Daszek kominowy: jak go dopasować do komina i ile kosztuje

2021-04-01 12:10
Daszek na komin
Autor: Komin-center.pl Daszek może mieć różne wymiary i kształt, żeby dopasować go do komina

Daszek kominowy to element systemowych wkładów kominowych. Jeśli mamy w domu stary komin, można go do niego dokupić. Sprawdzamy, jaki wybrać.

Daszek to zwieńczenie przewodu kominowego. Jest on mocowany zarówno na kominach murowanych, jak i systemowych z wkładami ze stali lub ceramicznymi. Stosuje się je w domach z wentylacją grawitacyjną. Tam, gdzie jest wentylacja mechaniczna, daszek na kominie ma za zadanie sprawne i szybkie usunięcie spalin i zapewnienie odpowiedniego ciągu w przewodzie kominowym.

Daszek kominowy chroni wlot komina przed przenikaniem do środka deszczu i śniegu. W pewnym stopni zapobiega tak zwanemu ciągowi wstecznemu, którego efektem jest to, że czujemy dym wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń.

Daszek kominowy może przydać się również w innym celu – chronić komin przed nieproszonymi gośćmi. Jeśli mieszkamy w wiejskiej okolicy, w pobliżu lasu, jest pewne prawdopodobieństwo, że w kominie może uwić sobie gniazdo jakiś ptak.

Daszek na komin
Autor: Firend Daszek parasol z płytą wykonany ze stali kwasoodpornej. Cena 172 zł

Spis treści

  1. Zadania daszku na kominie
  2. Daszek kominowy wielkość
  3. Daszek kominowy kształt
  4. Materiał na daszek kominowy
  5. Gdzie kupić daszek kominowy
  6. Daszek kominowy cena
Daszek na komin
Autor: Firend Daszek typu napoleon na nóżkach do zamocowania na płycie kominowej. Cena 172 zł

Zadania daszku na kominie

  • osłania wkład przed opadami atmosferycznymi,
  • chroni przed ciągiem wstecznym,
  • zapobiega inwazji ptaków,
  • stanowi estetyczne zakończenie komina.
Daszek na komin
Autor: Komin-center.pl Daszek kopertowy ze stali kwasoodpornej . Cena 232 zł

Daszek kominowy wielkość

Daszek dopasowuje się do wielkości komina i liczby przewodów kominowych, które się w nim znajdują. Zwykle jest podana średnica wkładu kominowego, na którym można go zainstalować. Daszek nie może być zbyt duży, ponieważ mógłby zaburzyć ciąg kominowy. Jest on niewiele większy od wymiaru wkładu kominowego.

Daszek kominowy składa się z kapelusza (dekla, parasola) na szczycie, który jest osadzony na wąskich paskach blachy, tak że znajduje się kilkanaście centymetrów ponad wylotem komina. Dolną część stanowi krótki odcinek wkładu kominowego (okrągłego, prostokątnego lub owalnego), który nasadza się ponad płytą dachową (albo przez nią) na wkład kominowy. Jeśli mamy komin wykończony już obróbką blacharską, można kupić daszek na nóżkach, który przykręca się do płyty.

Budowa komina - jak ustrzec się błedów?

Daszek kominowy kształt

Daszek kominowy może mieć kształt okrągły, owalny, prostokątny lub kwadratowy. Jego płaszczyzna jest wyoblona, tak żeby woda deszczowa szybko z niego spływała. Daszek zwykle przypomina parasol nad kominem. Jest okrągły z najwyższym punktem w centrum. Daszek kominowy może być również czworoboczny albo dwuboczny - ja namiot - lub wyglądać jak fragment poziomo położonego walca. Takie walcowate daszki kominowe wyglądają bardzo atrakcyjnie. Zwykle mają wymiary dość dużego prostokąta lub kwadratu. Są nazywane napoleońskimi.

Daszek na komin
Autor: Jawar Ze względów estetycznych można wybrac daszek ze stali kwasoodpornej, który na zewnątrz ma pierścień ze stali malowanej proszkowo na kolor czarny

Materiał na daszek kominowy

Daszki kominowe wykonuje się ze stali. Grubość blachy wynosi 0,5-1 mm. To, z jakiego jej rodzaju będzie skonstruowany dany daszek, zależy od rodzaju komina i źródła ogrzewania. Chodzi o temperaturę i skład spalin odprowadzanych przez komin. Najczęściej daszki kominowe wykonywane są ze stali kwasoodpornej, która nie wchodzi w reakcję z substancjami wydostającymi się przez komin – tlenkami kwasów. Stal żaroodporna jest używana na daszki kominów, przez które będą odprowadzane spaliny o bardzo wysokiej temperaturze (600oC), pracujących z urządzeniami opalanymi paliwami stałymi jak drewno, brykiety, pelety. Stal ocynkowana może być stosowana tylko do produkcji daszków na kominy wentylacyjne.

Daszek kominowy ma kolor stalowy (inox). Znajdziemy na rynku również daszki kominowe z zewnętrzną warstwą wykonaną ze stali nierdzewnej, którą można pomalować proszkowo na inny kolor. Najczęściej stosuje się czarny.

Daszek na komin
Autor: Komin-center.pl Daszek z podstawą na komin wentylacyjny wykonany ze stali ocynkowanej

Gdzie kupić daszek kominowy

Daszek wchodzi w skład wielu gotowych stalowych systemów kominowych. Więc jeśli sięgamy po to rozwiązanie, nie musimy się martwić daszkiem. W systemach kominowych ceramicznych go nie znajdziemy, więc trzeba go dodatkowo zamówić.

Często też chcemy dokupić daszek do już wykorzystywanego komina. Można go kupić w firmach oferujących systemy kominowe i akcesoria do wyposażenia kominów. Zawsze trzeba sprawdzić do jakiego wkładu kominowego jest on przeznaczony. Daszek kominowy można zamówić również u blacharza-dekarza, który wykona go na wymiar odpowiedni do naszego komina, a później zamocuje na nim.

Daszek kominowy cena

Daszek kominowy to nie jest wielki wydatek. Za gotowe daszki trzeba zapłacić od 30-40 zł do 200-250 zł zależnie od wielkości. Za wykonanie daszku przez blacharza trzeba zapłacić 250-300 zł.

Jaki komin

Pytanie 1 z 6
Czy komin musi być pionowy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE