| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Antresola w mieszkaniu, czyli dodatkowa przestrzeń na tych samych metrach kwadratowych
Jaką funkcję w mieszkaniu pełni antresola?

Antresola w mieszkaniu, czyli dodatkowa przestrzeń na tych samych metrach kwadratowych

Antresola powiększa przestrzeń użytkową, pełniąc różne funkcje: biblioteki, kąta telewizyjnego, miejsca do snu lub uprawiania hobby. Dzieląc przestrzeń na dwa poziomy, wzbogaca jej odbiór - daje dwa punkty widzenia, z góry i z dołu.

Antresola sprzyja integracji mieszkańców, przebywając na niej nie traci się kontaktu z pozostałymi domownikami. Poprawia także proporcje zbyt wysokich i małych wnętrz. A zamontowana w starym domu pozwala pełniej czytać drewnianą konstrukcję dachu.

To, jaką antresola pełni funkcję, zależy głównie od jej wielkości. W niewielkich pomieszczeniach wykorzystywana jest jako dodatkowa powierzchnia, na której można zorganizować miejsce do pracy, czy najczęściej, do spania. Małe antresole swoją lekką konstrukcją przypominają dodatkowy mebel - półkę z drewna lub ze stali, czasem tracąc funkcję dodatkowego pomieszczenia zostają zredukowane do schowka.

Autor: Andrzej Szandomirski

Między niebem a ziemią

Autor: Daniel Rumiancew

Między niebem a ziemią

Konstrukcja antresoli musi być bezpieczna i stabilna oraz dostosowana do konkretnego wnętrza

W przypadku niewielkiej przestrzeni jaką dysponujemy konstrukcję antresoli można oprzeć na belkach umocowanych w ścianie (unikniemy w ten sposób dodatkowych filarów nośnych), które zamaskowaniu staną się zupełnie niewidzialne.

Najrzadziej spotykane są antresole podwieszane do stropu budynku, z uwagi na możliwość jego przeciążenia. Dobór materiału do konstrukcji antresoli zależy przede wszystkim od stylistyki wnętrza, efektów, jakie chcemy osiągnąć, ale również od jej wielkości; najczęściej stosowane są różniące się wytrzymałością: drewno, metal (głównie stal) i żelbet.

W ekstrawaganckich rozwiązaniach do budowy antresoli wykorzystywane są się luksfery i tafle hartowanego, zbrojonego szkła, oprawiane w metalowe ramy.

Antresole wymagają odpowiedniego doświetlenia

Mimo to, że jesteśmy w pobliżu sufitu, lepsze od żyrandola jest oświetlenie boczne - kinkiety, halogeny - dzięki niemu można również "rzeźbić" przestrzeń wnętrza. Oświetlenie zależy też od funkcji, jaką pełni antresola.

Pamiętajmy również, że na antresoli gromadzi się najbardziej rozgrzane powietrze. Dlatego w pobliżu niej warto założyć kratkę wentylacyjną lub wentylację mechaniczną.

Wznosząc antresolę nie wolno zapomnieć o balustradzie, która zabezpieczy przed wypadnięciem, wytrzyma ciężar osoby, która się potknie. Wybór materiału, z którego będzie wykonana balustrada zależy również od charakteru mieszkania. Obok klasycznej balustrady z metalową barierką czy drewnianej z tralkami możemy wykorzystać szklane, hartowane tafle czy ażurowe, metalowe kraty.

Zadanie balustrady spełnią także stabilnie zamontowane blaty do pracy lub oparcia odwróconych mebli wypoczynkowych. Jednak estetyka nigdy nie powinna przesłaniać jej zasadniczej funkcji, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Antresolę z parterem zawsze łączą schody, na które zwykle szkoda miejsca. Im częściej będziemy bywać na antresoli, tym schody powinny być wygodniejsze. Nieodpowiednie schody szybko staną się przekleństwem domu, dlatego w ich nowoczesnych rozwiązaniach króluje technika.  

Przeczytaj dodatkowo:
Urządzamy małą łazienkę – 4 projekty łazienki o...

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Pokazane projekty przekonują, że...

Aranżacja sypialni - barwy sprzyjające dobremu...

Jak stworzyć nastrój w sypialni? Kolory ścian, które poprawiają samopoczucie, dodają energii...

Perfekcyjne sprzątanie domu alergika

Alergia znika aż się kurzy! Jak sprzątać dom alergika? Kilka praktycznych porad dotyczących efektywnego...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Mieszkanie wykończone pod klucz. Czy opłaca się...

Przy kupnie mieszkania, większość deweloperów może nam zaoferować pakiet wykończenia pod klucz. Dzięki...

Szare ściany w salonie i sypialni. Inspiracje na...

Szare ściany we wnętrzu nie muszą być przytłaczające. Zaletą szarości jest uniwersalność i ponadczasowość,...