Naturalne barwniki do jajek? Masz je w kuchni! Zobacz, jak naturalnie zabarwić jajka na Wielkanoc?
Jakie są naturalne barwniki do jajek? Jajka wielkanocne można pięknie pomalować domowymi sposobami bez chemii. Sprawdź, z czego można zrobić naturalne barwniki? W czym gotować jajka, aby były kolorowe? Naturalne barwniki do jajek masz na pewno w kuchni!
Spis treści
- Naturalne barwienie jajek - jak się przygotować?
- Naturalne barwniki do jajek? Łupiny cebuli i kawa
- Naturalny barwnik do jajek z czerwonej kapusty
- Różowe pisanki wielkanocne z buraka
- Kurkuma - naturalny żółty barwnik do pisanek
- Naturalny barwnik do jajek z cebuli i hibiskusa
- Barwienie jajek herbatą - jak to zrobić
- Jak uzyskać zielony kolor jajek?
- Jak uzyskać fioletowy kolor jajek?
- Naturalne barwniki do pisanek - ozdoba stołu
Flamastry, pisaki, specjalne ozdobne folie - półki sklepowe pękają w szwach od możliwości ozdobienia jajek. Warto jednak spróbować naturalnego, a jednocześnie nawiązującego do tradycji sposobu barwienia pisanek. Wykorzystanie naturalnych barwników do jajek (z łupin cebuli, buraków, kurkumy , herbaty) jest dobre dla środowiska i przy okazji dla naszego portfela.
Naturalne barwienie jajek - jak się przygotować?
- Przed naturalnym barwieniem jajek wyjmij je z lodówki. Jajka w temperaturze pokojowej mają mniejsze szanse na popękanie w czasie gotowania.
- Do barwienia wybieraj jajka jak najbielsze: łatwiej nasiąkną kolorem. Porządnie wyszoruj skorupkę przed włożeniem do wywaru.
- Jeśli chcesz uczynić swe pisanki ciekawszymi, możesz przywiązać do jajek wycięte kawałki materiału, liście lub sznurki, które pozostawią jaśniejsze ślady na zabarwionej skorupce. Spróbuj wykorzystać także gumki recepturki!
- Kilka kropli octu wlanych do wywaru wzmocni kolor jajka. Do wywaru dodajemy także sól.
- Jajka można barwić na zimno lub na gorąco. Na gorąco gotujemy jajka razem z barwnikiem. Intensywność koloru zależy od czasu gotowania jajek. Na zimno zaś umieszczamy już ugotowane jajka w gorącym, wcześniej przyrządzonym wywarze. Odkładamy je na kilkanaście godzin do lodówki.
- Pamiętaj, że wywar zabarwi nie tylko jajka - jeśli się rozchlapie, może zostawić ślady na jasnym zlewie lub blacie kuchennym.
Autor: GettyImages
Naturalne barwniki do jajek? Łupiny cebuli i kawa
Jednym z najpopularniejszych sposobów naturalnego barwienia jajek wielkanocnych jest wykorzystywanie do tego celu łupin cebuli. To szeroko dostępne, tanie warzywo, obecne w każdym domu, sprawdza się niezawodnie jako złotobrązowy barwnik do pisanek. Obieramy łupiny, zalewamy wodą i wkładamy jajka. Gotujemy na małym ogniu ok. 15 minut. Elegancki, ciepły brązowy kolor jajka uzyskamy także dzięki wywarowi z łupin orzecha włoskiego. Ciemniejszą, mocniejszą barwę uzyskamy dzięki esencji z olchowych szyszek lub kory dębu. Dzięki tym składnikom możemy zabarwić nasze jajko nawet na głęboką czerń.
Naturalny barwnik do jajek z czerwonej kapusty
To połączenie brzmi dość zaskakująco, ale tak - dzięki liściom czerwonej kapusty możesz zabarwić pisankę na piękny, błękitny kolor. Odcień jest jednak dość delikatny i (w zależności od skorupki) może dość szybko ulegać starciu. Do zabarwienia jajek na niebiesko możemy wykorzystać także np. borówki lub tarninę czarną.
Różowe pisanki wielkanocne z buraka
Pastelowe, różowe pisanki osiągniemy dzięki niezawodnemu burakowi. Warto pociąć go na mniejsze kawałki, by wypuścił więcej soku, a co za tym idzie barwnika. Aby zabarwić jajko na różowo, warto zwracać uwagę na czas moczenia w wywarze lub gotowania. Gdy będzie zbyt długi, nasze pisanki mogą stać się czerwone.
Kurkuma - naturalny żółty barwnik do pisanek
Aby stworzyć żółty, bardzo wielkanocny kolor jajek, sięgnij do kuchennej szuflady z przyprawami. Kurkuma (w postaci sproszkowanej lub korzenia) sprawi, że skorupki pisanek będą miały jasną, słoneczną barwę.
Polecany artykuł:
Naturalny barwnik do jajek z cebuli i hibiskusa
Intensywna czerwień pisanek pięknie wyróżni się na tle wiosennego stroika. Jeśli chcemy zabarwić jajka na czerwono, powinniśmy wykorzystać łupiny czerwonej cebuli. Im więcej dodamy ich do wywaru, tym intensywniejszy barwnik osiągniemy. Podobny, karmazynowy odcień wywaru możemy uzyskać zaparzając mocną herbatę hibiskusową lub same kwiaty hibiskusa.
Barwienie jajek herbatą - jak to zrobić
Innym naturalnym sposobem barwienia pisanek jest wykorzystanie herbaty. Mocno zaparzonej i naturalnej, najlepiej dobrej jakości - wtedy kolor będzie najbardziej intensywny.
Do 0,5 litra gorącej wody wrzuć 3 łyżki stołowe wybranej herbaty. Jeśli nie masz herbaty liściastej, użyj 4 torebek na pół litra wody. Zaparzoną herbatę pozostaw na kilka godzin - im dłużej, tym lepiej, nawet do kilkunastu godzin. Dzięki temu nabierze ona mocniejszej barwy. Następnie wywar przecedź przez sitko, zatrzyma on fusy, które mogłyby wpłynąć na nierówność koloru: jajko włóż już do pozbawionego stałych elementów wywaru. Jajko gotuj w wywarze około 10 minut, a później - zostaw do ostygnięcia.
- Barwnik szary - herbata malinowa
- Barwnik zielony - herbata zielona z miętą
- Barwnik czerwonofioletowy - herbata z hibiskusem
- Barwnik brązowy - herbata czarna
- Barwnik jasnożółty - herbata z rumianku
Jak uzyskać zielony kolor jajek?
Jeśli chcemy uzyskać zielone pisanki, korzystamy z zielonych roślin. Najlepiej działa pokrzywa, szczypiorek, młoda trawa lub... szpinak. Barwa jajka będzie zależna od ilości i jakości liści. Im młodsze i świeższe pędy, tym lepszy barwnik.
Jak uzyskać fioletowy kolor jajek?
Fioletowe pisanki najłatwiej uzyskać dzięki zabarwieniu jajek wywarem z kwiatów ciemnej malwy. Zależnie od intensywności i gęstości wywaru, możemy wykorzystać także łupiny czerwonej cebuli i kapustą modrą. Dodanie jeżyn lub aronii zapewni ciemniejszy, granatowy kolor.
Naturalne barwniki do pisanek - ozdoba stołu
Gdy pisanki już wyschną, możemy dodać im odrobinę blasku - o ile chcemy zrezygnować z również przyjemnego dla oka matu. O nabłyszczenie także możemy zadbać naturalnym sposobem, rezygnując z użycia np. lakieru do włosów: wystarczy ściereczka nasączona olejem lub oliwą, którą natrzemy skorupkę jajka.
Przy naturalnym barwieniu jajek możemy ściśle trzymać się powyższych instrukcji, ale równie dobrze rozpocząć własne eksperymenty: z natężeniem barw, z połączeniem kolorów, długością moczenia jajek w wywarze. Dzięki ekologicznym sposobom barwienia pisanek możemy osiągnąć interesujący nas efekt oraz stworzyć niebanalne, jedyne w swoim rodzaju pisanki.
Naturalne barwniki do pisanek nie powinny powodować uczuleń, są łatwo dostępne - wystarczy sięgnąć do spiżarki lub kuchni - a wspólne barwienie jajek może być dobrą zabawą, także dla najmłodszych.