Ogrodzenia drewniane. Płoty i przęsła z desek [GALERIA]

2019-08-20 13:43

Drewniane ogrodzenia i płoty pomimo konieczności regularnej konserwacji mają wiele atutów: estetyczny wygląd, pasują do ogrodów różnego typu, łatwo komponują się z otoczeniem, a duży wybór gotowych rozwiązań na rynku daje elastyczne możliwości aranżacji. Pełny płot drewniany skutecznie izoluje posesję, a jednocześnie zachwyca bezpretensjonalnym wdziękiem. Drewniane ogrodzenie ażurowe otwiera zaś widok na posesję i łączy przestrzeń prywatną z przestrzenią wspólną. Obejrzyj ciekawe ogrodzenia drewniane w galerii zdjęć.

Drewno daje ogromne możliwości kształtowania linii, stopnia prześwitu, barwy i faktury ogrodzenia. Jaki wybrać płot z drewna? Drewniane ogrodzenia sprawdzają się w każdym miejscu, gdyż łatwo wkomponowują się w architekturę ogrodu i otoczenia (zarówno na wsi, jak i w mieście). Do ich budowy najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe i modrzewiowe. Surowce są łatwo dostępne, cechuje je jednak średnia wytrzymałość. Należy pamiętać, że większość gatunków iglastych ma drewno żywiczne. W trakcie wysychania, gdy jego objętość się zmniejsza, wypływa żywica, co może obniżyć walory estetyczne konstrukcji. Taka sytuacja powstanie po zamontowaniu drewna niewysuszonego, a także w trakcie długich upalnych dni.

Te lepsze gatunkowo drewno, np. dębowe - z reguły używa się jedynie do produkcji słupów ogrodzeniowych. Bardzo dobrze sprawdza się w trudnych warunkach, na przykład w kontakcie z gruntem lub wodą. Inne cenione w pomieszczeniach gatunki, jak drewno jesionowe – rzadko stosuje się w ogrodzie ze względu na słabą dostępność.

Można rozważyć również budowę ogrodzenia z drewna egzotycznego (żywotnik olbrzymi, merbau, tatajuba, massaranduba). W tym wypadku materiał jest znacznie bardziej wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne, często w ogóle nie wymaga impregnacji, jednak takie ogrodzenie będzie kilkukrotnie droższe w porównaniu z krajowymi materiałami. Poza tym trzeba długo czekać na materiał, bo zwykle jest sprowadzany na zamówienie.

Sprawdź też: nowoczesne ogrodzenia - zdjęcia i inspiracje >>>

Ceny sztachet z drewna krajowego są podobne, więc nie powinny decydować o wyborze. Pozostawione w postaci naturalnej drewno starzeje się w sposób szlachetny – z biegiem czasu patynowieje i nabiera srebrzysto-szarej barwy, jednak nawet wytrzymałe gatunki warto pielęgnować, by wydłużyć ich żywotność.

Jaki płot drewniany wybrać?

Poszczególne ogrodzenia drewniane mogą mieć różny wygląd - frakturę, kształt i wielkość. Warto dostosować je do stylu urządzania oraz potrzeb.

  • Płot drewniany osłonowy

Można wykorzystać go do wyznaczenia granic działki lub odgrodzenia się od mniej „reprezentatywnej” części, np. gospodarczej. Płot drewniany osłonowy z reguły jest pełny (tylko czasem wprowadza się drobne elementy, np. ażurowe). Dzięki temu zapewnia komfort chroniąc przez ciekawskim okiem i niepożądanymi gośćmi (np. psem sąsiada). Taki płot drewniany pasuje do ogrodów różnego typu - od miejskich po naturalistyczne oraz orientalne.

  • Płot drewniany lamelowy

Płot lamelowy w porównaniu z płotem osłonowym jest dużo bardziej dekoracyjny. Płoty lamelowe częściej mają oryginalny kształt. Mogą być pełne, częściowo pełne lub w całości ażurowe (wtedy najczęściej wykorzystuje się je do uprawy pnączy w ogrodzie).

  • Płot drewniany sztachetowy

Drewniane sztachety od dekad kojarzone są z ogrodami wiejskimi. Obecnie z reguły buduje się zabudowane płoty drewniane sztachetowe – z fundamentem i murowanymi słupkami. Takie ogrodzenie pasuje do ogrodów większości typów (poza naturalistycznymi i leśnymi).

  • Płot drewniany myśliwski

To jedno z najpiękniejszych ogrodzeń drewnianych, szczególnie dobrze prezentujące się w ogrodach leśnych i na działkach rekreacyjnych. Pełni ozdobną funkcję i wyznacza granice działki. Niestety ma też swoje wady – nie tworzy bariery, która ochroniłaby ogród przed szkodnikami (np. zającami). Ponadto w minimalnym stopniu zasłania ogród (to zaleta jeśli zielony zakątek chcemy wyeksponować i wada, gdy bardziej zależy nam na spokoju).

  • Płot drewniany kratowy

Z reguły używa się go do oddzielenia poszczególnych elementów na działce. Wykorzystuje się go jako podpory do uprawy pnączy w ogrodzie.

Sprawdź też:

Zabezpieczanie drewnianego ogrodzenia

Wszelkie elementy drewniane w ogrodzeniach powinny być przynajmniej raz na kilka lat pokrywane materiałem ochronnym (impregnatem, bejcą, itp.). Na zewnątrz nie należy używać lakieru do konserwacji ogrodzenia – nie daje oddychać drewnu, łuszczy się i szybko traci funkcjonalność. Oczywiście warto także zadbać, aby drewno nie miało kontaktu z gruntem.

Sprawdź też:

Wiele środków przeznaczonych do pielęgnacji drewnianych konstrukcji to preparaty dekoracyjno-ochronne. Poza zabezpieczeniem drewna przed działaniem czynników zewnętrznych nadają mu pożądaną barwę i podkreślają rysunek słojów (dostępna jest bogata paleta barw, co pozwala mniej szlachetnemu drewnu imitować gatunki egzotyczne lub dopasować kolor sztachet do innych elementów otczenia). Drewno, z którego zbudowane jest ogrodzenie można też zabezpieczać specjalnym olejem, należy się jednak liczyć z tym, że zabieg wymaga powtarzania – nawet raz w roku.

Ze względu na to, że taka pielęgnacja polega tylko na powierzchniowym zabezpieczeniu drewna, niezależnie od wyboru środka warto dodatkowo zastosować impregnat, który przeciwdziała rozwojowi grzybów i owadów. Nanosi się go na oczyszczoną powierzchnię elementów przed ich malowaniem i montażem. Przy wyborze impregnatu trzeba zwrócić uwagę na to, czy potraktowane nim drewno można wykończyć innym środkiem (na przykład lakierem). Można również kupić sztachety poddane impregnacji, jednak wiąże się to z wyższą ceną materiału.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie