Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Dofinansowanie do budowy domu jednorodzinnego i dopłaty do mieszkań w 2014 roku

Dofinansowanie do budowy domu jednorodzinnego i dopłaty do mieszkań w 2014 roku

Od 2014 roku możesz zyskać nawet 50 tys. zł. dopłaty do budowy domu energooszczędnego. Kontynuowane będą dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, nie zniknie również zwrot VAT za materiały budowlane.

Dopłata do budowy domu energooszczędnego

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kontynuuje w roku 2014 dopłaty do nowych budynków energooszczędnych i pasywnych. Pozwoli to w znaczny sposób obniżyć zużycie energii – na co naciska Unia Europejska. Program dopłat dotyczy osób fizycznych, które planują budowę domu jednorodzinnego, kupujących dom lub mieszkanie.

Program EKO dopłat potrwa od 2013 do 2018 roku. Przeznaczono na niego budżet o wysokości 300 mln zł. W latach 2013 – 2015 na dopłaty przeznaczono 100 mln zł. Można skorzystać z dofinansowania o wysokości 30 tys. zł lub 50 tys. zł. Kwota zależna jest od uzyskanego poziomu zużycia energii. Za dom zużywający mniej niż 40 kWh/m2/rok dostaniesz 30 tys. zł., a za taki, który zużyje mniej niż 15 kWh/m2/rok 50 tys. zł. (brutto). Dodatkowo dom trzeba wyposażyć przede wszystkim w wentylację mechaniczną i rekuperację. Mile widziane są inne rozwiązania pozwalające zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.

Dofinansowanie jest częściową spłatą kredytu, który został zaciągnięty na budowę lub kupno domu/ mieszkania. Zostaje ona wpłacona na konto kredytowe inwestora po zakończeniu budowy i uzyskaniu wymaganego standardu energetycznego.

Przeczytaj więcej: Dofinansowanie budowy domu energooszczędnego i pasywnego

Zmiany w udzielaniu kredytów hipotecznych

Od 2014 roku aby uzyskać kredyt hipoteczny trzeba zagwarantować minimum 5% wkładu własnego. Dodatkowo kredyt można zaciągnąć maksymalnie na 35 lat, jednak rekomenduje się 25 lat. Wraz z nowym rokiem banki nie muszą stosować się do przepisu, że suma rat kredytowych nie może przekroczyć 50% dochodów lub 65% w przypadku przeciętnego poziomu dochodów. Klienci są od tego roku korzystniej oceniani przez banki, gdyż zmienił się także sposób obliczania ich zdolności kredytowej.

Mieszkanie dla młodych – jakie dopłaty i kto może korzystać

Na dofinansowanie kupna mieszkania dla młodych przeznaczono 3,553 mld zł. Program ma być realizowany w latach 2014 – 2018. Ustawa z 27 września 2013 mówi o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych. Jednak trzeba zaznaczyć, że cena metra kwadratowego domów lub mieszkań, które objęto dopłatą, nie może być wyższa niż limity dla określonych miejscowości. Limity te publikowane są przez Bank Gospodarstwa krajowego.

Z programu mogą korzystać osoby do 35 roku życia, którzy kupują swoje pierwsze mieszkania lub dom. Nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego. Taka osoba musi zaciągnąć kredyt na co najmniej 50% wartości domu/mieszkania, na co najmniej 15 lat. Dopłata dotyczy mieszkań o powierzchni do 75 m2 lub domu o powierzchni do 100 m2. Warto zaznaczyć, że wsparcie dotyczy tylko 50 m2. Jednak są wyjątki. Dopłatę do kolejnych 10 m2 mogą liczyć rodziny z trójką dzieci. Jednorazową dopłatę do wkładu własnego w wysokości 10% wartości nieruchomości mogą otrzymać osoby samotne lub bezdzietne małżeństwa. Na 5% więcej mogą liczyć rodziny z jednym dzieckiem, a jeżeli w ciągu kolejnych 5 lat pojawią się kolejne dzieci rodzina otrzyma kolejne 5% wsparcia.

Przeczytaj więcej na temat programu Mieszkanie dla Młodych

Kto może ubiegać się o zwrot VAT na materiały budowlane

Program Mieszkanie dla Młodych przedłużył termin możliwości odzyskania VAT za materiały budowlane. Aby uzyskać zwrot VAT należy po 1 stycznia 2014 roku udokumentować wydatki związane z budową domu jednorodzinnego, rozbudową, nadbudową budynku na cale mieszkalne. Na zwrot mogą liczyć także osoby, które uzyskają pozwolenie na budowę w 2014 roku, jednak nie mogą w tym roku przekroczyć wieku 36 lat. VAT można będzie odzyskać za materiały, które do dnia 30 kwietnia 2004 roku były opodatkowane stawką 7%, a od maja 2004 roku są obłożone aktualną stawką VAT. Ważne jest aby faktury wystawione były na osobę fizyczną do 30 wrześnie 2018 roku włącznie.

Przeczytaj więcej: Mieszkanie dla Młodych a zwrot VAT za materiały budowlane

Rozwód a kredyt hipoteczny. Co ze spłatą kredytu po rozwodzie?

Jeżeli byli małżonkowie razem zaciągneli kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie, to w ocenie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wkład własny do kredytu hipotecznego. Co oprócz...

Przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego istotny jest wkład własny. Obniża on oprocentowanie, a także zmniejsza...

Od stycznia 2015 roku większy wkład własny przy...

Jeżeli w 2015 roku chcesz zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu, musisz dysponować większym wkładem...

Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości - co...

Podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości to rozwiązanie korzystne dla obu stron transakcji....

Masz kredyt hipoteczny we frankach? Sprawdź, jak...

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zaciągneli kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim. Banki...

Odwrócony kredyt hipoteczny. Projekt nowej ustawy.

W sejmowej Komisji Finansów Publicznych trwają prace poselskim nad projektem ustawy o odwróconym kredytem...

Rozwód a kredyt hipoteczny. Co ze spłatą kredytu...

Jeżeli byli małżonkowie razem zaciągneli kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie, to w ocenie banku po...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.