| muratordom.pl » Wnętrza » AGD i RTV » Telewizor w domu

Telewizor w domu

Telewizor w salonie, kuchni czy sypialni? Ależ tak, trzeba tylko wiedzieć, jak dobrać sprzęt do rodzaju pomieszczenia.

Autor: Marcin Czechowicz

Mimo że większość Polaków wciąż w swoim domu ma telewizory kineskopowe, już niedługo trzeba je będzie wstawić do muzeum. Sygnał analogowy bowiem za kilka lat całkowicie zostanie zastąpiony cyfrowym. Aby go odebrać, mamy dwie opcje – telewizor plazmowy lub LCD. Na który się zdecydować? Plazma to dzieło sztuki wpasowujące się w reprezentacyjne miejsca, LCD natomiast lepiej wypada w małych przestrzeniach. Warto zastanowić się, do jakiego pomieszczenia kupujemy telewizor. Oto kilka porad od specjalistów.

WARTO WIEDZIEĆ

Z badań, które zostały przeprowadzone na zlecenie Centrum Dobrego Obrazu, wynika, że Polacy częściej wybierają telewizor pod kątem marki niż technologii. Aż 94% respondentów przyznało, że zna markę swojego telewizora, a tylko 72% może się pochwalić znajomością technologii, w której został wykonany. Tymczasem przy wyborze sprzętu to właśnie technologią powinniśmy się kierować na początku, a dopiero później marką. Wszystko zależy od przeznaczenia telewizora – czy zamierzamy umieścić go w salonie, sypialni, kuchni, a może w łazience.

Salon

Współcześnie, telewizor w salonie utracił swoją stricte utylitarną funkcję. Stał się centralnym elementem wnętrza, również ozdobnym. Idealny wydaje się tutaj telewizor plazmowy (PDP): duża przekątna ekranu, doskonałe kolory i wyszukane wzornictwo sprawiają, że plazma pokojowi  luksusu i prestiżu.

Salon to również miejsce, w którym spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, często na oglądaniu programów telewizyjnych i filmów. Dzięki dużemu ekranowi (nawet 58 czy 68 cali) i szerokiemu kątowi patrzenia (178 stopni), telewizor plazmowy pozwala na osiągnięcie efektu kina domowego

Technologia PDP jest szczególnie polecana do oglądania relacji sportowych. Wymagający kibic może skupić się na akcji sportowej, a nie na rozmytym obrazie, który cechuje pozostałe technologie. To właśnie PDP idealnie odzwierciedla szybkość ruchu i pozwala śledzić najdrobniejsze szczegóły meczów piłkarskich czy wyścigi Formuły 1. Plazma pozwala też na przeglądanie wiadomości przewijających się na pasku informacyjnym, które w innych telewizorach są trudne do odczytania.

Sypialnia

Sypialnia powinna być miejscem wypoczynku i oazą spokoju. Tutaj sprawdzą się zarówno małe telewizory plazmowe (np. ekran 32-calowy), jak i telewizory LCD.

Na korzyść telewizorów plazmowych przemawia głębia i intensywność emitowanych kolorów, dzięki czemu nasze oczy nie są zmuszane do dodatkowego wysiłku po całym dniu pracy. Technologia PDP pozwala zobaczyć wyjątkowo żywe barwy, a czerń w telewizorach plazmowych jest wyraźna i głęboka. Jak wskazują badania, aż 72% Europejczyków twierdzi, że panele plazmowe najlepiej odwzorowują czerń.

Do sypialni pasuje także telewizor LCD. Ten typ ekranu również ma dobrą ostrość obrazu i nie odbija światła. W małym pomieszczeniu nie powinien przeszkadzać mniejszy od plazmy kąt patrzenia, kontrast czy jasność obrazu. Zaletą LCD jest jego mniejszy rozmiar. Nie zaburza to gamy kolorów, co mogłoby się zdarzyć przy większym telewizorze w tej technologii. Telewizor LCD to dobre rozwiązanie w małych pomieszczeniach. Sprawdzi się, gdy telewizję oglądamy w mniejszym gronie.

Kuchnia

Do kuchni polecany jest telewizor LCD. Mniejsze przekątne telewizorów LCD wpasowują się w niewielką przestrzeń pomieszczenia, zajętą przez lodówkę, kuchenkę, mikrofalówkę i inne sprzęty AGD. Mały telewizor LCD pozwala na siedzenie bliżej ekranu. Jest idealny do szybkiego oglądania telewizji. Wystarcza, by rzucić okiem na wiadomości czy obejrzeć fragmenty telewizji śniadaniowej, robiąc jednocześnie kanapki do pracy. 

Podsumowując, telewizor plazmowy najlepiej pasuje do dużych eleganckich pomieszczeń, gdzie zależy nam na efektownym wzornictwie i pięknym wyraźnym obrazie. Doskonale sprawdza się jako ekran kina domowego, stanowiąc domowe centrum rozrywki. LCD z kolei jest dobrym wyborem, gdy mamy mało miejsca i poszukujemy telewizora o mniejszej przekątnej ekranu.

Kino w domu

Kino panoszy się w domach. Salony tracą na znaczeniu. Życie towarzyskie kwitnie ostatnio w pokojach...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mieszkaj tanio i ekologicznie. Wyłącz stand-by...

Średnio w Polsce na gospodarstwo domowe przypadają cztery urządzenia z włączonym stand-by (stanem czuwania)...

Dobry sposób na montaż telewizora na ścianie –...

Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych to dobry sposób na ukrycie kabli, gdy chcemy zamontować telewizor na...

Dom zawsze czysty - przyjazne AGD ułatwi Ci...

Utrzymanie porządku w domu nie musi być kłopotliwe! Wybierając przyjazne AGD służące utrzymaniu porządku w...

Sprzęt AGD z dużymi możliwościami. Inteligentne...

Inteligentne rzecz coraz śmielej wkraczają do domów i naszej codzienności. Nowoczesny sprzęt AGD sam...

Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?

Wieszanie telewizora na ścianie jest możliwe dzięki specjalnym uchwytom do telewizorów. Sprawdź, jak dobrać...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT