Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ogrodzenie drewniane. Jakie drewno jest najlepsze na płot?
Płot z drewna

Ogrodzenie drewniane. Jakie drewno jest najlepsze na płot?

Mimo, że ogrodzenie drewniane wymaga starannej konserwacji i odnawiania co kilka lat, ma wielu zwolenników. Być może dlatego, że drewniane płoty są bezpretensjonalne, można je zbudować samodzielnie, dobrze wtapiają się w otoczenie i ładnie się starzeją. Zobacz, jakie drewno najlepiej nadaje się na ogrodzenie. Sprawdź, czym je konserwować.

Drewno na ogrodzenie

Na ogrodzenia drewniane stosowane jest zazwyczaj drewno gatunków iglastych, szczególnie modrzew. Odznacza się on dużą odpornościąna działanie grzybów i owadów. Mniej trwałe jest drewno sosnowe i świerkowe, jednak wykonane z nich ogrodzenia mogą służyć dziesiątki lat.

Należy pamiętać, że większość gatunków iglastych ma drewno żywiczne. W trakcie wysychania, gdy jego objętość się zmniejsza, wypływa żywica, co może obniżyć walory estetyczne konstrukcji. Taka sytuacja powstanie po zamontowaniu drewna niewysuszonego, a także w trakcie długich upalnych dni.

Najtrwalszy wśród gatunków drewna krajowego jest dąb. Bardzo dobrze sprawdza się w trudnych warunkach, na przykład w kontakcie z gruntem lub wodą.

Do budowy ogrodzeń wykorzystywane jest także drewno egzotyczne. Ma ono jednak znacznie wyższą cenę, poza tym trzeba długo czekać na materiał, bo zwykle jest sprowadzany na zamówienie.

Ceny sztachet z drewna krajowego są podobne, więc nie powinny decydować o wyborze. Pozostawione w postaci naturalnej drewno starzeje się w sposób szlachetny – z biegiem czasu patynowieje i nabiera srebrzysto-szarej barwy, jednak nawet wytrzymałe gatunki warto pielęgnować, by wydłużyć ich żywotność.

Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Środki do impregnacji drewna wydłużają trwałość ogrodzenia i nadają mu pożądaną barwę

Impregnacja i konserwacja płotu z drewna

Wiele środków przeznaczonych do pielęgnacji drewnianych konstrukcji to preparaty dekoracyjno-ochronne. Poza zabezpieczeniem drewna przed działaniem czynników zewnętrznych nadają mu pożądaną barwę i podkreślają rysunek słojów (dostępna jest bogata paleta barw, co pozwala mniej szlachetnemu drewnu imitować gatunki egzotyczne lub dopasować kolor sztachet do innych elementów otczenia).

Do impregnacji ogrodzeń można stosować lakiery i lakierobejce. Nanosi się je na elementy konstrukcyjne przed ich montażem. Później co trzy-pięć lat, zależnie od zastosowanego preparatu, konieczna jest konserwacja drewnianego ogrodzenia.

Drewno można też zabezpieczać specjalnym olejem, należy się jednak liczyć z tym, że zabieg wymaga powtarzania – nawet raz w roku.

Ze względu na to, że taka pielęgnacja polega tylko na powierzchniowym zabezpieczeniu drewna, niezależnie od wyboru środka (lakier, lakierobejca, olej) warto dodatkowo zastosować impregnat, który przeciwdziała rozwojowi grzybów i owadów. Nanosi się go na oczyszczoną powierzchnię elementów przed ich malowaniem i montażem.
Przy wyborze impregnatu trzeba zwrócić uwagę na to, czy potraktowane nim drewno można wykończyć innym środkiem (na przykład lakierem). Można również kupić sztachety poddane impregnacji, jednak wiąże się to z wyższą ceną materiału.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Murki ogrodowe. Zobacz, jak ukształtować i...

Murki ogrodowe stabilizują skarpy i zabepieczają ziemię przed osunięciem. Obsadzone zielenią i kwiatami mogą...

Jakie ogrodzenie domu - ażurowe czy pełne?...

Jak dopasować ogrodzenie domu do architektury budynku, jego otoczenia i własnych potrzeb? O tym, jak mają...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Jak zbudować ogrodzenie murowane? Słupki z...

Zobacz, jak buduje się ogrodzenia murowane z przęsłami stalowymi. Poznaj zasady wykonywania...

Piękne ogrodzenia. Jak dobrać parkan do budynku i...

Parkan jest nie tylko fizyczną barierą chroniącą prywatność i zapewniającą bezpieczeństwo, ale także...

Murki oporowe. Jak wykonać, i jakich materiałów...

Murki oporowe mogą być wykonane na wiele sposobów. Do ich budowy można wykorzystać różnorodne...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.