Elewacje z klinkieru. Możliwości architektoniczne, jakie dają cegły klinkierowe

2017-09-19 11:22
Z pomocą projektanta
Autor: Röben Najlepiej wybierać rodzaj i kolor cegieł w porozumieniu z architektem. Pomoże on również dobrać barwę pokrycia dachowego i innych detali do murowanej elewacji

Kolor, faktura i układ w murze. Tymi trzema środkami mogą posłużyć się architekci projektując elewację z cegieł klinkierowych. Umiejętne skorzystanie z takich możliwości pozwoli stworzyć fasadę o wyjątkowej urodzie.

Cegły klinkierowe są najszlachetniejszym ze wszystkich budowlanych wyrobów ceramicznych. Powstają z odpowiednio dobranej gliny i są wypalane w znacznie wyższej temperaturze niż zwykłe cegły i pustaki. To zapewnia im wyjątkową trwałość, niską nasiąkliwość i co nie mniej ważne – szczególnie atrakcyjny wygląd – piękny kolor i jednorodną, zwartą strukturę.

Naturalna barwa klinkieru

To przede wszystkim barwa gliny wpływa na finalny kolor cegieł klinkierowych. Tradycyjnie są one „ceglaste”, bordowe, brązowe. W ofercie znajdziesz jednak również cegły czarne, białe, piaskowe, szare. Gama kolorystyczna jest naprawdę przebogata. Przeważnie elewacje mają jednolitą kolorystykę, ale można też zastosować cegły o dwóch kolorach, tworząc jakąś logiczna kompozycję. Lepiej jednak nie ryzykować z wprowadzaniem trzeciej barwy, bo fasada może przez to sprawiać wrażenie pstrokatej. Wybierając kolor cegieł pamiętaj, że jasne barwy optycznie powiększają budynek, a ciemne go pomniejszają. Ciepłe intensywne kolory dają wrażenie, jakby stał bliżej i odwrotnie – zimne, stonowane barwy optycznie go oddalają.

Faktura cegieł klinkierowych

Cegły z podstawowego asortymentu są gładkie. Świetnie nadają się do wykonywania elewacji nawet w domach o bardzo nowoczesnej bryle. Dla tych, którzy w architekturze cenią szacunek dla tradycji, mogą wybierać spośród cegieł fakturowanych: ryflowanych, żłobionych, łupanych. Są też takie, które przypominać mają budulec z zamierzchłych czasów. To cegły ręcznie formowane lub sztucznie postarzane, których efekt wizualny powstaje z połączenia odpowiedniej faktury i barwy. Warto przy okazji wspomnieć, że oprócz cegieł w typowym wymiarze - 240/250 x 115/120 x 71/65 mm - produkowane są także modele większe, a zwłaszcza dłuższe i węższe, o wymiarze 290x115x52 mm. Można dzięki nim uzyskać ciekawy, nowocześniejszy efekt na elewacji.

W zgodzie z lokalnym stylem
Autor: Röben Kolor oraz fakturę cegieł warto też dobrać do stylu panującego w regionie, a przynajmniej w najbliższym otoczeniu budynku. Gdy wokół sporo domów z klasycznej czerwonej cegły, lepiej aby elewacja za bardzo nie odbiegała od tego standardu

Układ w murze 

Klinkierowe cegły można ustawiać w murze w różny sposób, tworząc jedno z wiązań murarskich:

  • wozówkowe – cegły w poszczególnych rzędach są przesunięte o połowę długości,
  • wozowkowe skośne - cegły w poszczególnych rzędach są przesunięte o 1/4 długości,
  • blokowe – cegły w dwóch rzędach murowane są bez przewiązania (ustawiane równo, jedna na drugiej), kolejne dwa rzędy są murowane identycznie, ale przesunięte względem dwóch wcześniejszych rzędów. I tak na przemian.

Te trzy wiązania można wykonywać z cegieł pełnych. Aby udało się uzyskać inne, znane z ceglanych murów konstrukcyjnych, trzeba by wiele z cegieł docinać. Wiązanie to nie szczyt murarskich możliwości.

Siła detalu

Dawni mistrzowie potrafili robić cuda z cegieł. Ich specjalnością były ostrołukowe nadproża, wymyślne gzymsy, obramowania okien i dekoracyjne podokienniki. Dziś łatwiej to osiągnąć. Uzupełnieniem cegieł pełnowymiarowych są bowiem cegły węższe oraz różnego typu kształtki, na przykład do budowy podokienników. Klinkierowe nadproża mogą powstawać z cegieł ułożonych poziomo (mała rolka) i zazbrojonych płaskownikami stalowymi lub drabinkami zbrojeniowymi, albo z cegieł umieszczanych na sztorc (duża rolka). Oprócz nadproży płaskich, z klinkieru budowane bywają także łukowe lub sklepione. Gzymsy (wieńczące, międzypiętrowe, cokołowe, nadokienne) i podokienniki tworzone są poprzez ustawienie cegieł prostopadle do muru. Można też wykorzystać do ich budowy kształtki podokiennikowe – same lub w połączeniu z cegłami.

Efekt 3D
Autor: Röben Układ cegieł w murze można zaplanować także w ten sposób, żeby część z nich wystawała poza lico ściany i tworzyła trójwymiarową kompozycję
Warto wiedzieć

Pełna i niepełna spoina

To jak zostaną wykonane spoiny między cegłami także wpływa na efekt wizualny. Spoiny pełne, czyli zlicowane z powierzchnią muru sprawiają, że wyraźniej widać ich siatkę i podkreślony jest kontur każdej z cegieł. Dlatego są polecane do cegieł o prostych krawędziach. Niepełne spoiny dają efekt światłocienia. Spoiny są lepiej widoczne, ale nie podkreślają tak konturów cegieł, jak spoiny pełne. Takie spoinowanie polecane jest między innymi do ścian elewacyjnych wznoszonych z cegieł stylizowanych na stare.

Spoina w murze
Autor: Röben Mur klinkierowy z wykonaną pełną spoiną
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie