Okno tarasowe przesuwne: zalety i ceny

2020-10-07 16:12 Radosław Murat
Okna unoszono-przesuwne
Autor: G-U POLSKA Ciężar skrzydła przesuwnego może sięgać nawet 400 kg. To wymaga zastosowania solidnych, niezawodnych okuć umożliwiających obsługę bez użycia dużej siły

Okna tarasowe zapewniają wygodne wyjście z salonu lub sypialni na taras i ładny widok na ogród. Najchętniej wybierane są tarasowe okna przesuwne. Poznaj ich zalety i zorientuj się w kosztach.

Taras to drugi salon, miejsce letniego wypoczynku. Dobrze więc, żeby był świetnie skomunikowany z pomieszczeniami, które z nim sąsiadują. Okna tarasowe pozwolą się wygodnie przemieszczać z domu na zewnątrz i otworzą przed mieszkańcami szeroki widok na okolicę. Wybór typu okien zależy od wielkości i charakteru pomieszczenia oraz od planów jego umeblowania. Oczywiście decyduje też atrakcyjność terenu otaczającego budynek. Właśnie okna mogą podkreślić jego walory.

Kiedy wybrać okna tarasowe przesuwne:

  • Gdy pragniemy ładnego i panoramicznego widoku na okolicę.
  • Jeśli zależy nam na szerokim otwarciu pomieszczenia na taras.
  • Gdy nie chcemy, żeby skrzydła okienne podczas otwierania szarpały zasłony lub firany.
  • Gdy chcemy postawić meble blisko okien.
Okno z ukrytym progiem
Autor: FAKRO Dolne prowadnice niektórych okien przesuwnych mogą być całkowicie wprowadzone w posadzkę. Nie będziemy się wtedy o nie potykać. Lepszy będzie również efekt wizualny, ale większe ryzyko podwiewania

Okna tarasowe unośno-przesuwne (HKS)

Oknom tarasowym unośno-przesuwnym producenci nadają oznaczenia HST lub HKS. Skrzydła takich drzwi – jedno lub para – po przekręceniu klamki odrywają się od podłoża, podnoszą nieco w górę, a następnie przejeżdżają w bok. Skrzydła ustawione są względem siebie z przesunięciem (nie tworzą po zamknięciu jednej płaszczyzny). Poruszają się od strony pomieszczenia. Nowocześniejsze wersje okien tarasowych unośno-przesuwnych w ogóle nie wymagają unoszenia skrzydła. Podnosi się natomiast ich dolna uszczelka i wtedy skrzydło da się przesunąć. W przypadku okien tarasowych podnośno-przesuwnych skrzydła poruszają się po prowadnicy umieszczonej od strony pomieszczenia. Nie jest więc ona narażona na zabrudzenie i oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych: śniegu, mrozu, deszczu, promieni UV. Niestety okna HST nie mają funkcji uchyłu przydatnej do przewietrzania domu.

Luksusowym uzupełnieniem okien tarasowych przesuwnych typu HST może być całkowicie ukryty elektryczny mechanizm napędowy zdolny poruszać skrzydłami o ciężarze do 400 kg. Napęd ma wbudowany akumulator działający nawet w przypadku braku zasilania. Dzięki możliwości wykrywania przeszkód zapewnia też pełne bezpieczeństwo – zatrzyma się, gdy coś znajdzie się w linii ruchu skrzydła. Tradycyjna klamka takie przesuwnego okna tarasowego może zostać zastąpiona panelem dotykowym. Drzwi można również otwierać i zamykać za pomocą przenośnego nadajnika radiowego, czytnika linii papilarnych, klawiatury lub smartfona.

Przeczytaj też:

Próg pod oknem tarasowym: jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych >>>

Szerokość pojedynczych ruchomych skrzydeł w przypadku okien HST dochodzi nawet do 4,2 m, zazwyczaj jednak mają do 300 cm. Montując parę takich okien tarasowych, można sobie zapewnić przejście między domem a tarasem o szerokości 6 m. W oknach HST często nie ma wystającego progu lub jest on bardzo niski. Jest to możliwe dlatego, że prowadnica zamocowana jest do podłogi, a nie do ościeżnicy.

  • Okna HST kosztują od 4000 do 19 000 zł.
Modne okna przesuwne
Autor: SIGENIA Od wielu lat okna przesuwne to najmodniejsze z okien tarasowych, pozwalające uzyskać duże przeszklenia i szerokie przejścia

Okna tarasowe uchylno-przesuwne (PSK)

Okna tarasowe uchylno-przesuwne oznaczane jako PSK, umożliwiają też uchył. Ich skrzydło przed przesunięciem uchyla się do przodu i wysuwa z ościeżnicy. W bok porusza się po szynie podobnie jak skrzydła podnośno-przesuwne, z tym że szyna jest zamontowana z boku ościeżnicy, a nie w podłodze. Najlepsze modele takich przesuwnych okien tarasowych mają w klamce dodatkową funkcję sterowania (zintegrowany mechanizm wspomagający) ułatwiającą obsługę nawet bardzo ciężkich skrzydeł. Mają próg normalnej wysokości.

Przeczytaj też:

Drewniane okna tarasowe: rodzaje, montaż, zalety >>>

W przeciwieństwie do okien HST te okna tarasowe można zestawiać w duże pakiety wraz ze skrzydłami rozwieralnymi. Zimą jednak zmarznięty śnieg może blokować prowadnicę. Okna tarasowe uchylno-przesuwne mają ruchome skrzydła o szerokości do 160 cm, więc zapewniają szerokość otwarcia maksymalnie do 320 cm. Jedne i drugie mają wysokość dostosowaną do typowej kondygnacji domu jednorodzinnego – czyli 2,25-2,5 m.

  • Okna tarasowe uchylno-przesuwne kosztują od 1900 do 19 000 zł.
Okna przesuwne. Rodzaje przesuwnych okien tarasowych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Okna tarasowe przesuwne cena

Okna tarasowe przesuwne model Cena okien
Okna HST z PCW lub aluminium, z dwoma ruchomymi skrzydłami, o łącznej szer. 600 cm i wys. 230 cm 9000-28 000 zł
Okna HST z PCW lub aluminium, z dwoma ruchomymi skrzydłami, o łącznej szer. 300 cm i wys. 230 cm 4000-19 000 zł
Okna HST z drewna, z jednym ruchomym skrzydłem, o łącznej szer. 200 cm i wys. 200 cm 5000-6500 zł
Okna HST z drewna, z dwoma ruchomymi skrzydłami, o łącznej szer. 600 cm i wys. 230 cm 14 000-18 000 zł
Okna PSK z PCW lub aluminium, z jednym ruchomym skrzydłem, o łącznej szer. 200 cm i wys. 210 cm 1900-6800 zł
Okna PSK z PCW lub aluminium, z dwoma ruchomymi skrzydłami, o łącznej szer. 300 cm i wys. 230 cm 4300-13 500 zł
Okna PSK z drewna, z dwoma ruchomymi skrzydłami, o łącznej szer. 600 cm i wys. 230 cm 9100-19 000 zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE