Dach naczółkowy: konstrukcja i zalety takiego rozwiązania

2021-06-01 17:06

Dach naczółkowy: jakie ma zalety, jak go zbudować? Naczółek to ścięty narożnik szczytu dachu w dachu dwuspadowym (lub rzadziej wielospadowym). Tworzy on charakterystyczny niewielki trójkątny górny fragment połaci.

Dach naczółkowy
Autor: Tondach Domy z dachami naczółkowymi często ustawia się szczytem do drogi, więc są one wyeksponowane

Współczesne dachy naczółkowe wywodzą się z architektury regionalnej, są często spotykane np. na Podhalu. Bywają również wykorzystywane w projektach gotowych lub indywidualnych nowo budowanych domów. Mogą to być domy drewniane (czasem rekreacyjne), typowe domy jednorodzinne, jak również budynki usługowe. Źródła historyczne jednak pokazują, że dachy naczółkowe były stosowane już w architekturze antycznej. Do Polski przyszły z Zachodu – były określane jako dachy niemieckie, pruskie.

Spis treści

  1. Jakie jest zadanie naczółka
  2. Dach naczółkowy zalety
  3. Dach naczółkowy konstrukcja
  4. Poddasze pod dachem naczółkowym
  5. Pokrycie dachu naczółkowego
Jak jest zbudowana więźba dachowa?
Dach naczółkowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C06s - Pod dębem (rekreacyjny), arch. Marek Dąbrowski Link: Zobacz szczegóły projektu >>>

Jakie jest zadanie naczółka

Ścięcie narożnika stanowi wzmocnienie konstrukcji dachu, a także brzegów pokrycia. Naczółki powodują, że w ten sposób zredukowane szczyty dachu są bardziej odporne na silne wiatry, które wieją na górskich terenach. Łatwiej też z nich spada śnieg i spływa woda opadowa. Naczółek nie jest wielki, sięga nieco niżej niż linia kalenicy. Z powodzeniem można pod nim na ścianie szczytowej wstawić okna lub zbudować balkon. Na obu jego brzegach powstają grzbiety, ale sama połać naczółka zwykle nie jest wielka. Naczółek może być wysunięty poza lico ściany szczytowej. W takim wypadku stanowi dodatkową jej osłonę. Więźba ze ściętym narożnikiem może być wykonana w dachu o dowolnej konstrukcji: krokwiowym, krokwiowo-jętkowym, krokwiowo-płatwiowym.

Dach naczółkowy zalety

Konstrukcja naczółka zapewnia:

  • wzmocnienie dachu,
  • zmniejszenie naporu wiatru na szczyty dachu,
  • dobre odprowadzenie opadów z dachu,
  • wielką przestrzeń pod dachem,
  • osłonę szczytów domu,
Dach naczółkowy
Autor: dachy.info Dom z bali z dachem wielospadowym z naczółkami

Dach naczółkowy konstrukcja

Dach naczółkowy wymaga odpowiedniej konstrukcji więźby, ale nie jest ona rozbudowana, ani trudna, skomplikowana W więźbie naczółka występują dwie krokwie narożne tworzące wraz z belką oczepową na dole jego trójkatny obrys. W górnym narożniku znajduje się wymian, którego zadaniem jest podparcie środkowej krokwi naczółka. Jest on potrzebny, żeby wyeliminować zbieg 4 krokwi w jednym punkcie kalenicy. Na dole umieszcza się jętki zgubne, które podpierają krokwie naczółka.

Dach naczółkowy
Autor: Rembud Więzba dachu dwuspadowego z naczółkiem

Poddasze pod dachem naczółkowym

Dach naczółkowy dobrze wygląda, gdy ma dość strome połacie. Minimalny kąt nachylenia to 35o. Pod takim dachem może znajdować się poddasze użytkowe lub nieużytkowe, zależnie od potrzeb. W porównaniu z dachem czterospadowym pod dachem dwuspadowym z naczółkami jest znacznie więcej miejsca do mieszkania. Już sam kąt nachylenia zapewnia dużo przestrzeni pod dachem. Jeśli dodamy do tego dość wysoką ścianę kolankową, poddasze będzie bardzo przestronne.

Dach naczółkowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu UC11 - budynek usługowy z pokojami gościnnymi, arch. Igor Szupłat Link: Zobacz szczegóły projektu >>>

Pokrycie dachu naczółkowego

Nie ma ograniczeń co do materiału pokryciowego, którym można wykończyć dach naczółkowy. Równie dobrze mogą to być dachówki faliste albo płaskie, jak i blacha płaska lub blachodachówki albo płytki włóknocementowe, albo gont bitumiczny. Warto zadbać o estetyczne wykończenie dachu naczółkowego, ponieważ wyeksponowane są nie tylko połacie, ale również naczółki.

Sonda
Dach czerwony czy szary?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie