Shuttersy: eleganckie okiennice wewnętrzne
Shuttersy oprócz spełniania swoich praktycznych funkcji, mogą być interesującym dopełnieniem wystroju wnętrz. Shuttersy produkowane są głównie z drewna, ale ofertę uzupełniają shuttersy z tworzywa sztucznego – ze względu na wyższą odporność na wilgoć odpowiednie chociażby do łazienek.
W języku angielskim nazwa shuttersy oznacza po prostu okiennice. U nas przylgnęła ona do okiennic instalowanych od wewnątrz domów. Na shuttersy mówi się też: okiennice amerykańskie. Shuttersy są coraz modniejsze w aranżacji wnętrz. Pomalowane na biało idealnie pasują do stylu New Hampton. Shuttersy są cenione za klasyczny wygląd, możliwość przemalowania i trwałość. Mogą być tradycyjne, czyli rozwieralne, przesuwne albo składane harmonijkowo. Shuttersy wykonywane są zwykle z dobrej jakości drewna, na przykład cedru lub modrzewia japońskiego. Składają się z jednego lub kilku paneli z poziomymi lamelami. Listewki są ruchome, zmiana kąta ich nachylenia reguluje natężenie światła.
Shuttersy wewnętrzne
Shuttersy mają zazwyczaj budowę żaluzjową, a wówczas ich drewniana rama wypełniona jest skośnymi lamelkami ustawionymi pod kątem. Lamelki mają szerokość od 6,3 do 11,4 cm. Są ruchome, co umożliwia zapanowanie nad natężeniem światła i sterowanie kątem padania promieni słonecznych. Do sterowania shuttersami służy pionowa listwa biegnąca przez środek lub schowana z boku, w ramie okiennicy. Możliwe jest też zastosowanie mechanizmu zdalnego sterowania.
Autor: Gettyimages
Nie zawsze chcemy, żeby słońce zaglądało nam w okna, a tym bardziej, żeby zaglądali w nie przechodnie lub sąsiedzi. Dlatego w oknach mocujemy osłony. Shuttersy mogą też być interesującym dopełnieniem wystroju wnętrz.
Shuttersy drewniane
Jeśli pomieszczenia będą urządzone w stylu bardziej sielskim, przypominającym wnętrze wiejskiej siedziby, wtedy można rozważyć zainstalowanie shuttersów drewnianych w stylu rustykalnym, zbudowanych z pionowo umieszczonych desek, spiętych ozdobnymi okuciami. Takie shuttersy są masywne, ale po zamknięciu dobrze tłumią hałas. Drewno, jeśli jest dobrej jakości, wykańcza się przez pomalowanie lakierem bezbarwnym lub olejowoskiem. Gatunkowo gorsze drewniane shuttersy maluje się farbą kryjącą. W sprzedaży są też shuttersy oferowane w wersji surowej, niewykończonej. Można wówczas pomalować je na kolor najlepiej pasujący do danego pomieszczenia.
Shuttersy tarasowe
Shuttersy najchętniej stosujemy do zacieniania dużych okien tarasowych. Poszczególne z kilku paneli takich okiennic są wówczas połączone ze sobą zawiasami, w droższych modelach są one ukryte, żeby nie rzucały się w oczy. Shuttersy tarasowe otwierają się więc harmonijkowo, a po złożeniu nie zajmują zbyt wiele miejsca. Muszą mieć jednak prowadnice zainstalowane pod sufitem lub w górnej części wnęki okiennej.
Shuttersy w oknach: ciekawe sposoby otwierania
Są też shuttersy, które składa się na ścianę, bez prowadnicy. Pojedyncze panele otwierają się zaś jak klasyczne okiennice, z tym że do wewnątrz. Są połączone zawiasami z wnękami okiennym lub przymocowane do ram skrzydeł okiennych (ale tak, że da się je zdejmować, żeby umyć szybę). Można też zamówić shuttersy przesuwne i wówczas każdy z paneli przesuwa się po osobnej prowadnicy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zasłon panelowych.
Przeczytaj też: Rolety dzień-noc: nowoczesne osłony wewnętrzne
Shuttersy produkowane są na zamówienie. Przed zakupem można więc ustalić nie tylko ich wymiary i kształt, ale też sposób wykończenia i rodzaj mechanizmu sterującego lamelkami. Dzięki temu shuttersy można idealnie dopasować do wymiarów okna i swoich preferencji.
Shuttersy cena
Z pewnością shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne nie są tanim sposobem na zacienianie pomieszczeń, ale i tym razem znajdziemy droższe i tańsze rozwiązania. Najdroższe są shuttersy drewniane.
- shuttersy drewniane – cena 1900-2300 zł/m2
- shuttersy z tworzywa sztucznego - cena 1500-2000 zł/m2