| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Metalowe elementy wyposażenia: schody ze stali, metalowe dekoracje. Pomysł na nowoczesne wnętrza

Metalowe elementy wyposażenia: schody ze stali, metalowe dekoracje. Pomysł na nowoczesne wnętrza

Metalowe elementy wyposażenia, takie jak schody ze stali, metalowe balustrady i dekoracje, to pomysł na nowoczesne wnętrza. Budzą zainteresowanie współczesnych projektantów i użytkowników. Metal w różnych postaciach można spotkać w kuchni, salonie, sypialni, a nawet w łazience.

Metalowe elementy z przestrzeni industrialnej odważnie przeniosły się do kuchni, łazienek, sypialni i salonów. To mocny akcent we wnętrzu – metaliczny połysk sprawia, że od razu zwracamy wzrok ku schodom ze stali, metalowym frontom szafek czy blatom. Są też alternatywą dla tradycyjnych sprzętów: ceramicznych umywalek, drewnianych stołów czy krzeseł.

Niewątpliwie metalowe elementy - meble, schody, balustrady - zdobią nowoczesne wnętrze. Ich połyskliwa powierzchnia wygląda oryginalnie, równocześnie sprawiają wrażenie trwałych i solidnych. Pozwalają stworzyć nastrój nowoczesności w domach urządzonych klasycznie, a w nowoczesnych, inspirowanych stylem industrialnym lub minimalistycznym podkreślą czystość form i urodę materiałów.

Jaki metal: aluminium, stal, miedź czy mosiądz?

W nowoczesnych wnętrzach wnętrzach pojawia się zarówno aluminium, stal, jak i miedź oraz mosiądz. Najczęściej wykorzystuje się arkusze blachy różnej grubości, profile, a także elementy tworzące meble czy detale architektoniczne.

  • Na ścianach i we wnękach oraz tam, gdzie materiał nie będzie narażony na zadrapania i zarysowania, chętnie stosuje się blachę aluminiową. Blacha może być wytłaczana, ryflowana lub perforowana.
  • Aluminium jest lżejsze, cieplejsze i tańsze od stali. To materiał miękki – wgniata się w niego piasek, łatwo się rysuje i odkształca, co trzeba brać pod uwagę, decydując się na aluminiowe schody – stopnice aluminiowe utleniają się i brudzą, dlatego najlepiej wykorzystać elementy pomalowane farbami proszkowymi. Aluminium nie koroduje, dlatego można wykorzystywać je w łazience.
  • We wnętrzach najczęściej stosuje się blachy ze stali kwasoodpornej. Jest trwała, wygląda dobrze nawet kilkadziesiąt lat. To materiał droższy od aluminium i stali nierdzewnej, a także trudniejszy od nich w obróbce, co podnosi koszt wykonanych z niego elementów. Stal nierdzewna – chociaż  odporna na wodę i wilgoć – z czasem pokrywa się rudym nalotem, dlatego nie powinno się jej stosować w miejscach narażonych na wilgoć. Nie jest odporna na działanie kwasów. Wykonane z niej schody powinny być pomalowane farbami proszkowymi, co znacznie przedłuży ich trwałość. Stal nierdzewna jest od 20 do 30% tańsza od kwasoodpornej.
  • Od lat we wnętrzach chętnie stosuje się elementy z miedzi. Miedź to materiał bardzo plastyczny, jego naturalny kolor ociepla wnętrze.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: AMICA

Metalowe elementy i detale dodadzą blasku i lekkości każdemu wnętrzu (fot. AMICA).

Metal w kuchni

Efekty wizualne, które stwarza zastosowany w nowoczesnych wnętrzach metal, stały się nie tylko symbolem stylu high-tech, elementy metalowe potrafią też ożywić tradycyjne aranżacje. Ich atutem jest błyszcząca powierzchnia, odbijające się w niej światło buduje malarskie efekty. Najchętniej elementy metalowe stosuje się w kuchni.

Nieco laboratoryjny charakter nadadzą kuchni wykonany ze stali nierdzewnej okap kuchenny, metalowa obudowa lodówki, kuchenka czy zlewozmywak. Znakiem nowoczesnej kuchni są też proste fronty szafek z aluminiowej ramy wykonanej z kątownika, w której osadzono taflę mrożonego szkła. Blaty metalowe nie są odporne na zarysowania, dlatego nie powinno się po nich przesuwać garnków. Często wykonuje się je ze stali z głębszym szlifem, na której nie widać rys.

Najlepiej stosować metalowe wstawki – np. jako przedłużenie zlewozmywaka. Blachy, które razem z blatem tworzą jednolitą powierzchnię, tłoczy się razem ze zlewozmywakiem, co jest gwarancją ich solidności. Blachę metalową można też polecić tym, którzy szukają sposobu na niebanalne wykończenie ściany między blatem a wiszącymi szafkami. Taki wybór oprócz walorów estetycznych jest praktyczny, gdyż nie wymaga wykańczania krawędzi, a aby arkusz zamontować, wystarczy go przyciąć na odpowiedni wymiar i przymocować do ściany wkrętami.

W kuchniach bardziej tradycyjnych, stylizowanych na rustykalne chętnie stosuje się mosiężne lub miedziane okapy, do których można dopasować szafki kuchenne z wypełnieniem frontów z cienkiej miedzianej blachy.

Metal w łazience

Metal wkroczył również do nowoczesnych łazienek. Jest doskonałym dopełnieniem chłodnych, minimalistycznych aranżacji. Najczęściej poza drobnymi metalowymi akcesoriami można spotkać wykonane ze stali nierdzewnej umywalki, nieśmiało pojawiają się też proste w formie, przeniesione z przestrzeni publicznej stalowe sedesy, bidety i pisuary.

Metalowe blachy są także doskonałym materiałem na wypełnienia frontów szafek oraz przegrody służące funkcjonalnym podziałom łazienki. Na pionowe płaszczyzny stosowana jest blacha stalowa lub aluminiowa grubości około 1 mm, należy jednak pamiętać, że jeśli blacha jest zbyt cienka, może być widoczne jej podłoże.

Schody ze stali

Coraz liczniejszych zwolenników znajdują również metalowe schody. Zarówno ażurowe, jak i pełne zdobią wnętrze, przypominając delikatną nowoczesną rzeźbę. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie na schody przeznaczono niewiele miejsca. Mają wiele zalet – są znacznie lżejsze od żelbetowych, a ich wykonanie jest szybsze i mniej kłopotliwe. Ponieważ użyta na nie blacha jest sztywna, są bardziej wytrzymałe od drewnianych.

Metal w salonie

Stal szlifowana, gładka lub błyszcząca sprawdzi się także jako okładzina kominka w salonie. Najczęściej wykorzystuje się blachę grubości 3-5 mm. Bardzo atrakcyjne wykończenie tworzy mieniąca się blacha kolorowa, jej użycie na okładzinę kominka pozwoli stworzyć nietypową aranżację salonu. Jeśli oprawa ma kształt łuku, można ją obłożyć stalą lustrzaną.

Dobre połączenia metalu

Metalowe elementy wyposażenia dobrze wyglądają w połączeniu z wieloma materiałami. Zależnie od efektu, który chcemy uzyskać, można je zestawiać z zimnym szkłem lub przeciwnie – z ciepłym drewnem. Połączenie z drewnem ogrzewa zimny metal, sprawia, że wnętrza stają się bardziej przytulne. Surowość metalu można przełamać drewnianymi stopnicami, balustradą, parkietem czy ciepłym odcieniem frontów mebli. Bardzo modne jest połączenie stali ze szkłem.

Duże tafle szklane stosuje się jako wypełnienia metalowej konstrukcji balustrady. Pojawiają się też efektowne połączenia metalu i szkła na stopnicy. Na perforowanej blasze, która jest elementem stopnicy, montuje się taflę szkła hartowanego lub budowlanego. Połączone na stopniach szkło i metal dają wnętrzu dodatkowy wymiar – schody są przejrzyste, prześwietlone i powiększają przestrzeń. Wtedy przez szklaną przezroczystą powierzchnię przebija rysunek dziurkowanej blachy.

Bardzo ciekawie wygląda osadzona w szklanym blacie metalowa umywalka – sprawia wrażenie zawieszonej w przestrzeni. Bardzo modne są stoły ze szklanym blatem opartym na metalowej lekkiej konstrukcji. W nowoczesnych, industrialnych wnętrzach łączy się także metal z lastryko i z kamieniem. Równie popularne stały się schody o metalowej konstrukcji ze stopnicami kamiennymi lub z płytek ceramicznych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy rolety do okien dachowych, żaluzje,...

Markizy i rolety do okien dachowych skutecznie ograniczają przepływ ciepła, nie dopuszczając do nagrzewania...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Rozbiórkowe drewno w domu. Gdzie kupić i jak...

Rozbiórkowe drewno, czyli stare deski lub belki konstrukcyjne to obecnie cenny materiał. Na drewno z...

Wielkanocne kieszonki na sztućce

Pokazujemy jak w prosty i oryginalny sposób wykonać dekorację stołu wielkanocnego. Dzięki filcowym...

Jajka wielkanocne w kształcie zwierzątek

Prezentujemy słodkie dekoracje wielkanocne dla dzieci. Stwórz razem z nami ozdoby w kształcie...