Korzyści z budowy domu pasywnego
Korzyści płynące z budowy domu pasywnego to przede wszystkim inwestycja w ochronę środowiska naturalnego. Poza tym budownictwo pasywne gwarantuje mniejsze koszty utrzymania domu, możliwe dzięki zredukowanemu zużyciu energii (w porównaniu z budownictwem tradycyjnym zapotrzebowanie może być mniejsze nawet o 75%). Sprawdź, jakie korzyści skłaniają inwestorów do budowy domów pasywnych...
Poza wymiernymi oszczędnościami, dla mieszkańców domu pasywnego, zwłaszcza tych małych, ważniejszy jest korzystny mikroklimat. Oznacza on optymalną temperaturę powietrza i wszystkich powierzchni, wilgotność oraz określoną prędkość i zawirowania powietrza.
Dowiedz się, jak doprowadzić świeże powietrze do domu pasywnego
Autor: Andrzej T. Papliński
O komforcie cieplnym można mówić wtedy, gdy we wnętrzu nie jest duszno (jest to związane z wilgotnością) oraz gdy różnice temperatury mierzonej w różnych miejscach pomieszczenia są nie większe niż 0,8°C, a różnica rozkładu temperatury między głową a stopami siedzącej osoby nie przekracza 2°C. Jest to możliwe między innymi dzięki systemom wentylacji z wymiennikami ciepła, które wstępnie ogrzewają lub schładzają napływające powietrze, pozwalając utrzymać minimalną różnicę temperatury.
Sprawna wentylacja mechaniczna nie tylko zapewnia w domu pasywnym poczucie komfortu cieplnego w zimie, ale też umożliwia schłodzenie napływającego powietrza latem, pozwalając na przyjemny mikroklimat wnętrza bez konieczności używania wysuszających powietrze klimatyzatorów. Utrzymanie równomiernej temperatury powietrza w całym pomieszczeniu, również przy ścianach i oknach, zapobiega cyrkulacji powietrza i powstawaniu przeciągów. Ponadto stała wymiana powietrza chroni przed rozwojem mikroorganizmów i wywoływanych przez nie chorób.