| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Płytki drewnopodobne

Płytki drewnopodobne

Naturalne drewno na posadzkę to zazwyczaj poważny wydatek, wymaga też dużego nakładu pracy przy ułożeniu, a niekiedy bywa kłopotliwe w konserwacji. Tych niedogodności unikniemy, sięgając po płytki imitujące drewno.

Ceramika Paradyż - kolekcja Woodentic

Drewno można zastąpić materiałami tańszymi, bardziej dostępnymi i prostszymi w układaniu. Niektóre niewielkim kosztem i nakładem pracy pozwalają zaaranżować przytulne wnętrza. Najczęściej jako zamienniki drewnianych posadzek stosuje się panele laminowane, wykładziny elastyczne i płytki ceramiczne. Można zdecydować się na płytki ceramiczne drewnopodobne– zarówno wzorem, fakturą jak i wymiarami z powodzeniem naśladują one parkiet.

Płytki drewnopodobne

Dzięki współczesnym możliwościom zdobienia zimne i twarde płytki ceramiczne mogą naśladować ciepłe drewno. Producenci gresu i terakoty proponują w najnowszych liniach wzorniczych płytki do złudzenia przypominające jasny parkiet, drewno egzotyczne, posadzki o klasycznych wzorach, a także spękane, bogato usłojone i sękate deski.

Naśladownictwo obejmuje nie tylko kolorystykę, ale także faktury i formaty charakterystyczne dla elementów drewnianych. „Drewniane” płytki łączą zalety i techniczne właściwości ceramiki z pięknem drewna. Płytki naśladujące drewno wybieramy zwykle do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, narażonych na zabrudzenia i kontakt z wodą. Ale coraz częściej także do pokoju dziennego czy sypialni, czyli tam, gdzie do niedawna kładliśmy drewno, panele lub wykładziny. Efekty, jakie można osiągnąć, robiąc podłogę z płytek ceramicznych przypominających drewno, są niezliczone. Podłoga może wyglądać jak wykonana z surowych nieheblowanych desek rodem z wiejskiej chałupy albo przeciwnie – naśladować wyrafinowane wzory pałacowych posadzek wykonanych z najszlachetniejszych gatunków drewna czy też parkiet na wysoki połysk.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ceramika Paradyż - kolekcja Woodentic

Opoczno - Naturale

Płytki ceramiczne a styl wnętrza

Do wnętrz rustykalnych pasują płytki strukturalne, czyli takie, których powierzchnia jest nierówna. Mogą mieć one powtarzające się na każdej płytce wzory albo nieregularne wgłębienia, rowki, dziurki, pęknięcia i zarysowania charakterystyczne dla używanego od lat drewna. Często wybieramy płytki o strukturalnej powierzchni, aby nadać wnętrzu charakter bardziej naturalny. Pamiętajmy jednak, że jeśli „naturalne” spękania są bardzo regularne, efekt będzie sztuczny.

Zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i rustykalnych sprawdzą się płytki błyszczące. Polerowany gres o rektyfikowanych, czyli równo ściętych brzegach ze wzorem stonowanego drewna bukowego lub bambusa nadaje się do salonów, w których króluje minimalizm, a rustykalna, błyszcząca płytka o nierównych kantach dobrze zagra we wnętrzu o klimacie wiejskiego domu. Szczególnie dobrze wygląda naśladujący drewno gres polerowany o matowej powierzchni typu „satina”. Jest cieplejszy i „miękki” w dotyku – stąd naturalne skojarzenie z tkaniną satynową lub adamaszkiem. Gres polerowany jest mało odporny na plamienie, nowe technologie pozwalają jednak uzyskać matową powierzchnię odporną na plamienia.

Dla zwolenników klasycznych podłóg drewnianych ciekawą propozycją są dekoracje z płytek, z których można tworzyć kompozycje przypominające intarsjowane posadzki. Są one elementem rozbijającym monotonię podłogi, pomagają nadać wnętrzu określony styl – tradycyjny, pałacowy czy rustykalny. Pozwalają też podzielić funkcjonalnie części wnętrza, na przykład bordiurą (czyli ozdobnym pasem tworzącym szlak zamykający kompozycję podłogi) oddzielimy część jadalnianą od wypoczynkowej. Za pomocą dekorów można podkreślić kształt pomieszczenia albo harmonijnie połączyć różne sposoby ułożenia tych samych płytek. Dekoracje do płytek mogą mieć formę wstawek (insertów), które tworzą ze specjalnie przyciętą płytką kompozycję na podłodze (umieszcza się je w specjalnych wycięciach między brzegami płytek), bordiur albo brzegów układanych z płytek „dywaników”, a także gotowych albo wycinanych na zamówienie rozet wykonanych z gresu lub kamienia naturalnego.

Trzy pomysły na wykorzystanie płytek

Z czego zrobić posadzkę?

Kiedy wszelkie roboty budowlane i instalacyjne są już zakończone, możemy zacząć myśleć o układaniu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Budowa i projektowanie schodów wewnętrznych. 6...

Męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie. Takie problemy mogą się...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...