| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Nowoczesne schody gotowe - rodzaje, wykończenie, oświetlenie schodów

Nowoczesne schody gotowe - rodzaje, wykończenie, oświetlenie schodów

Zaletom nowoczesnych schodów gotowych nie sposób się oprzeć: szybki montaż, bogaty wybór możliwości wykończenia schodów, krótki czas realizacji zamówienia - to wszystko przemawia na korzyść schodów gotowych. Schody z katalogu mogą być drewniane, stalowe, z blachy, modułowe... Istotne jest także efektowne oświetlenie schodów gotowych.

Wykonane na zamówienie lub składane z prefabrykatów nowoczesne schody gotowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Zawdzięczają ją przede wszystkim temu, że w katalogach producentów można od razu zobaczyć, jak będą wyglądały we wnętrzu. Nie ma ryzyka, że stolarz źle zrozumie instrukcje i w efekcie schody gotowe będą się znacznie różniły od tych, które zamówiliśmy.

Ponadto nowoczesne schody gotowe mają często modułową konstrukcję – są zbudowane z powtarzalnych elementów, których liczbę można zwiększać lub zmniejszać, dopasowując je do wysokości pomieszczenia. Produkuje się nie tylko gotowe schody modułowe, kręte czy spiralne, prawo- lub lewoskrętne, lecz także proste i zabiegowe. Na zamówienie wykonywane są też biegi o nietypowym kształcie. Schody gotowe mogą być pełne (z podstopnicami) lub ażurowe. W tym drugim przypadku wyglądają one lekko, ale są mniej bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych. Dostępne szerokości schodów gotowych to 60-120 cm, wysokości zaś: 270-310 cm.

Wykończenie i oświetlenie schodów gotowych

Największym uznaniem na rynku cieszą się schody wykonane z drewna (litego, klejonego lub giętego): buku, brzozy, jesionu, dębu, klonu, sosny, orzecha, a także z niezmiernie ostatnio popularnych gatunków egzotycznych – te drugie jednak są zwykle o 10-30% droższe. Głównym elementem konstrukcji schodów gotowych – zwłaszcza w surowych wnętrzach nawiązujących do wystroju industrialnego – bywa też stal. Wykonana z niej konstrukcja wygląda bardzo efektownie – jej podpory mają przeważnie nowoczesną formę. Stalowa konstrukcja schodów gotowych może jednak bardziej przenosić odgłosy stąpania.

Powiew nowoczesności zapewniają stopnie schodów z blachy gładkiej, perforowanej bądź ryflowanej, aluminiowe oraz szklane. Nierzadko stosuje się też obecnie wariant mieszany: połączenie drewna ze stalą, a także stali ze szkłem lub kamieniem. Nowoczesne modele schodów gotowych w elementach konstrukcyjnych mają dodatkowo zamontowane lampki LED, które rozjaśniają stopnie białym lub kolorowym światłem. Takie oświetlenie schodów daje oryginalny efekt dekoracyjny i sprawia, że nocą można bezpiecznie wchodzić i schodzić po schodach bez włączania głównego źródła światła.

Autor: GRADO

Oferta firm produkujących schody gotowe jest bogata i zróżnicowana - każdy znajdzie coś dla siebie (fot. GRADO).

WARTO WIEDZIEĆ

Schody gotowe to trudny do zaprojektowania i wykonania element architektoniczny wnętrza. Warto mieć to na uwadze, korzystając z gotowych produktów.

  • Projekt. Najlepiej go zabrać ze sobą, gdy wybieramy się do punktu sprzedaży. Sprzedawca odczyta z niego informacje niezbędne, by dobrać właściwy model i rozmiar schodów. Gdy nie ma projektu, dobrze jest mieć zdjęcia planowanego miejsca ich usytuowania i zmierzyć wysokość wnętrza, odległości między ścianami oraz grubość stropu.
  • Wygoda korzystania. Nie kupujmy schodów o stopniach krótszych niż 80 cm, bo chodzenie po nich nie będzie komfortowe. Z tego samego powodu nie powinny być zbyt strome (maks. kąt nachylenia to 30°). Stopnie powinny mieć kształt prostokątny lub szeroki półkolisty albo trapezowy.
  • Dodatkowe usługi. Producenci schodów gotowych oferują dodatkowe usługi – większość nieodpłatnie. Warto zaprosić przedstawiciela firmy, aby zobaczył nasz dom i dobrał odpowiedni model schodów, a także zrobił ich wstępny kosztorys.

Bogactwo konstrukcji schodów gotowych

Rodzaj konstrukcji schodów znacząco wpływa na ich wygląd i funkcjonalność. Schody gotowe mogą mieć konstrukcję:

  • wspornikową z belkami – jedna lub dwie belki nośne podpierają stopnie od dołu. Jeśli schody mają być kilkubiegowe, konstrukcję można rozbudować o dodatkowe wsporniki lub słupy. Takie schody gotowe dostosują się do każdego wnętrza, są bowiem produkowane zarówno wzory klasyczne, jak i nowoczesne;
  • wspornikową – stopnie osadza się na wspornikach kotwionych w murze, co z jednej strony zapewnia im dekoracyjny wygląd, a z drugiej – wymusza ich bieg wzdłuż ściany. Schody o takiej konstrukcji sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, w których naczelną zasadą jest prostota;
  •  policzkową – stopnie montuje się między dwiema skrajnymi belkami nośnymi. Belki mogą być gięte lub proste, w ofercie niektórych producentów dostępne są również schody z jedną belką. Zwykle ich lekko falista forma pozwala je dopasować do wnętrz o różnym wystroju;
  • modułową – schody modułowe opierają się na podłodze i stropie, nie muszą więc być połączone ze ścianą ani biec blisko niej. Stopnie łączy się specjalnymi elementami konstrukcyjnymi;
  • dywanową – takie schody tworzą drewniane stopnie i podstopnice, które łączy się ze sobą w fabryce. Dzięki temu mają one budowę monolityczną – wyglądają, jakby powstały z jednego kawałka drewna. Na budowę docierają w kilku częściach, po czym autoryzowana ekipa łączy je w całość. Schody dywanowe urzekają prostą formą, która sprawia, że są doskonałym uzupełnieniem wnętrz o nowoczesnej stylistyce;
  • schody kręcone – ich stopnie są zazwyczaj osadzane na pionowym słupie zamocowanym do podłogi i stropu. Mogą one mieć konstrukcję całkowicie lub częściowo samonośną albo wzbogaconą o gięte belki policzkowe.
Autor: GRADO

Szklana balustrada nadaje lekkość schodom gotowym - dzięki niej wyglądają, jakby "unosiły się" w powietrzu (fot. GRADO).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...