Czy panele fotowoltaiczne trzeba ubezpieczyć? Jakie uszkodzenia im grożą?

2024-06-27 12:15

Decyzja o ubezpieczeniu mikroinstalacji fotowoltaicznej zawsze powinna być podjęta samodzielnie przez jej właściciela. Przedstawiamy zagrożenia, na jakie są narażone panele fotowoltaiczne. Warto wziąć je pod uwagę, zanim podpiszemy polisę.

Panele fotowoltaiczne
Autor: Pixabay

Spis treści

  1. Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych
  2. Co może być groźne dla instalacji fotowoltaicznej?
  3. Czy grad może zniszczyć panele?
  4. Co obejmuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?
Fotowoltaika – czy mnie na to stać i czy faktycznie się to opłaca?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Usługi ubezpieczeniowe mają bardzo szeroki zakres. Wystarczy znaleźć firmę ubezpieczeniową, która ubezpiecza instalacje fotowoltaiczne albo domy z mikroinstalacją na dachu, żeby zawrzeć umowę. W związku z popularnością tej technologii można pokusić się o stwierdzenie, że wszystkie firmy z branży ubezpieczeń oferują taką usługę. Jeśli warunki, które zaproponują, są dla nas do zaakceptowania, można podpisać umowę. Stawki ubezpieczeniowe w przypadku domów jednorodzinnych i ich typowego wyposażenia nie są wygórowane. Są osoby, które wszystko ubezpieczają – na wszelki wypadek – i śpią spokojnie W razie wypadku, np. uszkodzenia paneli fotowoltaicznych, zostaną one wymienione na nowe na koszt ubezpieczyciela

Co może być groźne dla instalacji fotowoltaicznej?

Przede wszystkim należy stwierdzić, że prawidłowo wykonana mikroinstalacja z paneli odpowiedniej jakości powinna być odporna na uszkodzenia. Ponieważ jest to instalacja elektryczna, powinna zawierać zabezpieczenia odgromowe oraz przeciwprzepięciowe. Dlatego pioruny nie są dla niej zagrożeniem. Jednak pożary instalacji się zdarzają. Główną ich przyczyną są błędy montażowe, więc szkody może nie uznać ubezpieczyciel. Innymi zagrożeniami mogą być nadzwyczajne zjawiska przyrodnicze, np. silny wiatr oraz grad. Według danych Niemieckiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli (GDV) dotyczących farm fotowoltaicznych – cytowanych przez Wartę - wynika, że „szkody żywiołowe stanowią na tamtejszym rynku ok. 36% wszystkich szkód w systemach fotowoltaicznych, z czego uderzenia pioruna stanowią 21%, śnieg 6%, silny wiatr 6% i grad 3%.

Ekspert z Warty zwraca uwagę, że w Polsce są podobne warunki klimatyczne oraz wspólne normy dla systemów PV, “jednak analizując mapy ryzyk żywiołowych reasekuratorów dla Polski można zauważyć, że ryzyko gradu oraz silnego wiatru jest nieznacznie niższe w Polsce niż w Niemczech, natomiast uderzenie pioruna jest na zbliżonym poziomie”.

Czytaj też: Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne na domach jednorodzinnych?

Czy grad może zniszczyć panele?

Wiele mówi się o gradobiciach z kulami o średnicy nawet 5 cm. Czy grad może uszkodzić panele? Nie powinien. Są one wykonane ze szkła hartowanego podobnie jak okna dachowe. Jednak zdarza się zniszczenie paneli przez śnieżne kule uderzające w nie z wielką siłą. Być może jest to spowodowane przez niską ich jakość. W warunkach ogólnych ubezpieczenia wielu firm jest zapis o uznaniu uszkodzeń spowodowanych przez gradobicie (bez określenia wielkości kul lodowych).

Co obejmuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Polisa na fotowoltaikę zawiera w podstawowym zakresie zwykle ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia na skutek:

  • warunków atmosferycznych, m.in. gradu, naporu śniegu, huraganu, lawiny, powodzi, pożaru, uderzenia pioruna, upadku obiektów itp.
  • kradzieży instalacji lub jej elementu, wandalizmu, dewastacji,
  • akcji ratowniczej i usuwania pozostałości po szkodzie.