| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Nowoczesne schody gotowe - rodzaje, wykończenie, oświetlenie schodów

Nowoczesne schody gotowe - rodzaje, wykończenie, oświetlenie schodów

Zaletom nowoczesnych schodów gotowych nie sposób się oprzeć: szybki montaż, bogaty wybór możliwości wykończenia schodów, krótki czas realizacji zamówienia - to wszystko przemawia na korzyść schodów gotowych. Schody z katalogu mogą być drewniane, stalowe, z blachy, modułowe... Istotne jest także efektowne oświetlenie schodów gotowych.

Wykonane na zamówienie lub składane z prefabrykatów nowoczesne schody gotowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Zawdzięczają ją przede wszystkim temu, że w katalogach producentów można od razu zobaczyć, jak będą wyglądały we wnętrzu. Nie ma ryzyka, że stolarz źle zrozumie instrukcje i w efekcie schody gotowe będą się znacznie różniły od tych, które zamówiliśmy.

Ponadto nowoczesne schody gotowe mają często modułową konstrukcję – są zbudowane z powtarzalnych elementów, których liczbę można zwiększać lub zmniejszać, dopasowując je do wysokości pomieszczenia. Produkuje się nie tylko gotowe schody modułowe, kręte czy spiralne, prawo- lub lewoskrętne, lecz także proste i zabiegowe. Na zamówienie wykonywane są też biegi o nietypowym kształcie. Schody gotowe mogą być pełne (z podstopnicami) lub ażurowe. W tym drugim przypadku wyglądają one lekko, ale są mniej bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych. Dostępne szerokości schodów gotowych to 60-120 cm, wysokości zaś: 270-310 cm.

Wykończenie i oświetlenie schodów gotowych

Największym uznaniem na rynku cieszą się schody wykonane z drewna (litego, klejonego lub giętego): buku, brzozy, jesionu, dębu, klonu, sosny, orzecha, a także z niezmiernie ostatnio popularnych gatunków egzotycznych – te drugie jednak są zwykle o 10-30% droższe. Głównym elementem konstrukcji schodów gotowych – zwłaszcza w surowych wnętrzach nawiązujących do wystroju industrialnego – bywa też stal. Wykonana z niej konstrukcja wygląda bardzo efektownie – jej podpory mają przeważnie nowoczesną formę. Stalowa konstrukcja schodów gotowych może jednak bardziej przenosić odgłosy stąpania.

Powiew nowoczesności zapewniają stopnie schodów z blachy gładkiej, perforowanej bądź ryflowanej, aluminiowe oraz szklane. Nierzadko stosuje się też obecnie wariant mieszany: połączenie drewna ze stalą, a także stali ze szkłem lub kamieniem. Nowoczesne modele schodów gotowych w elementach konstrukcyjnych mają dodatkowo zamontowane lampki LED, które rozjaśniają stopnie białym lub kolorowym światłem. Takie oświetlenie schodów daje oryginalny efekt dekoracyjny i sprawia, że nocą można bezpiecznie wchodzić i schodzić po schodach bez włączania głównego źródła światła.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: GRADO

Oferta firm produkujących schody gotowe jest bogata i zróżnicowana - każdy znajdzie coś dla siebie (fot. GRADO).

WARTO WIEDZIEĆ

Schody gotowe to trudny do zaprojektowania i wykonania element architektoniczny wnętrza. Warto mieć to na uwadze, korzystając z gotowych produktów.

  • Projekt. Najlepiej go zabrać ze sobą, gdy wybieramy się do punktu sprzedaży. Sprzedawca odczyta z niego informacje niezbędne, by dobrać właściwy model i rozmiar schodów. Gdy nie ma projektu, dobrze jest mieć zdjęcia planowanego miejsca ich usytuowania i zmierzyć wysokość wnętrza, odległości między ścianami oraz grubość stropu.
  • Wygoda korzystania. Nie kupujmy schodów o stopniach krótszych niż 80 cm, bo chodzenie po nich nie będzie komfortowe. Z tego samego powodu nie powinny być zbyt strome (maks. kąt nachylenia to 30°). Stopnie powinny mieć kształt prostokątny lub szeroki półkolisty albo trapezowy.
  • Dodatkowe usługi. Producenci schodów gotowych oferują dodatkowe usługi – większość nieodpłatnie. Warto zaprosić przedstawiciela firmy, aby zobaczył nasz dom i dobrał odpowiedni model schodów, a także zrobił ich wstępny kosztorys.

Bogactwo konstrukcji schodów gotowych

Rodzaj konstrukcji schodów znacząco wpływa na ich wygląd i funkcjonalność. Schody gotowe mogą mieć konstrukcję:

  • wspornikową z belkami – jedna lub dwie belki nośne podpierają stopnie od dołu. Jeśli schody mają być kilkubiegowe, konstrukcję można rozbudować o dodatkowe wsporniki lub słupy. Takie schody gotowe dostosują się do każdego wnętrza, są bowiem produkowane zarówno wzory klasyczne, jak i nowoczesne;
  • wspornikową – stopnie osadza się na wspornikach kotwionych w murze, co z jednej strony zapewnia im dekoracyjny wygląd, a z drugiej – wymusza ich bieg wzdłuż ściany. Schody o takiej konstrukcji sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, w których naczelną zasadą jest prostota;
  •  policzkową – stopnie montuje się między dwiema skrajnymi belkami nośnymi. Belki mogą być gięte lub proste, w ofercie niektórych producentów dostępne są również schody z jedną belką. Zwykle ich lekko falista forma pozwala je dopasować do wnętrz o różnym wystroju;
  • modułową – schody modułowe opierają się na podłodze i stropie, nie muszą więc być połączone ze ścianą ani biec blisko niej. Stopnie łączy się specjalnymi elementami konstrukcyjnymi;
  • dywanową – takie schody tworzą drewniane stopnie i podstopnice, które łączy się ze sobą w fabryce. Dzięki temu mają one budowę monolityczną – wyglądają, jakby powstały z jednego kawałka drewna. Na budowę docierają w kilku częściach, po czym autoryzowana ekipa łączy je w całość. Schody dywanowe urzekają prostą formą, która sprawia, że są doskonałym uzupełnieniem wnętrz o nowoczesnej stylistyce;
  • schody kręcone – ich stopnie są zazwyczaj osadzane na pionowym słupie zamocowanym do podłogi i stropu. Mogą one mieć konstrukcję całkowicie lub częściowo samonośną albo wzbogaconą o gięte belki policzkowe.
Autor: GRADO

Szklana balustrada nadaje lekkość schodom gotowym - dzięki niej wyglądają, jakby "unosiły się" w powietrzu (fot. GRADO).

Przeczytaj dodatkowo:
Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...