Okno tarasowe przesuwne - zalety i ceny
Okna tarasowe zapewniają wygodne wyjście z salonu lub sypialni na taras i ładny widok na ogród. Najchętniej wybierane są tarasowe okna przesuwne - poznaj ich zalety i zorientuj się w kosztach.
Taras to drugi salon, miejsce letniego wypoczynku. Dobrze więc, żeby był świetnie skomunikowany z pomieszczeniami, które z nim sąsiadują. Okna tarasowe pozwolą się wygodnie przemieszczać z domu na zewnątrz i otworzą przed mieszkańcami szeroki widok na okolicę. Wybór typu okien zależy od wielkości i charakteru pomieszczenia oraz od planów jego umeblowania. Oczywiście decyduje też atrakcyjność terenu otaczającego budynek. Właśnie okna mogą podkreślić jego walory.
Kiedy wybrać okna tarasowe przesuwne:
- Gdy pragniemy ładnego i panoramicznego widoku na okolicę.
- Jeśli zależy nam na szerokim otwarciu pomieszczenia na taras.
- Gdy nie chcemy, żeby skrzydła okienne podczas otwierania szarpały zasłony lub firany.
- Gdy chcemy postawić meble blisko okien.
Okna tarasowe unośno-przesuwne (HKS)
Oknom tarasowym unośno-przesuwnym producenci nadają oznaczenia HST lub HKS. Skrzydła takich drzwi – jedno lub para – po przekręceniu klamki odrywają się od podłoża, podnoszą nieco w górę, a następnie przejeżdżają w bok. Skrzydła ustawione są względem siebie z przesunięciem (nie tworzą po zamknięciu jednej płaszczyzny). Poruszają się od strony pomieszczenia. Nowocześniejsze wersje okien tarasowych unośno-przesuwnych w ogóle nie wymagają unoszenia skrzydła. Podnosi się natomiast ich dolna uszczelka i wtedy skrzydło da się przesunąć. W przypadku okien tarasowych podnośno-przesuwnych skrzydła poruszają się po prowadnicy umieszczonej od strony pomieszczenia. Nie jest więc ona narażona na zabrudzenie i oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych: śniegu, mrozu, deszczu, promieni UV. Niestety okna HST nie mają funkcji uchyłu przydatnej do przewietrzania domu.
Luksusowym uzupełnieniem okien tarasowych przesuwnych typu HST może być całkowicie ukryty elektryczny mechanizm napędowy zdolny poruszać skrzydłami o ciężarze do 400 kg. Napęd ma wbudowany akumulator działający nawet w przypadku braku zasilania. Dzięki możliwości wykrywania przeszkód zapewnia też pełne bezpieczeństwo – zatrzyma się, gdy coś znajdzie się w linii ruchu skrzydła. Tradycyjna klamka takie przesuwnego okna tarasowego może zostać zastąpiona panelem dotykowym. Drzwi można również otwierać i zamykać za pomocą przenośnego nadajnika radiowego, czytnika linii papilarnych, klawiatury lub smartfona.
Przeczytaj też:
Próg pod oknem tarasowym: jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych >>>
Szerokość pojedynczych ruchomych skrzydeł w przypadku okien HST dochodzi nawet do 4,2 m, zazwyczaj jednak mają do 300 cm. Montując parę takich okien tarasowych, można sobie zapewnić przejście między domem a tarasem o szerokości 6 m. W oknach HST często nie ma wystającego progu lub jest on bardzo niski. Jest to możliwe dlatego, że prowadnica zamocowana jest do podłogi, a nie do ościeżnicy.
- Okna HST kosztują od 6000 do 24 000 zł.
Okna tarasowe uchylno-przesuwne (PSK)
Okna tarasowe uchylno-przesuwne oznaczane jako PSK, umożliwiają też uchył. Ich skrzydło przed przesunięciem uchyla się do przodu i wysuwa z ościeżnicy. W bok porusza się po szynie podobnie jak skrzydła podnośno-przesuwne, z tym że szyna jest zamontowana z boku ościeżnicy, a nie w podłodze. Najlepsze modele takich przesuwnych okien tarasowych mają w klamce dodatkową funkcję sterowania (zintegrowany mechanizm wspomagający) ułatwiającą obsługę nawet bardzo ciężkich skrzydeł. Mają próg normalnej wysokości.
Przeczytaj też:
Drewniane okna tarasowe: rodzaje, montaż, zalety >>>
W przeciwieństwie do okien HST te okna tarasowe można zestawiać w duże pakiety wraz ze skrzydłami rozwieralnymi. Zimą jednak zmarznięty śnieg może blokować prowadnicę. Okna tarasowe uchylno-przesuwne mają ruchome skrzydła o szerokości do 160 cm, więc zapewniają szerokość otwarcia maksymalnie do 320 cm. Jedne i drugie mają wysokość dostosowaną do typowej kondygnacji domu jednorodzinnego – czyli 2,25-2,5 m.
- Okna tarasowe uchylno-przesuwne kosztują od 4000 do 14 000 zł.