykończenie wnętrz. Nasz organizm potrzebuje zdrowego powietrza i naturalnego światła. Dlatego w przegrody zewnętrzne wstawia się przeszklenia. Takie rozwiązanie potrafi zachwycić.
Przeszklenia w przegrodach zewnętrznych - ścianach, połaciach dachu skośnego - wpływają na architekturę domu. Zawsze dodają bryle lekkości, czasem optycznie zmieniają jej wielkość, a dobrze dobrane podkreślają jej styl i charakter. Ich rozmieszczenie i wielkość dobiera się do funkcji, jaką mają pełnić w pomieszczeniach. W wielu współczesnych domach wymianę powietrza zapewnia system wentylacji mechanicznej, więc okna nie muszą się otwierać. Choć jest to praktyczna funkcja, bo zwłaszcza w dużych przeszkleniach na parterze umożliwia komunikację między wnętrzem a ogrodem, a na wyższych kondygnacjach ułatwia umycie okien od zewnątrz. Podstawowym zadaniem przeszkleń jest jednak naturalne doświetlenie wnętrz.
Duże przeszklenia w domu a bilans energetyczny
Nawet bardzo ciepłe współczesne okna są i tak najsłabiej izolowanym fragmentem przegrody zewnętrznej. Trzeba to brać pod uwagę zarówno zimą, jak i latem. Według obecnych wymagań maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla okien elewacyjnych może wynosić 0,9 W/(m2.K), a dla okien dachowych - 1,1 W/(m2.K). Ale trzeba pamiętać, że ta wymagana wartość Uw odnosi się nie do parametrów okna referencyjnego zbudowanego z danych komponentów (profili, pakietów skrzydłowych, uszczelek itd.), czyli jednoskrzydłowego o wymiarach 123 x 148 cm, lecz do wyrobu o konkretnych (projektowanych) wymiarach. Jeśli decydujemy się na duże przeszklenie, w którym pakiet szybowy ma większy udział w jego powierzchni niż w oknie referencyjnym, wiadomo, że będzie ono od niego cieplejsze (Uw uzyska niższą wartość), ale w wypadku okna dwuskrzydłowego albo mniejszego jego izolacyjność termiczna będzie słabsza (wyższa wartość Uw).
Przeczytaj też: Wskaźnik EP. Jak zmniejszyć EP budynku >>>
Autor: WIŚNIOWSKI
Połączenie dużego przeszklenia ze szklaną balustradą na tarasie spotęguje efekt zatarcia granicy między wnętrzem a tym, co na zewnątrz. Pozwoli też cieszyć się pięknem rozległego krajobrazu
Mimo że ustawodawca nie wprowadził górnego limitu powierzchni przeszkleń, to jednak jasno sprecyzował wymaganie, które może na to wpływać. Dotyczy ono wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP, którego wartość dla domu jednorodzinnego nie może być wyższa niż 70 kWh/(m2.rok) na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Efektowne, duże przeszklenia mogą sprzyjać przegrzewaniu się pomieszczeń latem, więc by do tego nie dopuścić, instaluje się klimatyzację, a to wpływa na wartość EP.
Przesłony do dużych przeszkleń
Żeby utrzymać komfort termiczny we wnętrzach latem i zimą, można duże przeszklenia wyposażyć w przesłony, najlepiej zewnętrzne. Jednak dobierać trzeba je nie tylko tak, by zgodził się bilans energetyczny, ale by rzeczywiście racjonalnie z nich korzystać. Nie po to bowiem decydujemy się na duże przeszklenie od ogrodu, by w ciągu dnia zasłaniać je nieprzezierną roletą zewnętrzną. Ale zimą, po wcześnie zapadającym zmierzchu, pozwoli nam to także zachować intymność w rozświetlonych pomieszczeniach.
Przeczytaj też: Osłony przeciwsłoneczne: ochrona domu przed przegrzaniem
Dlatego często poza tego typu przesłonami zewnętrznymi stosuje się różnego rodzaju rozwiązania architektoniczne - wysunięte okapy, cofnięte ściany z dużymi przeszkleniami czy inne elementy konstrukcyjne - które osłonią wnętrza przed nadmierną penetracją promieni słońca latem, a umożliwią dotarcie ich zimą, gdy padają pod znacznie niższym kątem.
Efektowne duże okna w domu
Najpopularniejszym sposobem wpuszczenia światła przez ściany zewnętrzne są różnego typu okna. Mogą mieć zróżnicowane podziały, grubości ram, a także znacznie się różnić głębokością zabudowy, czyli grubością stolarki. Jeśli priorytetem są przeszklenia z wąskimi ramami i dużymi taflami szkła bez podziałów, pod uwagę trzeba wziąć konstrukcje aluminiowe. Jednak te wyroby są znacznie droższe od okien drewnianych czy tworzywowych.
Przeczytaj też: Drzwi tarasowe przesuwne czy rozwieralne: jakie wybrać?
Ale oszczędności warto szukać nie tylko w materiale ram. Nie każde okno musi się otwierać, a to w wersji stałej jest tańsze - nie ma ruchomego skrzydła, więc nie potrzeba dodatkowej ramy, w której osadza się pakiet szybowy, nie potrzeba też okuć. Stałe elementy często są fragmentami dużych konstrukcji drzwi tarasowych, zwłaszcza przesuwnych, a także przeszkleń narożnych. Zastosowane osobno, z wąskimi ramami i szybami o dużej przezierności, mogą spektakularnie otwierać wnętrza na otaczający dom ogród lub krajobraz.
Przeszklenia w ścianach a bezpieczeństwo
Osobną kwestią regulowaną przepisami jest bezpieczeństwo użytkowania w odniesieniu do okien otwieranych. Choć przeważająca większość skrzydeł rozwieralnych otwiera się w stronę wnętrza, to jeśli znajdują się na pierwszej lub drugiej kondygnacji naziemnej, mogą otwierać się na zewnątrz. Odległość między górną krawędzią parapetu wewnętrznego a podłogą powinna wynosić co najmniej 85 cm. Jeśli okno schodzi niżej do podłogi, a nie ma za nim balkonu lub tarasu, wówczas do tej wysokości powinno być zabezpieczone balustradą lub w tej części mieć skrzydło nieotwierane.
Światło z góry, czyli przeszklenia w dachu
Okna umieszcza się nie tylko w dachu skośnym, ale także w płaskim, czyli z minimalnym spadkiem umożliwiającym odprowadzenie wody opadowej. Do wyboru jest wiele okien o typowych, z góry określonych wymiarach, ale w różnych wersjach otwierania, a także okna stałe, które można zestawiać w komplety z oknami otwieranymi.
Przeczytaj też: Zespolenie okien dachowych: rodzaje, wymiary, akcesoria montażowe
Gdy na połaci zgrupuje się kilka okien, można uzyskać efektowne przeszklenie o dużej powierzchni. To sposób pozyskania na poddaszu dużej ilości naturalnego światła, zarówno w domu nowo budowanym, jak i modernizowanym, często bez ingerencji w konstrukcję więźby. Jednak decydując się na duże przeszklenia w połaci dachu, trzeba pamiętać o wyposażeniu ich w osłony przeciwsłoneczne, by zachować na poddaszu komfort termiczny.
Szyby w dużych przeszkleniach
Dziś standardem są pakiety szybowe zbudowane z trzech tafli szkła, z komorami wypełnionymi gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem) i ciepłą ramką ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Charakteryzują się one bardzo dobrą izolacyjnością termiczną - Ug = 0,5-0,7 W/(m2.K). Są jeszcze dwa parametry istotne dla pakietu szybowego. Pierwszy to współczynnik g - im większa jego wartość, tym więcej energii promieniowania słonecznego przedostanie się przez szyby do wnętrza. Przykładowo g większe niż 0,5 oznacza, że do wnętrza przedostanie się ponad połowa słonecznego promieniowania cieplnego docierającego do przeszklenia. Wysoka wartość g na elewacji południowej może sprzyjać przegrzewaniu się pomieszczeń. Kolejnym parametrem jest współczynnik Lt - określający ilość światła przepuszczanego przez szybę. Im ma większą wartość, tym więcej naturalnego światła dociera do wnętrza. Jednak nie zawsze szyba o porównywalnym Lt daje podobny efekt we wnętrzu. Na elewacji północnej, gdzie nie dociera promieniowanie słoneczne, będzie wydawała się ciemniejsza niż na rozświetlonej elewacji południowej.
Na obniżenie przejrzystości pakietu szybowego wpływa najczęściej stosowanie na szybach powłok niskoemisyjnych, które poprawiają jego Ug. Jednak są już takie rozwiązania, które pozwalają spełnić najbardziej surowe wymagania dotyczące wydajności energetycznej okien i komfortu mieszkańców - dwukomorowe pakiety o Ug = 0,6, charakteryzujące się g = 0,6 i Lt = 77%. Podniosło to możliwości przeszkleń, zapewniając o 10% większe zyski cieplne i neutralny wygląd przeszklenia z redukcją efektu lustra.