Koszt budowy komina: ile kosztuje komin systemowy

2020-05-21 15:50
koszt komina
Autor: Agnieszka Kubacka Zmontowanie komina systemowego można zlecić wykonawcy przeszkolonemu przez producenta systemu albo ekipie budującej dom, która może się wspomóc instrukcją dołączoną przez producenta do zakupionego u niego komina

Komin systemowy montuje się ze stalowych lub ceramicznych elementów. To rozwiązanie droższe od murowania w tradycyjny sposób, ale mniej pracochłonne i łatwiejsze, a gotowy komin zajmuje mniej miejsca we wnętrzu.

Komin, jeśli jest potrzebny i przewidziany w projekcie domu, stanowi jego integralną część, więc koszt elementów do jego wybudowania oraz koszt robocizny są uwzględnione w kosztorysie. Chyba że w związku ze zmianą sposobu ogrzewania i/lub wentylowania domu konieczne są korekty odnośnie do liczby lub przeznaczenia poszczególnych przewodów kominowych.

W domu remontowanym niekiedy trzeba dobudować komin, jeśli istniejący jest zbyt zniszczony lub ma nieodpowiednie wymiary i nie można go przystosować dostępnymi metodami do pracy w nowych warunkach. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy budowa komina zewnętrznego, w przypadku domów jednorodzinnych zwykle systemowego stalowego przymocowanego wspornikami do ściany zewnętrznej domu albo murowanego, ustawionego przy niej na własnym fundamencie.

Podczas wyboru rodzaju komina nie należy się kierować wyłącznie ceną, ale próżno szukać inwestora, dla którego cena nie miałaby żadnego znaczenia. Najmniej kosztuje wzniesienie tradycyjnego komina murowanego z cegły, ale od takich rozwiązań odchodzi się na rzecz budowy kominów systemowych. Jak wybrać odpowiedni i nie przepłacić?

Co to jest komin systemowy

Montuje się go ze stalowych lub ceramicznych elementów. To rozwiązanie droższe od murowania w tradycyjny sposób, ale mniej pracochłonne i łatwiejsze, a gotowy komin zajmuje mniej miejsca we wnętrzu.

Komin systemowy ceramiczny. Poszczególne elementy wkładu wewnętrznego łączy się zaprawą cementową, cementowo-wapienną lub kitem kwasoodpornym i obudowuje systemowymi bloczkami keramzytobetonowymi. W miejscu przewidzianym na komin trzeba przygotować fundament, a na nim betonowy cokół, na przykład z pustaka wypełnionego betonem.

Jeśli jest potrzebna izolacja (komin jest ulokowany w ścianie zewnętrznej lub dostawiony do niej od zewnątrz), sukcesywnie, w trakcie montażu elementów komina, wokół wewnętrznej rury umieszcza się warstwę giętkiej maty z wełny mineralnej lub ceramicznej.

Kominów systemowych nie łączy się trwale z przegrodami budowlanymi.

U dołu komina spalinowego należy zamontować kształtkę do odprowadzenia skroplin, a na odpowiedniej wysokości zależnie od rodzaju i lokalizacji kotła - trójnik do podłączenia jego czopucha.

Jeśli w kominie mają być tylko przewody wentylacyjne, można go zbudować z kształtek jednootworowych z ceramiki lub silikatu albo z wielokanałowych z lekkiego betonu. Elementy łączy się zaprawą cementowo-wapienną lub klejową.

Komin najlepiej umieścić w ścianie wewnętrznej. Często grupuje się kanały wentylacyjne ze spalinowymi i/lub dymowym, od których mogą się nieco ogrzać. Kanały wentylacyjne zbudowane (wyjątkowo) w ścianach zewnętrznych albo prowadzone przez pomieszczenia nieogrzewane (na przykład nieużytkowe poddasze) i ich odcinki znajdujące się ponad dachem należy ocieplić.

Wszystkie kanały wentylacyjne w obrębie jednej kondygnacji powinny mieć podobną długość.

Komin systemowy stalowy. Buduje się go z elementów składających się z dwóch rur ze stali kwasoodpornej. Wokół wewnętrznej rury jest też warstwa izolacji termicznej chronionej od zewnątrz płaszczem stalowym lub aluminiowym. Elementy systemu nazywanego z racji budowy dwupłaszczowym albo dwuściennym łączy się obejmami zaciskowymi i mocuje do ściany (ewentualnie stropu) specjalnymi uchwytami.

Przeczytaj też:

Wkłady kominowe: jaki wybrać zależnie od rodzaju kotła i opału >>>

Kominy stalowe dwuścienne stanowią samodzielną, lekką konstrukcję, więc nie potrzebują fundamentu. Są idealne do budynków o lekkiej konstrukcji szkieletowej. Doskonale sprawdzają się, gdy trzeba dobudować komin w istniejącym domu.

koszt komina
Autor: Andrzej Szandomirski Komin systemowy dwuścienny stalowy z izolacją jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy trzeba dobudować komin zewnętrzny do istniejącego domu, ale ze względu na łatwy montaż także w każdej innej
Bezpieczny komin spalinowy. Budowa komina zgodnie z zasadami

Ceny kominów systemowych różnych producentów

Wielu producentów/dystrybutorów systemów kominowych na swoich stronach internetowych publikuje kalkulatory umożliwiające samodzielne sporządzenie wyceny systemu kominowego. Oprócz podstawowych elementów (rur wewnętrznych, pustaków obudowy) można tam znaleźć wszelkie dodatkowe akcesoria pasujące do danego systemu, niezbędne do skompletowania pełnowartościowego komina.

Taką kalkulację cen należy oczywiście traktować jako orientacyjną.

Aby poznać przybliżoną cenę komina, należy wpisać jego wysokość, potrzebną średnicę wkładu oraz rodzaj urządzenia grzewczego przewidzianego w projekcie. Potrzebne dane (średnicę wkładu, wysokość nad połacią dachu, odległość od kalenicy) należy odczytać z projektu domu.

Na ich podstawie zostaną skompletowane i wycenione wszystkie niezbędne elementy komina (kształtki do budowy wkładu, pustaki do obudowy, izolacja termiczna). Wycena komina obejmuje pakiet podstawowy, czyli zestaw niezbędnych akcesoriów i materiałów montażowych oraz elementy do wznoszenia komina – rury wkładu, pustaki obudowy, a w razie potrzeby także materiał termoizolacyjny do budowy przewodu o wysokości od 4 m wzwyż.

Do ceny pakietu podstawowego trzeba doliczyć koszt przewodu niezbędnego do uzyskania wymaganej wysokości uzależnionej od wysokości domu i lokalizacji urządzenia grzewczego.

Niektóre produkty, np. cokół fundamentowy czy element wspornikowy do obmurówki komina, trzeba kupić osobno.

Do ceny pakietu podstawowego, którego koszt jest uzależniony od średnicy i wymaganej wysokości komina (zależnej od od wysokości domu i lokalizacji urządzenia grzewczego) trzeba doliczyć koszt elementów dodatkowych niezbędnych do wykonania podłączenia w konkretnych warunkach. Niektóre produkty, np. cokół fundamentowy czy element wspornikowy do obmurówki komina, trzeba kupić oddzielnie.

Podobnie jak w ustalaniu orientacyjnej wyceny komina także i w poszukiwaniu wykonawców pomogą nam strony internetowe. Oferty można wygodnie zebrać wypełniając prosty formularz dostępny pod adresem zlecenia-budowlane.muratordom.pl Warto zebrać przynajmniej kilka konkurencyjnych ofert i dobrze je porównać bo różnice bywają znaczne.

Orientacyjny koszt komina

Komin systemowy ceramiczny: wysokość 6

Rodzaj komina Przewody kominowe Wymiary zewnętrzne elementu [cm] Średnica wkładu [mm] Elementy dodatkowe Cena brutto [zł]
Komin uniwersalny z ociepleniem i odskraplaczem do dowolnych urządzeń grzewczych dymowy + 2 wentylacyjne 36 x 60 x 33 ø 200 stożek z kołnierzem, daszek stożka, trójnik 90/45° 2720
dymowy + 4 wentylacyjne 36 x 84 x 33 ø 200 stożek z kołnierzem, daszek stożka, trójnik 90/45° 3100
Komin do nowoczesnych urządzeń grzewczych (z rurą stalową) spalinowy + wentylacyjny 36 x 24 x 33 ø 80 - 1730

Jaki komin

Pytanie 1 z 6
Czy komin musi być pionowy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają