Przedścianka na poddaszu. Kiedy warto ją wznieść, jak ocieplić i zabudować. Co postawić wzdłuż przedścianki

2019-10-10 12:28 Anna Kazimierowicz

Przedścianka to sposób na odcięcie najniższej części poddasza pod skosami. Nie warto żałować tego fragmentu przestrzeni. Poddasze będzie piękniejsze i wygodniejsze! Zobacz dlaczego!

Przedścianka to niewysoka ściana, którą moża zbudować na poddaszu, żeby zasłonić styk dachu z podłogą. Najczęściej spotkamy je na poddaszu pod dachem dwuspadowym. Przedścianki buduje się wzdłuż ścianki kolankowej, zwłaszcza gdy jest ona niska. Drugą okolicznością, która przemawia za tym, żeby zbudować przedściankę, jest niski kąt nachylenia dachu. Wtedy po bokach wzdłuż styku dachu z podłogą jest szeroki fragment poddasza o bardzo niskiej wysokości - bardzo trudny do rozsądnego i praktycznego wykorzystania. Dlatego lepiej odciąć go przedścianką. Czasem nisko pod skosami są fragmenty więźby dachowej, które też lepiej jest schować za przedścianką. Wtedy pozostała część poddasza będzie łatwa do zagospodarowania, a przyjęte rozwiązania będą wygodne. Co więcej, w takiej sytuacji poddasze będzie wyglądać estetyczniej. Dlatego decydując się na przedścianki, nie warto żałować przestrzeni. Lepiej, żeby była ona dość wysoka, bo będzie można wygodnie umeblować poddasze.

Przedścianka
Autor: Marcin Czechowicz Przedścianka pozwala wygodnie zgospodarować poddasze, przy odpowiednio wysokiej można ustawić biurko

Oddzielenie przedścianką nieużytecznego fragmentu, sprawi, że przestrzeń do wykończenia będzie mniejsza, ale maksymalnie wykorzystana. Wykończenia mniejszej powierzchni pozwoli zmniejszyć koszty, bo np. za przedścianką nie trzeba robić posadzek. Ponadto zimą będziemy musieli ogrzewać mniejszą kubaturę, co z kolei obniży nasze bieżące rachunki.

Przedścianka
Autor: Piotr Mastalerz Przedścianki zmniejszają powierzchnię pomieszczeń na poddaszu, ale za to są one łatwiejsze do umeblowania i wygodniejsze. Projekt domu i wnętrz: Mateusz Manecki, Biuro Projektów Lewicki Łatak  

Jaka wysokość przedścianki

Od tego, w którym miejscu ją zbudujemy, zależy wysokość przedścianki i sposób zagospodarowania przestrzeni wzdłuż niej. Oczywiście każde poddasze należy rozpatrywać indywidualnie, ponieważ wysokość zależy też od kąta nachylenia dachu. Wzdłuż przedścianki o wysokości 80-100 cm będziemy mogli ustawić szafki, komody, łóżko i rozłożystą kanapę. Żeby urządzić przy niej miejsce do pracy z biurkiem albo zabudowę kuchenną, przedścianka powinna mieć wysokość 130-140 cm.

Przedścianka
Autor: Marcin Czechowicz Przedścianka o wysokości 140 cm sprawiła, że łóżko z wegłowiem wzdłuż niej wygląda swobodnie, a nie jak wciśnięte w szparę. Projekt Maciej Koziej, Koziej Architekci

Przedścianka: jak ją zbudować

Przedsianki są najczęściej wznoszone w konstrukcji szkieletowej. Jest to wygodne i szybkie do realizacji, ponadto takie rozwiązanie nie obciąża konstrukcji stropu. Zabudowa w technologii suchej może być wykonana w dowolnej porze roku. Szkielet przedścianki może mieć konstrukcję stalową, aluminiową lub drewnianą. Czasem, zależnie od konstrukcji dachu, można do tego celu wykorzystać fragmenty więźby.

Szkielet zabudowuje się płytami budowlanymi, najczęściej gipsowo-kartonowymi, rzadziej drewnopochodnymi. Wykończenie przedścianki zależy od pomieszczenia. Można ja pomalować farbą, wytapetować, obłożyć płytkami ceramicznymi. Decyzję o wznoszeniu lub nie przedścianek najlepiej podjąć już podczas wykańczania skosów poddasza. Wtedy ta sama ekipa zrobi całość prac.

Konstrukcja przedścianki
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Konstrukcja przedścianki

Przedścianka: jak ją ocieplić

Przedścianka powinna być ocieplona, zgodnie z zasadą, że ociepla się przegrodę między przestrzenią ogrzewaną a nieogrzewaną. Do tego celu najłatwiej wykorzystać wełnę mineralną ułożoną w konstrukcji szkieletu. Grubość ocieplenie może zależeć od sposobu ocieplenia fragmentu dachu przylegającego do przedścianki.

Ponieważ wełna mineralna będzie w przedściance, można zrezygnować z ocieplenia dołu połaci, a termoizolację przedścianki (grubszą) połączyć z ociepleniem wyższej części dachu i elewacji. W tym celu należy położyć warstwę termoizolacji także na stropie za przedścianką.

Przedścianka
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Ocieplenie przedścianki

Jeśli cała połać dachu będzie ocieplona, a jej termoizolacja połączona płynnie z ociepleniem elewacji, wtedy w przedściance wewnątrz poddasza można zastosować cieńszą warstwę wełny mineralnej.

Przedścianka
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Ocieplenie przedścianki

Przedścianka: jak wykorzystać przestrzeń za nią

Najczęściej przestrzeń za przedścianką pozostaje niewykorzystana. To dobre miejsce do ukrycia na przykład przewodów instalacyjnych. Przedścianka w łazience może stanowić stelaż do zabudowy, a za nią schowamy podejścia. Na przedściankach można powiesić grzejniki, które po wysunięciu do przodu będą znacznie bliżej przestrzeni, którą powinny ogrzewać. Zawieszenie grzejników na niskiej ściance kolankowej może być nieekonomiczne, bo będziemy ogrzewać przestrzeń, z której i tak nie skorzystamy.

Przedścianka
Autor: MAGDALENA GIERCZAK, ZBIGNIEW GIERCZAK / Inostudio Architekci Gliwice Za niską przedścianką można schować instalacje.

Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu poddasza, przestrzeń za przedścianką można przeznaczyć na schowki, w których można pomieścić mnóstwo przedmiotów o niezbyt wielkich gabarytach. Żeby schowki były estetyczne, a przedmioty tam przetrzymywane nie niszczały na skutek zimna, warto zrobić wtedy ocieplenie ścianki kolankowej i wykończyć je płytami. Jako zamknięcia schowków, najlepiej zastosować drzwi przesuwne, które nie będą zajmować miejsca przed nimi.

Sprawdź też:

Przedścianka
Autor: Mariusz Bykowski Pod stromym dachem zbudowano z jednej strony przedściankę i urządzono tam schowki
Warto wiedzieć
Przedścianka

Autor: Piotr Mastalerz

Z przedścianki można zrezygnować, gdy dach jest dość stromy i wysokość poddasza szybko rośnie. Projekt Mikołaj Nowotniak

Kiedy nie trzeba budować przedścianki

Można zrezygnować z przedścianek, gdy ścianka kolankowa jest wysoka i przestrzeń wzdłuż niej można zagospodarować, ustawiając tam na przykład niskie meble. Żeby tak się stało, ścianka kolankowa powinna mieć wysokość co najmniej 3-4 bloczków. Drugi wariant, gdy nie potrzeba przedścianek, to poddasze pod bardzo stromym dachem (ponad 45o). Wtedy w miarę oddalania się od styku dachu z podłogą wysokość poddasza bardzo szybko wzrasta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE