Ceny drewna kominkowego w listopadzie 2023. Ile aktualnie kosztuje drewno kominkowe?

2023-11-08 10:13
Drewno kominkowe
Autor: Stones Garden Drewno kominkowe łupane i sezonowane może być sprzedawane w skrzyniopaletach

Ile kosztuje m³ drewna kominkowego w listopadzie 2023? Jeśli mamy w domu kominek lub piec na drewno, trzeba zaopatrzyć się w drewno opałowe. Sprawdzamy, ile kosztuje metr drewna opałowego jesienią 2023. Co lepsze do palenia dąb czy buk? Ile drewna potrzeba do ogrzania 100 m² powierzchni?

Dom na czasie, czyli... z czego budować. Radzi ekspert

Spis treści

 1. Jakie są ceny drewna kominkowego?
 2. Jakie drewno do kominka? Co lepsze do palenia dąb czy buk?
 3. Ile kosztuje metr drewna opałowego w listopadzie 2023
 4. Cena drewna liściastego
 5. Ile kosztuje metr dębu opałowego?
 6. Ile kosztuje metr brzozy do kominka?
 7. Jaka cena grabu do kominka?
 8. Ile kosztuje metr sosny do kominka?
 9. Cena olchy do kominka
 10. Ile kosztuje drewno w nadleśnictwie 2023
 11. Ile kosztuje drewno łupane świeże?
 12. Ile drewna do ogrzania 100 m²?

Jakie są ceny drewna kominkowego?

W ubiegłym roku ceny drewna kominkowego w sposób nieuzasadniony bardzo wzrosły w związku z kryzysem energetycznym i kłopotami z zaopatrzeniem w węgiel. Wiosną ceny drewna zaczęły spadać. Obecnie zarówno w nadleśnictwach, jak i w składach opałowych są nowe cenniki z niższymi cenami drewna opałowego. Na rynku jest bardzo dużo ofert drewna opałowego, także od osób prywatnych mających własny las. Ceny drewna w ofertach bywają obliczone na osobę niezorientowaną oraz potrzebującą natychmiast drewna opałowego. Obecnie i one powoli wracają do normalności. Jednak rozpiętość cenowa drewna opałowego jest bardzo duża.

Cena drewna surowego do wysezonowania na przyszłą zimę powinna być znacznie niższa niż suchego, które od razu można włożyć do kominka i spalić z dobrym efektem.

Na cenę drewna kominkowego wpływa rodzaj drewna i stopień wysuszenia. Często sprzedawcy deklarują, że drewno jest sezonowane i wtedy ceny mogą być wyższe. Drewno kominkowe świeże, surowe, zawierające dużo wilgoci powinno być tańsze.

Trzeba wiedzieć

Drewno do kominka powinno być sezonowane, czyli przechowywane w przewiewnym miejscu rok lub dwa, żeby wyschło. Kiedy nie chcemy się tym zajmować, możemy kupić gotowe drewno opałowe. Jest ono już w pewnym stopniu wysuszone, a dodatkowo pocięte i porąbane na drobne kawałki.

Drewno kominkowe można kupić w dużych opakowaniach ułożone na palecie. Miarą jest najczęściej 1 m³ lub 1 m przestrzenny (zależy od ułożenia drewna). 1 m³ to znacznie więcej niż 1 m przestrzenny. Na rynku są też oferowane skrzyniopalety drewna kominkowego o mniejszej lub większej objętości. Znajdziemy też oferty drewna kominkowego pakowane w mniejsze partie, a nawet bardzo małe - w workach lub siatkach.

Jakie drewno do kominka? Co lepsze do palenia dąb czy buk?

Warto zastanowić się, co lepsze do palenia: dąb czy buk. Oba gatunki drewna mają wysoką kaloryczność porównywalną ze sobą. Warto popatrzeć na inne ich zalety. Drewno dębowe jest bardzo twarde, pali się powoli i spokojnie. Wydziela się przy tym specyficzny, przyjemny zapach, ponieważ zawiera ono dużo garbników. Drewno bukowe pali się niemal równie długo i bez strzelania iskrami. Nieco mniejszą kaloryczność ma powszechnie dostępna brzoza i olcha, jednak ta druga gorzej się pali. Polana brzozowe dają ładny płomień i przyjemny zapach.

Do palenia w kominku lepiej nie używać drewna iglastego, np. sosny, świerka, modrzewia, ponieważ zawiera ono żywicę, która powoduje pryskanie iskrami i strzelanie. Ponadto spalanie żywicznego drewna może przyczynić się do szybszego brudzenia szyby w kominku i osadzania się sadzy w kominie. Paląc drewnem iglastym, uzyskamy również mniej ciepła niż w przypadku liściastego.

Ile kosztuje metr drewna opałowego w listopadzie 2023

Ceny drewna opałowego powoli spadają. W składach opałowych oraz u prywatnych sprzedawców oferta jest bardzo duża, jest więc w czym wybierać. Drewno dobrze wysezonowane jest droższe od podsuszonego lub surowego. Różnica w cenie wynosi 100-200 zł zależnie od gatunku drewna. Podajemy ceny drewna suchego, gotowego do palenia.

Cena drewna liściastego

Mieszanina polan z drewna liściastego to najpopularniejsza oferta drewna do kominka. Za 1 mp trzeba zapłacić 250-450 zł.

Ile kosztuje metr dębu opałowego?

Jednym z najpopularniejszych gatunków drewna opałowego jest dąb. To drewno jest drogie. Metr dębu opałowego kosztuje od 550 do 800 zł.

Ile kosztuje metr brzozy do kominka?

Za brzozę można zapłacić nieco mniej, ponieważ ma ona niższą wartość opałową. Jest to również powszechnie dostępne drewno kominkowe. Metr brzozy do kominka kosztuje 350-600 zł.

Jaka cena grabu do kominka?

Drewno grabowe uważa się za najlepsze drewno opałowe o najwyższej kaloryczności. Jednak jego oferta jest ograniczona. Jeśli uda nam się upolować grab do kominka, cena może zwalać z nóg, bo za 1 mp sprzedawca potrafi sobie życzyć od 650 do 900 zł

Ile kosztuje metr sosny do kominka?

Sosna jest najpopularniejszym drewnem. Jako gatunek iglasty nie jest polecana do kominka, zwłaszcza jako jedyny opał. Za 1 mp połupanej sosny trzeba zapłacić 250-450 zł.

Cena olchy do kominka

Olcha należy do mniej kalorycznych gatunków drewna, ale za to jest popularna i tania. Za metr przestrzenny olchy w polanach trzeba zapłacić 300-450 zł

Ile kosztuje drewno w nadleśnictwie 2023

Drewno do kominka można kupić w nadleśnictwach. Drewno z lasu jest surowe, mokre, wymaga czasu na wyschnięcie. Jest sprzedawane w wałkach, więc trzeba je pociąć na mniejsze kawałki i połupać. Pod koniec czerwca ogłoszono nowe cenniki drewna na drugie półrocze. Tu również ceny spadają.

Oto przykładowy cennik drewna z Nadleśnictwa w Wejherowie. Drewno w wałkach do przywiezienia na działkę we własnym zakresie oraz do dalszej obróbki i sezonowania. Drewno klasy S2a, czyli średniowymiarowe wałki o długości 1 m i średnicy od 5 do 24 cm bez kory. Ceny za 1 m³ brutto.

 • iglaste (sosna, świerk, jodła, modrzew, daglezja)  - 319,80 zł,

liściaste opałowe:

 • buk, grab - 565,80 zł,
 • dąb - 541,20 zł,
 • brzoza - 516,60 zł,

liściaste:

 • buk, grab - 615 zł,
 • dąb, jesion, wiąz  590,40 zł,
 • brzoza -  565,80 zł,
 • klon, jawor, olcha - 492 zł,
 • osika, topola - 344,40 zł
 • wierzba, lipa - 307,50 zł.

Drewno opałowe S4, czyli żerdzie, kosztuje znacznie mniej:

 • buk, grab, dąb, jesion - 289,05 zł,
 • brzoza - 261,99 zł,
 • sosna, świerk, jodła, modrzew, daglezja - 220,17 zł.

Ile kosztuje drewno łupane świeże?

Jeśli ktoś chce kupić świeże drewno, żeby wyschło na przyszłe sezony grzewcze, warto poszukać w okolicy prywatnych sprzedawców, u których połupane drewno będzie znacznie tańsze. Wielu sprzedawców ogłasza się też w serwisach sprzedażowych albo w grupach tego rodzaju na Facebooku. Oto przykładowe ceny za metr przestrzenny:

 • akacja - 400 zł,
 • dąb - 450 zł,
 • grab, buk - 500 zł,
 • sosna, modrzew, świerk - 200 zł,
 • brzoza - 250 zł,
 • topola - 200 zł.

Ile drewna do ogrzania 100 m²?

Jeśli mamy miejsce do składowania drewna (np. wiatę na drewno), warto zamówić od razu większą ilość. To zmniejszy całkowitą cenę za drewno opałowe i transport. Dlatego sprawdźmy, ile drewna potrzeba na ogrzanie 100 m² domu. To, ile drewna zużyjemy podczas sezonu grzewczego, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od temperatury na dworze. Pisaliśmy o tym w artykule: Drewno opałowe. Jak obliczyć, ile go potrzeba? Jakie drewno da najwięcej ciepła? Wartość opałowa drewna - TABELA

Każdej zimy są u nas duże mrozy, ale czasem to trwa tylko kilka dni, a czasem miesiąc. Nie mniej istotna jest jakość ocieplenia domu, czyli jego zapotrzebowanie na ciepło. Przyjmuje się, że do ogrzania domu o powierzchni 100 m² potrzeba 10 m³ drewna na sezon. Jednak biorąc pod uwagę to, że najlepsze jest drewno porządnie wysezonowane, warto kupować je większymi partiami, tak żeby jeszcze u nas mogło doschnąć.