| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Artystyczne malowanie ścian. Jak malować dekoracyjnie farbami strukturalnymi
Dekoracyjne malowanie ścian

Artystyczne malowanie ścian. Jak malować dekoracyjnie farbami strukturalnymi

Jeżeli podoba ci się artystyczne malowanie ścian, wybierz farby strukturalne. Znakomicie sprawdzą się w roli dekoracji.  Do artystycznego malowania ścian potrzebne są odpowiednie narzędzia malarskie, dobre pomysły i odrobina wyobraźni. Podpowiadamy jak osiągnąć oszałamiający efekt i jak pomalować ściany tak, by były prawdziwą dekoracją wnętrza.


Farby strukturalne - idealne do artystycznego malowania ścian

Jesli chodzi o artystyczne malowanie ścian, farby strukturalne są do tego wprost stworzone. Farby te pozwalają na uzyskanie wyjątkowych efektów na ścianie, zapewniają wysoką odporność oraz trwałość i są mimo swej ceny znacznie tańsze od podobnych wizualnie tynków dekoracyjnych (których aplikacja jest także bardziej skomplikowana i wymaga większych umiejętności).

Jedynym utrudnieniem w stosowaniu farb strukturalnych do artystycznego malowania ścian jest ich mała dostępność. Niewiele firm ma je w ofercie i trudno je kupić w sklepie z chemią budowlaną.

Narzędzia do malowania

Do artystycznego malowanie ścian farbą strukturalną potrzebne są mieszadło z wiertarką, wiadro, paca i inne przedmioty, które mogą posłużyć do wykonania zaplanowanego wzoru (szczotki, gąbki, wałki, grzebienie, pace zębate itp.). Wybór przyrządów służacych do dekorowania ścian oraz uzyskany wzór zależą jedynie od naszej wyobraźni. Nakładanie farb strukturalnych jest dość łatwe.

Nakładanie farby na ścianę

Najpierw należy wymieszać farbę zgodnie z przepisem na opakowaniu. Następnie nakłada się ją na ścianę równomierną warstwą za pomocą pędzla, wałka, pacy czy szpachelki – w zależności od gęstości produktu. Trzeba pamiętać, że faktura ściany będzie jednolita, jeśli zostanie nałożona „jednym pociągnięciem” na całej długości malowanej powierzchni, bez odrywania narzędzia od ściany.

To właściwie jedyna trudność związana z aplikowaniem farb strukturalnych. Jeżeli więc do artystycznego malowania jest duży fragment ściany, należy go podzielić na mniejsze pola, używając taśmy malarskiej.

Artystyczne malowanie ścian: najważniejsza faktura

Artystyczne malowanie ścian wymaga od malarza wyobraźni i fantazji. Po nałożeniu farby należy chwycić za szczotkę, pędzel czy gąbkę i przystąpić do nadawania ścianie właściwej faktury. Trzeba to jednak zrobić, zanim farba wyschnie.

Do wytłaczania na powierzchni ściany wzorów można użyć specjalnego wałka fakturowanego. Warto wiedzieć, że służą one tylko do dekorowania ściany – nie należy ich maczać w pojemniku z farbą. Specjalne wałki mogą być gumowe, gąbkowe lub irchowe.

Do wykończenia powierzchni można także stosować pędzle, szpachelki, grzebienie bądź szablony. Efekty powstające przy wykorzystaniu różnych narzędzi można ze sobą łączyć, tworząc oryginalne faktury. Pamiętaj, że narzędzia służą tylko do ozdabiania ściany – nie należy ich maczać w pojemniku z farbą. Specjalne wałki mogą być gumowe, gąbkowe lub irchowe.

Do wykończenia powierzchni można także stosować pędzle, szpachelki, grzebienie bądź szablony. Efekty powstające przy wykorzystaniu różnych narzędzi można ze sobą łączyć, tworząc artystyczne faktury.

Zasady malowania farbami strukturalnymi

Nie należy malować farbami strukturalnymi, jeśli temperatura otoczenia jest niższa niż 8°C. Podczas malowania ścian farbę trzeba co pewien czas energicznie zamieszać, ponieważ tworzące fakturę granulki dolomitu lub innych wypełniaczy mogą osadzać się na dnie opakowania. Farby te schną do 48 godzin, ale twardnieją już po ośmiu godzinach, zależnie od grubości warstwy. Możemy wtedy wykończyć pomalowaną powierzchnię bezbarwnym lub kolorowym lakierem – matowym albo z połyskiem.

Artystyczne malowanie ścian nie wymaga dużych umiejętności

Przy artystycznym malowaniu ścian potrzebna jest tylko wyobraźnia kolorystyczna oraz sprawność nakładania. Nie musimy zatrudniać specjalisty, co przekłada się na niskie koszty wykonania dekoracji. Jest to możliwe dzięki temu, że farby do dekoracji ścian można nakładać na siebie kolejno bez ryzyka zmieszania się ich na ścianie.

Efekty imitujące np. kamienne okładziny uzyskuje się przez gładzenie powierzchni ścian szapchelką, dociskanie do niej wałkiem do tapet pogniecionej folii malarskiej czy też przejeżdżanie po powierzchni farby specjalnym wałkiem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wykończenie ścian płytkami gipsowymi

Płytki gipsowe to sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Układanie ich jest łatwe i nie wymaga...

Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Jaki kolor ścian wybrać, aby aranżacja salonu...

Każdy z nas marzy o tym, by jego salon był spokojny, cichy i harmonijny. W tym celu ważny jest dobór i...

Beton architektoniczny. Wykończenie wnętrz w...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.