Jak ocieplić lukarnę? Porady budowlane

2020-11-26 14:46

Ocieplenie dachu lukarny musi płynnie łączyć się z ociepleniem pozostałej części połaci, więc robi się je w taki sam sposób.

Wole oko czy lukarna
Autor: Andrzej Szandomirski Ściany lukarny wykończone kamienną okładziną? Czemu nie! Jednak takie rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy kamień wykańcza także pozostałe ściany domu. W przeciwnym razie lukarna mogłaby wyglądać zbyt ciężko

Ocieplanie dachu lukarny

Dach lukarny może być skośny lub płaski. Ociepla się go zgodnie z zasadami stosowanymi w tych konstrukcjach. W dachu skośnym ocieplenie robi się najczęściej z wełny mineralnej ułożonej między krokwiami i pod nimi. Tak samo ocieplenie układa się w lukarnie o kształcie wolego oka. Termoizolację można także zrobić na krokwiach lukarny, nawet na wolim oku (w tym wypadku płyty trzeba w równych odstępach nieco naciąć, żeby wyprofilować łuk – podobnie jak w przypadku łukowej zabudowy z płyt g-k). Gdy ma dach płaski, ocieplenie układa się na stropie, pod pokryciem lub nad nim.

Ocieplanie ścianek bocznych lukarny

Ścianki boczne i przedścianka bardzo często mają budowę szkieletową, więc materiał termoizolacyjny umieszcza się wewnątrz konstrukcji. Gdy ścianki są murowane, ociepla się je tak samo jak elewację, czyli zwykle ze styropianem na zewnątrz muru i tynkiem cienkowarstwowym.

Przeczytaj też:

Lukarna czy okno dachowe - które lepsze na poddaszu użytkowym? >>>

Gdy ścianka kolankowa jest jednocześnie przedścianką całej lukarny, ociepla się ją jak mur. Jeśli pod oknem jest jeszcze dach, należy w jego konstrukcji na wysokości wieńca ułożyć termoizolację. W murowanej konstrukcji trzeba pamiętać o ociepleniu żelbetowego nadproża i wieńca, które mogą stanowić mostek termiczny.

Ocieplenie dachu skośnego - krok po kroku
Magazyn Murator

Więcej informacji na temat ocieplania dachów znajdziesz w artykule "17 pytań o ocieplenie dachu" na stronie miesięcznika "Murator".

Sonda
Dach czerwony czy szary?
Pozostałe podkategorie