Pustaki szalunkowe styropianowe czy betonowe? Jak się układa pustaki szalunkowe? Ile kosztują?

2023-02-15 15:06

Z pustaków szalunkowych, zwanych też pustakami zasypowymi, buduje się ściany piwniczne, ale nie tylko. Można z nich wznosić ściany zewnętrzne i wewnętrzne domów oraz podmurówki i mury ogrodzeniowe. Jakie zastosowanie mają pustaki szalunkowe betonowe, a jakie pustaki ze styropianu? Jak powinno się je układać?

Betonowe pustaki szalunkowe
Autor: BRUK BET TERMALICA Większość oferowanych pustaków szalunkowych powstaje z betonu wibroprasowanego. Rzadziej spotyka się pustaki keramzytobetonowe. Elementy takie mają najczęściej wysokość 20 cm, długość 50 cm i szerokość 24-25 cm

Spis treści

  1. Zasypowe pustaki z betonu
  2. Zasypowe pustaki styropianowe
  3. Ile kosztują pustaki szalunkowe?

Tradycyjne ściany murowane to nie wszystko. Dom można zbudować w nieco nowocześniejszy sposób, stosując elementy deskowania traconego. Są to przede wszystkim pustaki zasypowe, z których wznosi się ściany. Nie są jednak pełnowartościowym budulcem. Stanowią bowiem formę, którą trzeba wypełnić betonem. Beton usztywnia taką przegrodę i zapewnia jej odpowiednią nośność. Pustaki pełnią zaś funkcję deskowania traconego.

Zasypowe pustaki z betonu

Zbudowane są z dwóch połączonych ścianek, a między nimi znajdują się dwie puste komory, które ma wypełniać beton. Z kształtek wznosi się ściany jednej kondygnacji. Przystosowane są do układania zbrojenia pionowego i poziomego. Poszczególne elementy łączy się na zaprawę cementowo-wapienną lub poliuretanową pianę murarską. Spoin pionowych nie trzeba przy tym wykonywać, bo na bokach pustaków są pióra i wpusty.

Beton klasy C12/15 wypełnia szczeliny w ścianie tworząc mocny rdzeń usztywniający. Zagęszczanie betonu nie jest tu konieczne, gdy zastosowana zostanie mieszanka samozagęszczalna. Bloczki wypełnia się betonem po ułożeniu 5 warstw muru. Jeśli nie będą one łączone na zaprawę murarską, betonowanie następuje po wykonaniu nie więcej niż 3 warstw.

Oprócz elementów podstawowych sprzedawane są też pustaki narożne i połówkowe. Betonowe pustaki stosowane są w dużej mierze do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych, używa się ich również do murowania ogrodzeń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by powstał z nich cały dom. Budowa trwa wtedy około 3 dni. Ściany charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną – około 55 dB. Są bardzo mocne. Wymagają jednak solidnego ocieplenia.

Styropianowe pustaki szalunkowe
Autor: IZODOM 2000 Betonowanie następuje po ułożeniu 3-4 warstw pustaków. Trzeba to robić ostrożnie, aby beton nie zaczął rozpierać styropianowych ścianek. Wznoszenie kolejnych warstw może nastąpić wówczas, gdy ułożony beton przyschnie

Zasypowe pustaki styropianowe

Wyglądają podobnie do pustaków betonowych. Tworzą je dwie styropianowe ścianki połączone styropianowymi, metalowymi lub plastikowymi przekładkami. Jedna ze ścianek, zewnętrzna jest przeważnie zdecydowanie grubsza, dzięki czemu przegród nie trzeba później docieplać. Między ściankami znajduje się przestrzeń, którą wypełnia się betonem. Górne i dolna krawędzie ścianek są tak wyprofilowane, że kształtki łączy się wzajemnie jak klocki.

Co trzy warstwy, między ściankami kształtek układa się beton – najlepiej samozagęszczalny. Z kształtek styropianowych wznosi się jedynie ściany zewnętrzne (w tym piwniczne), wewnętrzne muszą być zrobione z innego materiału. Oprócz elementów podstawowych sprzedawane są wszelkie niezbędne elementy dodatkowe a nawet styropianowe bloczki stropowe i styropianowe elementy sztywnego poszycia dachu.

Głównymi zaletami kształtek styropianowych są lekkość, łatwość obróbki i dobra izolacyjność termiczna budowanych z nich ścian (U = 0,10 -0,16 W/(m²K)).

Problemy może jednak sprawiać betonowanie oraz osadzanie okien i futryn drzwiowych, a także łączenie ścian zewnętrznych z wewnętrznymi.

Do produkcji kształtek używa się najlepszego jakościowo styropianu samogasnącego gęstości od 25 do 30 kg/m³. W domach styropianowych musi być zamontowany sprawny system wentylacyjny, ponieważ ściany nie są paroprzepuszczalne. Instalacja elektryczna, obowiązkowo z bezpiecznikami różnicowo-prądowymi, musi być tak ułożona, by ewentualne zwarcie nie spowodowało stopienia się styropianu. Ciekawostka jest, że pustaki styropianowe są też chętnie używane do budowy żelbetowych niecek basenów.

Ile kosztują pustaki szalunkowe?

Pustaki zasypowe z betonu lub keramzytobetonu kosztują od 10 do 40 zł za sztukę.

Koszt jednego pustaka styropianowego długości 2 m to 80 zł.

Może zainteresuje Cię także:

Nasi Partnerzy polecają