Okapy kuchenne - jak dobrać okap?
Okapy kuchenne mają usuwać z pomieszczenia zapachy i nadmiar wilgoci powstające podczas gotowania. Okap kuchenny może działać jako wyciąg lub pochłaniacz. Jaki okap kuchenny dobrać, by najlepiej spełniał swoją funkcję?
Wśród nowoczesnych modeli okapów kuchennych można rozróżnić dwie opcje. Jedna to okap rzucający się w oczy, królujący nad kuchnią, druga – całkowicie niewidoczny.
Okapy kuchenne - rodzaje
Okapy kuchenne powieszone na ścianie – tak zwane okapy kominowe – same w sobie stanowią element dekoracyjny kuchni, niczym się ich nie obudowuje. Są wśród nich modele narożne i – ostatnio bardzo modne – skośne. Oddzielną grupę stanowią okapy wyspowe przeznaczone do montażu nad wyspą kuchenną, które muszą się dobrze prezentować z każdej strony. Planując sufit podwieszany w kuchni czy szafki kuchenne, trzeba zwrócić uwagę na długość przewodu, którym jest od góry zakończony okap kominowy.
Aby okap ładnie się prezentował, przewód powinien sięgać do sufitu. Nie zawsze jest możliwość dokupienia brakującego odcinka. Okapy kuchenne do zabudowy mogą być częściowo widoczne (modele teleskopowe zwane też szufladkowymi) albo całkowicie ukryte. Te ostatnie mogą być zamontowane w dnie szafki wiszącej nad kuchenką (szafkowe zintegrowane) albo za frontem kuchennym (uchylne). Oryginalnym rozwiązaniem są okapy przeznaczone do zabudowy w ścianie nad blatem kuchennym. Niedawno pojawiły się okapy szczelinowe. Zamiast widocznych od spodu okapu kratek, przez które przepływa powietrze i na których osadzają się tłuszcze i inne zanieczyszczenia, mają one szczeliny. Dzięki temu wyglądają bardziej dekoracyjnie i są chętnie stosowane w kuchniach otwartych na salon.
Okapy kuchenne - montaż
Okapy kuchenne zasilane są prądem o napięciu 230 V. W pobliże okapu trzeba więc doprowadzić instalację elektryczną z gniazdem, do którego będzie podłączony. W zależności od rodzaju okapu gniazdo elektryczne umieszcza się w szafkach wiszących (dla okapów do zabudowy) lub w takim miejscu, aby było jak najmniej widoczne, na przykład w obudowie okapu kominowego. Jeśli decydujemy się na okap wyspowy, podłączenie do wentylacji i instalacji elektrycznej musi być wyprowadzone bezpośrednio nad okapem.
Okapy kuchenne - funkcje
Okap ma skutecznie usuwać z pomieszczenia zapachy i nadmiar wilgoci powstające podczas gotowania. Może działać jako wyciąg lub pochłaniacz. W pierwszym przypadku musi być podłączony do osobnego przewodu kominowego, którym usuwane z kuchni powietrze wypływa na zewnątrz budynku. Pochłaniacz pracuje natomiast w obiegu zamkniętym, czyli powietrze z kuchni oczyszcza się, przepływając przez filtr zamontowany w pochłaniaczu, a następnie wraca do pomieszczenia. Pochłaniacz nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Większość obecnie produkowanych okapów ma obie te funkcje – aby okap pracował jako pochłaniacz musi być dodatkowo wyposażony w filtr węglowy.
Okapy kuchenne z wyciągiem
Wyciągu nie powinno się stosować, gdy w pomieszczeniu znajdują się urządzenia odprowadzające spaliny do kominów o ciągu naturalnym (np. kocioł lub podgrzewacz gazowy z otwartą komorą spalania, kominek, koza). W szczelnym domu wyciąg może odwrócić ciąg w kominie i spowodować zasysanie spalin do domu. Uwaga! Salon z otwartą kuchnią należy traktować jako jedno pomieszczenie. Najlepiej, gdy kuchnia jest wyposażona w dwa przewody wentylacyjne. W kuchni z jednym kanałem wentylacyjnym i kuchenką gazową, zajmując jedyny kanał, pozbawilibyśmy pomieszczenie wentylacji grawitacyjnej. Wtedy wylot z okapu trzeba wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną i zakończyć klapą zwrotną. Zarówno wyciągi, jak i pochłaniacze można stosować w domach z wentylacją mechaniczną.
Parametry okapów kuchennych
Wydajność okapu kuchennego dopasowuje się do wielkości pomieszczenia, w którym jest zamontowany. Zaleca się, aby możliwa była sześciokrotna wymiana całego powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Żeby obliczyć wymaganą wydajność okapu dla konkretnego pomieszczenia, należy jego kubaturę (czyli powierzchnię podłogi pomnożoną przez wysokość) pomnożyć przez sześć. Dla kuchni zamkniętej o kubaturze około 30 m² wystarczający będzie okap o wydajności 180 m³/h. Taki okap nie będzie skutecznie i szybko usuwał zapachów ani wilgoci z kuchni otwartej na salon. Lepszy będzie wtedy okap o większej wydajności – kilkaset m³/h. Najmocniejsze okapy mają wydajność ponad 800 m³/h.
Warto zwrócić uwagę na głośność pracy okapu, szczególnie gdy będzie zamontowany w kuchni otwartej na salon. Okap pracuje najgłośniej przy największej wydajności. Za bardzo mało uciążliwy można uznać pracujący z głośnością poniżej 48 dB. Jeśli w kuchni jest wolny przewód kominowy, warto wybrać wyciąg, gdyż działa on skuteczniej niż pochłaniacz. Ale niestety miejsce montażu okapu nie jest wtedy dowolne – musi się on znajdować jak najbliżej komina. Przewód łączący wyciąg z kominem powinien mieć jak najmniej załamań i być jak najkrótszy.
Autor: Mariusz Bykowski