| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Niezniszczalne rośliny do biura – zielona dekoracja urzędów, instytucji i powierzchni biurowych

Niezniszczalne rośliny do biura – zielona dekoracja urzędów, instytucji i powierzchni biurowych

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie rośliny doniczkowe zamiast spełniać swoją dobroczynną rolę, straszą niezbyt urodziwym wyglądem. Jak temu zapobiec? Prawidłowa pielęgnacja roślin w mało przyjaznym środowisku.

Rośliny warto aranżować we wnętrzach biur i instytucji z kilku powodów. Zieleń produkuje tlen, uspokaja, polepsza koncentrację, znacznie zwiększa estetykę wnętrz i pochłania szkodliwe związki wydzielane z podłóg, mebli a także urządzeń elektrycznych. Niestety w wielu przypadkach żywe dekoracje nie zdają egzaminu, gdyż chorują i szybko zamierają.

Dlaczego rośliny źle rosną w biurach?

W przypadku biur dużym problemem dla roślin jest nieregularne podlewanie (wysychanie lub przelewanie), słabe naświetlenie, częste przestawianie i przeciągi. Toksyczny wpływ mogą mieć nawet płyny czyszczące (jeśli są bardziej żrące od tych standardowo wykorzystywanych w mieszkaniach). Dlatego niekiedy błędem jest wybór roślin trudnych w uprawie, np.: efektownych anturium, palm czy paproci. Trzeba wziąć pod uwagę, że istnieją gatunki, które w ogóle nie wymagają opieki. Można natomiast wybrać takie, które mają niewielkie wymagania i potrafią przetrwać w skrajnych warunkach. Poniższe propozycje nadają się nie tylko do ozdabiania biur, ale także innych marginalnych miejsc, takich jak łazienki, klatki schodowe i hole.

Wężownica gwinejska – popularny „język” teściowej od dziesięcioleci dekoruje biura, instytucje oraz szkoły. Roślina ma niewielkie wymagania – toleruje słabe oświetlenie, mało żyzną glebę, oszczędne podlewanie i brak nawożenia. Przesadza się ją raz na kilka lat, gdy korzenie przerastają otwory w donicy. Jedynym czynnikiem, który może znacząco zaszkodzić jest przelewanie.

Zamiokulkas zamiolistny – śmiało można stwierdzić, że roślinę spotyka się niemal w każdym budynku instytucji publicznej. Od wielu lat to popularny gatunek również w mieszkaniach. Sukulent jest niezwykle efektowny i mało wymagający. Rośnie w zacienieniu. Podlewa się go rzadko. Jeśli uschnie, wystarczy usunąć nadziemną część i wznowić podlewanie. Szybko zregeneruje się i odrośnie z bulwy. Nie można jedynie przesadzać z podlewaniem.

Skrzydłokwiat – to prawdopodobnie najłatwiejsza w uprawie roślina kwitnąca. Można uprawiać ją nawet w miejscach zacienionych (np.: na klatkach schodowych). Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Jest umiarkowanie odporna na przesuszenie. Z reguły nie sprawia problemów w uprawie. Ma duże znaczenie jako filtr powietrza.

Scindapsus złoty – pnącze szybko przystosowuje się do zmiennych warunków. Może rosnąć w miejscu jasnym (wtedy ma efektowniejsze zabarwienie liści) lub zacienionym. Znosi krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Nie można go przelewać.

Grubosz drzewiasty – sukulent rośnie niemal w każdym miejscu, chociaż woli słoneczne parapety. Znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Nie wymaga częstego podlewania i nawożenia. U ekstremalnie przesuszonych okazów liście mogą marszczyć się a później opadać. Roślina jednak szybko regeneruje się po podlaniu.

Inne gatunki, których uprawę warto rozważyć to nolina, dracena obrzeżona, dracena sanderiana, aloes, cyklamen i fiołek afrykański.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak aranżować rośliny pokojowe?

Ważną rolą roślin w domu, poza dostarczaniem tlenu, oczyszczaniem i nawilżaniem powietrza, jest dekoracja...

Jajka wielkanocne w kształcie zwierzątek

Prezentujemy słodkie dekoracje wielkanocne dla dzieci. Stwórz razem z nami ozdoby w kształcie...

Baranek wielkanocny z masy solnej - instrukcja...

Uroczy baranek wielkanocny idealny do koszyczka ze święconką. Zobacz jak stworzyć oryginalną figurkę z masy...

Domowa uprawa storczyków. Jak kupować storczyki?

Storczyki, to jedne z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Żeby udała się domowa uprawa...

Jesienne liście i sezonowe dodatki do wnętrz....

Zobacz jak dobrać kolory w jesiennej aranżacji wnętrz. Ociepl charakter swojego domu przy pomocy jesiennych...

Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.