Osłony okienne zewnętrzne i wewnętrzne. Jaką osłonę przed słońcem wybrać do domu?

2022-05-11 11:23

Odpowiednio dobrane osłony okienne zewnętrzne i wewnętrzne będą chronić wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem. Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej ­– rolety, markizy czy żaluzje? Kiedy pomyśleć o ich montażu?

Osłony okienne
Autor: Velux Często zamiast kupować nieekologiczne klimatyzatory, wystarczy zainwestować w ładne i funkcjonalne osłony okienne

Od jesieni do wiosny cieszymy się każdym promieniem słońca wpadającym do wnętrza przez okno. Niestety, im bliżej lata, tym one stają się one coraz bardziej dokuczliwe. Jeśli więc wokół domu nie ma naturalnych osłon, na przykład parawanu z drzew, wtedy trzeba wyposażyć okna w osłony sztuczne. Dotyczy to zwłaszcza okien połaciowych, które w upalne dni potrafią zamienić poddasze w niepożądane solarium.

Osłony okienne zewnętrzne

  • rolety

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zasłaniania przeszkleń są rolety zewnętrzne. Ich najważniejszym elementem jest tak zwany płaszcz z wąskich profili (lamelek) połączonych wzajemnie uszczelniającymi elementami z gumy lub podklejonych od spodu przeźroczystą tkaniną nośną ograniczającą przepływ ciepła. Szerokość i długość płaszcza dostosowywana jest do wymiarów okna. Płaszcz przesuwa się w górę i w dół po prowadnicach bocznych przymocowanych do ościeżnic lub do wnęk okiennych. Zwijany jest na walec umieszczony w skrzynce zwanej kasetą. Miejsce kasety znajduje się tuż nad oknem. W sprzedaży są rolety do okien pionowych oraz do okien dachowych. 

  • markizy lub markizolety 

Zamiast rolet można wybrać markizy do okien pionowych lub markizolety. Ich płaszcz jest wykonany z tkaniny częściowo przepuszczającej światło. W odróżnieniu od rolet po zamknięciu nie odcinają dopływu słońca, nie zabezpieczają przed włamaniem i nie poprawiają izolacyjności termicznej okien. Markizolety, inaczej niż markizy, mogą się od pewnej wysokości odchylać od pionu na zewnątrz.

    warto wiedzieć

    Gdy dom ma duże przeszklenia, radzimy zamontować nad nimi markizy. Po otwarciu tworzą one nad tarasem rodzaj zadaszenia. Gwarantują więc cień nie tylko w środku budynku, ale też na tarasie. Niestety, mimo że zazwyczaj są zaimpregnowane, wytrzymują tylko niewielkie opady i przy większych deszczach trzeba je zwijać. Do okien połaciowych można też kupić markizy mające płaszcz z tkaniny odpornej na szkodliwe warunki atmosferyczne.

    • żaluzje zewnętrzne

    Projektując dom, można pokusić się o zainstalowanie żaluzji zewnętrznych. Tworzą one całe konstrukcje ścienne, dodając budynkowi nowoczesnego charakteru. Ich lamelami można sterować od wewnątrz, regulując natężenie światła dziennego wpadającego do środka.

    • okiennice

    W domach o klasycznej architekturze alternatywą dla rolet lub żaluzji są okiennice, dostępne w ogromnym bogactwie kształtów i form.

    Markizy
    Autor: Warema Markizy stanowią najlepsze zabezpieczenie pomieszczeń przed nagrzewaniem się. Co istotne, zacieniają wnętrze, nie zasłaniając przy tym całkowicie widoku na otoczenie

    Osłony okienne wewnętrzne 

    • rolety wewnętrzne

    Najpopularniejsze są rolety wewnętrzne, o płaszczu tkaninowym. Wiele z nich można zamontować samodzielnie. Rolety takie różnią się między innymi stopniem przepuszczalności światła, wyrażanym przez producentów w procentach. Znajdziemy też modele, które dzięki materiałowi, z jakiego wykonany jest płaszcz, i szczelnym prowadnicom bocznym potrafią całkowicie odcinać dostęp słońca do pomieszczeń.

    • żaluzje

    Łatwe sterowanie natężeniem światła dziennego to domena żaluzji, których metalowe, tworzywowe lub drewniane wąskie lamelki można ustawiać pod różnymi kątami, a w razie potrzeby podciągać na określoną wysokość do góry.

    • rolety noc-dzień

    Poziom nasłonecznienia zdolne są regulować także modne obecnie rolety noc-dzień. Mają one płaszcz dwuwarstwowy, zbudowany z naprzemiennie umieszczonych pasów siatki i tkaniny. Podczas rozwijania bądź zwijania pasy części przedniej i tylnej na przemian zachodzą na siebie i rozchodzą, dając różne warianty zacienienia. Stopień zaciemnienia zależy od koloru i stopnia przejrzystości płaszcza. Płaszcz może też zostać całkowicie podciągnięty do góry i schowany w kasecie, żeby odsłonić widok na okolicę lub żeby umyć szybę. Oferowane są też takie modele rolet dzień-noc, które zapewniają stuprocentowe odcięcie światła dziennego.

    • shuttersy

    Z drewna lub tworzywa sztucznego produkuje się shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne. Ich rama ma przeważnie wypełnienie z wąskich lamelek, poruszających się podobnie jak żaluzje. Shuttersy zamawiamy pod wymiary okien lub większych przeszkleń. Popularność zawdzięczają niezaprzeczalnym walorom estetycznym.

    • zasłony panelowe

    Oczywiście z promieniami słonecznymi dobrze radzą sobie tradycyjne zasłony oraz ich nowocześniejsza odmiana – zasłony panelowe. Składają się one z jednego, dwóch lub kilku pionowych paneli (nazywanych panel trackami) mogących poruszać się w lewo lub prawo po prowadnicy szynowej, będącej odpowiednikiem karnisza.

    Osłony wewnętrzne do okien połaciowych

    Z oknami połaciowymi jest odrobinę większy kłopot, spowodowany ich skośnym ustawieniem, ale i do nich zdołamy dobrać wiele ciekawych, atrakcyjnie wyglądających osłon, jak choćby rolety materiałowe z płaszczem poruszającym się w prowadnicach przytwierdzonych do ramy okiennej bądź podobnie mocowane żaluzje.

    Shuttersy
    Autor: SKY SHUTTERS Gdy wyposażymy okna w shuttersy żaluzjowe, łatwo będziemy mogli regulować dopływ światła słonecznego do wnętrz
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Pozostałe podkategorie