| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Układanie nawierzchni z kostek betonowych - zasady dobrego wykonania

Układanie nawierzchni z kostek betonowych - zasady dobrego wykonania

Kiedy mamy już przygotowane podłoże, możemy zacząć układanie nawierzchni z kostki betonowej. Najpierw trzeba wykonać podsypkę, potem jest układanie kostki, następnie spoinowanie, a na koniec zagęszczanie nawierzchni. Kilka rad o każdym z tych etapów...

Autor: Mariusz Bykowski

Układanie kostki betonowej to przede wszystkim właściwe przygotowanie podłoża

Kiedy mamy już przygotowane podłoże, możemy zacząć układanie nawierzchni, przedtem jednak trzeba dokładnie wykonać kolejne warstwy.

Podsypka. To warstwa wyrównawcza (grubości 2-5 cm) umożliwiająca zniwelowanie ewentualnych odchyłek wymiarowych kostek betonowych i pozwalająca na ich stabilne osadzenie. Wykonuje się ją z piasku frakcji 0-4 mm wyrównywanego długą łatą lub deską. Nie zaleca się mieszania piasku z cementem, bo to utrudnia bieżące korygowanie położenia kostek i ich demontaż. Tylko w miejscach wzmożonej penetracji wody (wokół studzienek kanalizacyjnych lub na obszarze cieków wodnych) można wykonywać podsypkę z mieszanki piasku i cementu. Nawierzchnię trzeba jednak wtedy bardzo szybko układać i zagęszczać, aby zdążyć przed rozpoczęciem wiązania cementu.

Układanie kostek. Kostki kładzie się płasko na podsypce. Ich górna powierzchnia powinna się znajdować mniej więcej 1 cm powyżej planowanego poziomu, bo osiądą podczas zagęszczania. Prace prowadzi się w kierunku od obrzeży do środka, co pięć-sześć rzędów sprawdzając poziom i dbając, aby w nawierzchni nie powstały zagłębienia, w których niepotrzebnie zbierałaby się woda. Dobrze jest korzystać jednocześnie z kilku palet kostek, co pozwoli uniknąć różnic kolorystycznych nawierzchni.

Kostki betonowe należy układać z odstępami. Spoiny w alejkach, na chodnikach i tarasach powinny mieć szerokość 2-3 mm, a na podjazdach 3-5 mm. Zbyt ścisłe ułożenie uniemożliwia późniejsze wypełnienie fug, naraża też krawędzie elementów na odpryskiwanie pod wpływem nacisku. Nawet między kostkami, które mają na bocznych powierzchniach wytłoczenia (odstępniki), szczeliny trzeba pozostawiać.

Spoinowanie. Umożliwia współpracę kostek, kompensuje ich odchyłki wymiarowe oraz naprężenia wynikające z obciążeń i rozszerzalności termicznej betonu. Dzięki wypełnionym fugom kostki tworzą monolityczną nawierzchnię.

Spoiny zasypuje się drobnym piaskiem, najlepiej płukanym, o ziarnach nie większych niż 2 mm, żeby nie zawieszały się między ściankami kostek. Piasek musi być suchy i czysty, bez domieszek gliny, która może brudzić powierzchnię elementów (zwłaszcza jasnych). Rozsypuje się go na ułożonym fragmencie nawierzchni i wciera w szczeliny szczotką ze sztywnym włosiem. Nadmiar piasku należy usunąć, aby podczas wibrowania nie uszkodził powierzchni kostek. Spoinowanie przeprowadza się kilkakrotnie – pierwszy raz bezpośrednio po rozłożeniu kostek, kolejny po zagęszczeniu nawierzchni, a następnie okresowo w ciągu kilku tygodni eksploatacji.

Zagęszczanie nawierzchni. Jest niezbędne, by prawidłowo ustabilizować położenie kostek. Nawierzchnię ubija się wibratorem płytowym. Jego stalowa płyta musi być dodatkowo zabezpieczona płytą z tworzywa sztucznego, chroniącą przed rysowaniem kostek oraz przed rozcieraniem na drobny pył piasku wypryskującego ze spoin podczas zagęszczania. Prace prowadzi się na całej nawierzchni, najpierw w kierunku od brzegów do środka, a następnie wzdłuż ścieżki lub podjazdu.

Nawierzchnia z kostki betonowej - jak wykonać podłoże

Dowiedz się, jak dobrze przygotować podłoże pod nawierzchnię z kostki brukowej. Utwardzone...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Konserwacja drewna – jak ją wykonywać właściwie?

Drewno w to naturalny budulec, który pasuje do każdego ogrodu lub wnętrza. W zależności od gatunku...

Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu? 26 zdjęć...

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną całość,...

Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Sprytny sposób na ścieżki ogrodowe - bruk...

Drewno i żwir to materiały, które znajdziemy właściwie w każdym ogrodzie. Naturalnym jest więc myśl,...

Lakierobejca do malowania mebli ogrodowych. Jak...

Drewniane meble ogrodowe trzeba od czasu do czasu pomalować. Można do tego użyć lakierobejcy, która...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.