| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ogrodzenie drewniane. Jakie drewno jest najlepsze na płot?
Płot z drewna

Ogrodzenie drewniane. Jakie drewno jest najlepsze na płot?

Mimo, że ogrodzenie drewniane wymaga starannej konserwacji i odnawiania co kilka lat, ma wielu zwolenników. Być może dlatego, że drewniane płoty są bezpretensjonalne, można je zbudować samodzielnie, dobrze wtapiają się w otoczenie i ładnie się starzeją. Zobacz, jakie drewno najlepiej nadaje się na ogrodzenie. Sprawdź, czym je konserwować.

Drewno na ogrodzenie

Na ogrodzenia drewniane stosowane jest zazwyczaj drewno gatunków iglastych, szczególnie modrzew. Odznacza się on dużą odpornościąna działanie grzybów i owadów. Mniej trwałe jest drewno sosnowe i świerkowe, jednak wykonane z nich ogrodzenia mogą służyć dziesiątki lat.

Należy pamiętać, że większość gatunków iglastych ma drewno żywiczne. W trakcie wysychania, gdy jego objętość się zmniejsza, wypływa żywica, co może obniżyć walory estetyczne konstrukcji. Taka sytuacja powstanie po zamontowaniu drewna niewysuszonego, a także w trakcie długich upalnych dni.

Najtrwalszy wśród gatunków drewna krajowego jest dąb. Bardzo dobrze sprawdza się w trudnych warunkach, na przykład w kontakcie z gruntem lub wodą.

Do budowy ogrodzeń wykorzystywane jest także drewno egzotyczne. Ma ono jednak znacznie wyższą cenę, poza tym trzeba długo czekać na materiał, bo zwykle jest sprowadzany na zamówienie.

Ceny sztachet z drewna krajowego są podobne, więc nie powinny decydować o wyborze. Pozostawione w postaci naturalnej drewno starzeje się w sposób szlachetny – z biegiem czasu patynowieje i nabiera srebrzysto-szarej barwy, jednak nawet wytrzymałe gatunki warto pielęgnować, by wydłużyć ich żywotność.

Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Środki do impregnacji drewna wydłużają trwałość ogrodzenia i nadają mu pożądaną barwę

Impregnacja i konserwacja płotu z drewna

Wiele środków przeznaczonych do pielęgnacji drewnianych konstrukcji to preparaty dekoracyjno-ochronne. Poza zabezpieczeniem drewna przed działaniem czynników zewnętrznych nadają mu pożądaną barwę i podkreślają rysunek słojów (dostępna jest bogata paleta barw, co pozwala mniej szlachetnemu drewnu imitować gatunki egzotyczne lub dopasować kolor sztachet do innych elementów otczenia).

Do impregnacji ogrodzeń można stosować lakiery i lakierobejce. Nanosi się je na elementy konstrukcyjne przed ich montażem. Później co trzy-pięć lat, zależnie od zastosowanego preparatu, konieczna jest konserwacja drewnianego ogrodzenia.

Drewno można też zabezpieczać specjalnym olejem, należy się jednak liczyć z tym, że zabieg wymaga powtarzania – nawet raz w roku.

Ze względu na to, że taka pielęgnacja polega tylko na powierzchniowym zabezpieczeniu drewna, niezależnie od wyboru środka (lakier, lakierobejca, olej) warto dodatkowo zastosować impregnat, który przeciwdziała rozwojowi grzybów i owadów. Nanosi się go na oczyszczoną powierzchnię elementów przed ich malowaniem i montażem.
Przy wyborze impregnatu trzeba zwrócić uwagę na to, czy potraktowane nim drewno można wykończyć innym środkiem (na przykład lakierem). Można również kupić sztachety poddane impregnacji, jednak wiąże się to z wyższą ceną materiału.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy...

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli ogrodzenie nie...

Ogrodzenia gabionowe – eleganckie dopełnienie...

Ogrodzenia gabionowe mają coraz więcej zwolenników. Są efektowne, izolują od hałasu, zanieczyszczeń i...

Ile kosztuje ogrodzenie. Przykładowe kosztorysy 9...

Od czego zależy cena ogrodzenia? Czy decydują o tym materiały? A może równie duże znaczenie ma...

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...

Projektowanie otoczenia domu: gdzie można...

Systemy stabilizujące przepuszczalne powierzchnie służą do utrwalania nawierzchni sypkich, takich jak...