Gotowe domki letniskowe. Ile kosztują domki drewniane i jak wygląda ich montaż

2020-05-21 13:15

Na wiosnę każdy mieszczuch gna na działkę, a żeby móc gdzie odpoczywać i schronić się przed słońcem lub deszczem, potrzebny mu jest domek letniskowy. Najlepiej, gdy jest on drewniany. Zobaczmy, jak kupić taki domek, ile może kosztować oraz jak go zmontować.

Najładniej wyglądają domki drewniane, bo jest to materiał naturalny i charakterystyczny dla naszego krajobrazu. Pasują na każdej działce. Ich oferta jest bardzo bogata. Można kupić domki drewniane małe i duże, parterowe lub piętrowe. Znajdziemy domki letniskowe o powierzchni mniej więcej 10 m2 + tarasik, a także takie, które mają 100 m2. Wiele firm oferuje ten sam model domku w kilku wariantach wielkości. Choć domki letniskowe zgodnie z nazwą można uznać za przeznaczone tylko na lato, to znajdziemy też domki z ociepleniem. Można zamówić domek o różnym stopniu wykończenia i wyposażenia: w stanie surowym otwartym, z oknami i drzwiami, z podłogami oraz ściankami działowymi, z elewacją malowaną preparatem ochronno-dekoracyjnym lub niemalowaną itp. Zobaczmy, jak się do tego zabrać.

Domki letniskowe
Autor: EkoArchitektura Domek letniskowy jest zbudowany z surowego drewna, ale można zamówić jego wykończenie impegnatem, lakierobejcą lub farbą do drewna

Spis treści

 1. Domki letniskowe drewniane
 2. Jak kupić domek letniskowy
 3. Domki letniskowe przez internet
 4. Domek drewniany: opcje wykończenia
 5. Domek drewniany letniskowy cena
 6. Montaż domku letniskowego

Domki letniskowe drewniane

Do budowy domków letniskowych używa się drewna iglastego, najczęściej sosnowego lub świerkowego. Na zamówienie można kupić domek z modrzewia, jodły albo sosny syberyjskiej lub skandynawskiej. Drewno musi być jak najwyższej jakości. Tarcica powinna być suszona komorowo i czterostronnie strugana. Wilgotność może wynosić do 23%. Belki używane na konstrukcję, legary podłogowe, konstrukcję dachu są przygotowywane z drewna co najmniej klasy C14. Przy dużych długościach klasa drewna powinna być wyższa. Drewno, zwłaszcza przeznaczone na podwaliny, konstrukcję tarasu, słowem takie, które będzie blisko gruntu, musi być poddane wcześniejszej impregnacji ciśnieniowej.

Ściany zewnętrzne domków wykonuje się z desek lub balików o grubości od 12 do 55 mm. Na zamówienie domki mogą być wykonane z grubszych belek lub z drewna klejonego. Ściany szkieletowe są w domkach, które można ocieplić, układając wełnę mineralną wewnątrz ich konstrukcji. Elementy konstrukcji nośnej ścian, stropów, więźby dachowej są wykonane z belek o większych przekrojach.

Domki letniskowe
Autor: Stimeo-Domki Do klienta przyjeżdża odpowiednia liczba desek lub belek drewnianych o określonych wymiarach. Drewno jest gotowe do montażu

Jak kupić domek letniskowy

Domki letniskowe produkuje wiele firm z branży drewnianej lub ogrodowej. Można rozejrzeć się w okolicy, czy działa tam taka. To wygodne, ponieważ można na miejscu obejrzeć modele na ekspozycji, pomacać belki, wejść do środka, wyjrzeć przez okno. Nie będzie również dodatkowych dużych kosztów transportu. Domek letniskowy można też kupić w firmie na drugim końcu kraju, ale dopłacimy sporo za przyjazd wielkiej ciężarówki.

Przeczytaj też:

Przepisy o budowie domku rekreacyjnego na działce >>>

Firmy z tej branży mają swoje katalogi, w których wybierzemy interesujący nas model. Domek letniskowy można również zamówić według projektu kupionego w biurze architektonicznym albo zrobionego na nasze zamówienie.

Domki letniskowe przez internet

Wiele firm z branż budowlanej, drewnianej lub ogrodowej prowadzi sklepy internetowe, więc domek letniskowy można kupić zdalnie. Na stronie sklepu są prezentacje poszczególnych modeli z wymiarami, zdjęciami, rzutami, przekrojami, opisem standardowego wyposażenia. Wielu producentów pokazuje zdjęcia gotowych realizacji oraz wizualizacje wnętrz domków letniskowych.

Przeczytaj też:

Domek Brda: budowa i ceny. Nowoczesne projekty i realizacje kultowego domku >>>

Domki letniskowe
Autor: EkoArchitektura Domki letniskowe nawiązują często do starych, klasycznych wzorów, jak domek Brda z PRL-u

Domek drewniany: opcje wykończenia

Jeśli mamy specjalne oczekiwania co do naszego domku letniskowego, warto szukać firm oferujących jak najwięcej opcji do wyboru. Oferta tych możliwości jest bardzo zróżnicowana, zależnie od firmy. Można wybrać grubość ścianki, wariant z ociepleniem ścian i dachu lub bez, rodzaj pokrycia dachowego.

Przeczytaj też:

Łazienka w domu drewnianym. Hydroizolacja z folii w płynie >>>

Są też firmy, w których można bardzo precyzyjnie skonfigurować swoje zamówienie, wybierając na przykład jeszcze impregnację zewnętrzną, okiennice, rolety zewnętrzne, rynny, taras, schody, kominek. Przy każdej pozycji jest podana wysokość dopłaty lub informacja o wycenie indywidualnej takiego domku drewnianego.

Domki letniskowe
Autor: Stimeo-Domki Cena domku drewnianego zależy m.in. od standardu wykończenia, np. tego czy ma być z oknami, czy w stanie surowym otwartym

Domek drewniany letniskowy cena

Rozpiętość cenowa - tak jak oferta domków letniskowych – jest bardzo duża. Za mały, prosty domek drewniany o powierzchni około 10 m2 można zapłacić 5000-6000 zł. Ceny większych domków letniskowych o powierzchni bliskiej 100 m2 kształtują się na poziomie 80 000-90 000 zł. Można przyjąć, że domki drewniane z sosny lub świerku kosztują 500-1000 zł/m2, zależnie od standardu i stopnia wykończenia. Szlachetniejsze gatunki drewna są znacznie droższe. W większości przypadków przy zamawianiu domku wybiera się jeszcze jakieś dodatkowe opcje, więc cena wzrasta. Pamiętać również należy o kosztach transportu (w promieniu 50-100 km od firmy może być gratis) oraz montażu.

Montaż domku letniskowego

Złożenie domku letniskowego z precyzyjnie wykonanych i opisanych elementów nie jest trudne. Osoba o smykałce technicznej śmiało poradzi sobie sama, tym bardziej że od producenta dostaje się instrukcję montażu, a elementy składowe powinny być opisane. Są to najczęściej pojedyncze wyroby: belki docięte na odpowiedni wymiar i z koniecznymi obróbkami, np. podcięciami do łączenia.

Przeczytaj też:

Dom Solace w jeden dzień za 150 tys. zł. Mały, pasywny, bez pozwolenia na budowę >>>

Domki letniskowe
Autor: Stimeo-Domki Najlepiej zamówic domek letniskowy razem z montażem przez ekipę producenta, ponieważ oni najlepiej znają daną konstrukcję i szybko ją złożą

Żeby zainstalować domek drewniany na działce, najczęściej wymagane jest wcześniejsze przygotowanie fundamentów. Tę usługę można zamówić również razem z montażem, ale to wymaga wcześniejszego, osobnego przyjazdu wykonawców, co może być droższe niż zatrudnienie miejscowej ekipy budowlanej. Za to ekipa firmowa zna dobrze konstrukcję i powinna wykonać montaż domku drewnianego szybko oraz bez błędów.

W zależności od wielkości domku letniskowego oraz zestawu elementów danego modelu montaż konstrukcji przez ekipę producenta trwa średnio:

 • do 7 m2 – 1 dzień,
 • do 20 m2 - 2 dni,
 • do 36 m2 - 3 dni,
 • do 45 m2 - 4 dni,
 • do 60 m2 - 7 dni,
 • do 90 m2 - 14 dni.

Impregnacja drewna konstrukcyjnego

Budowa domu w technologii szkieletu drewnianego. Co o niej wiesz?

Pytanie 1 z 6
Domy szkieletowe w Polsce buduje się z drewna:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają