Okno tarasowe przesuwne - zalety i ceny

2023-01-17 14:13
Okna unoszono-przesuwne
Autor: G-U POLSKA Ciężar skrzydła przesuwnego może sięgać nawet 400 kg. To wymaga zastosowania solidnych, niezawodnych okuć umożliwiających obsługę bez użycia dużej siły

Okna tarasowe zapewniają wygodne wyjście z salonu lub sypialni na taras i ładny widok na ogród. Najchętniej wybierane są tarasowe okna przesuwne - poznaj ich zalety i zorientuj się w kosztach.

Taras to drugi salon, miejsce letniego wypoczynku. Dobrze więc, żeby był świetnie skomunikowany z pomieszczeniami, które z nim sąsiadują. Okna tarasowe pozwolą się wygodnie przemieszczać z domu na zewnątrz i otworzą przed mieszkańcami szeroki widok na okolicę. Wybór typu okien zależy od wielkości i charakteru pomieszczenia oraz od planów jego umeblowania. Oczywiście decyduje też atrakcyjność terenu otaczającego budynek. Właśnie okna mogą podkreślić jego walory.

Kiedy wybrać okna tarasowe przesuwne:

  • Gdy pragniemy ładnego i panoramicznego widoku na okolicę.
  • Jeśli zależy nam na szerokim otwarciu pomieszczenia na taras.
  • Gdy nie chcemy, żeby skrzydła okienne podczas otwierania szarpały zasłony lub firany.
  • Gdy chcemy postawić meble blisko okien.
Okno z ukrytym progiem
Autor: FAKRO Dolne prowadnice niektórych okien przesuwnych mogą być całkowicie wprowadzone w posadzkę. Nie będziemy się wtedy o nie potykać. Lepszy będzie również efekt wizualny, ale większe ryzyko podwiewania

Okna tarasowe unośno-przesuwne (HKS)

Oknom tarasowym unośno-przesuwnym producenci nadają oznaczenia HST lub HKS. Skrzydła takich drzwi – jedno lub para – po przekręceniu klamki odrywają się od podłoża, podnoszą nieco w górę, a następnie przejeżdżają w bok. Skrzydła ustawione są względem siebie z przesunięciem (nie tworzą po zamknięciu jednej płaszczyzny). Poruszają się od strony pomieszczenia. Nowocześniejsze wersje okien tarasowych unośno-przesuwnych w ogóle nie wymagają unoszenia skrzydła. Podnosi się natomiast ich dolna uszczelka i wtedy skrzydło da się przesunąć. W przypadku okien tarasowych podnośno-przesuwnych skrzydła poruszają się po prowadnicy umieszczonej od strony pomieszczenia. Nie jest więc ona narażona na zabrudzenie i oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych: śniegu, mrozu, deszczu, promieni UV. Niestety okna HST nie mają funkcji uchyłu przydatnej do przewietrzania domu.

Luksusowym uzupełnieniem okien tarasowych przesuwnych typu HST może być całkowicie ukryty elektryczny mechanizm napędowy zdolny poruszać skrzydłami o ciężarze do 400 kg. Napęd ma wbudowany akumulator działający nawet w przypadku braku zasilania. Dzięki możliwości wykrywania przeszkód zapewnia też pełne bezpieczeństwo – zatrzyma się, gdy coś znajdzie się w linii ruchu skrzydła. Tradycyjna klamka takie przesuwnego okna tarasowego może zostać zastąpiona panelem dotykowym. Drzwi można również otwierać i zamykać za pomocą przenośnego nadajnika radiowego, czytnika linii papilarnych, klawiatury lub smartfona.

Przeczytaj też:

Próg pod oknem tarasowym: jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych >>>

Szerokość pojedynczych ruchomych skrzydeł w przypadku okien HST dochodzi nawet do 4,2 m, zazwyczaj jednak mają do 300 cm. Montując parę takich okien tarasowych, można sobie zapewnić przejście między domem a tarasem o szerokości 6 m. W oknach HST często nie ma wystającego progu lub jest on bardzo niski. Jest to możliwe dlatego, że prowadnica zamocowana jest do podłogi, a nie do ościeżnicy.

  • Okna HST kosztują od 6000 do 24 000 zł.
Modne okna przesuwne
Autor: SIGENIA Od wielu lat okna przesuwne to najmodniejsze z okien tarasowych, pozwalające uzyskać duże przeszklenia i szerokie przejścia

Okna tarasowe uchylno-przesuwne (PSK)

Okna tarasowe uchylno-przesuwne oznaczane jako PSK, umożliwiają też uchył. Ich skrzydło przed przesunięciem uchyla się do przodu i wysuwa z ościeżnicy. W bok porusza się po szynie podobnie jak skrzydła podnośno-przesuwne, z tym że szyna jest zamontowana z boku ościeżnicy, a nie w podłodze. Najlepsze modele takich przesuwnych okien tarasowych mają w klamce dodatkową funkcję sterowania (zintegrowany mechanizm wspomagający) ułatwiającą obsługę nawet bardzo ciężkich skrzydeł. Mają próg normalnej wysokości.

Przeczytaj też:

Drewniane okna tarasowe: rodzaje, montaż, zalety >>>

W przeciwieństwie do okien HST te okna tarasowe można zestawiać w duże pakiety wraz ze skrzydłami rozwieralnymi. Zimą jednak zmarznięty śnieg może blokować prowadnicę. Okna tarasowe uchylno-przesuwne mają ruchome skrzydła o szerokości do 160 cm, więc zapewniają szerokość otwarcia maksymalnie do 320 cm. Jedne i drugie mają wysokość dostosowaną do typowej kondygnacji domu jednorodzinnego – czyli 2,25-2,5 m.

  • Okna tarasowe uchylno-przesuwne kosztują od 4000 do 14 000 zł.
Okna tarasowe FAKRO
Autor: FAKRO
Okna przesuwne. Rodzaje przesuwnych okien tarasowych
Okna tarasowe FAKRO
Autor: FAKRO

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie