| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Jakie ogrodzenie? Z drewna, klinkieru czy kamienia...

Jakie ogrodzenie? Z drewna, klinkieru czy kamienia...

Ogrodzenie musi być nie tylko trwałe i bezpieczne. Ponieważ będziemy je codziennie ogladać, powinno być też ładne i dopasowane do stylu domu. Porównaj zalety i wady ogrodzeń z drewna, klinkieru czy kamienia.

Autor: Piotr Mastalerz

Drewno na ogrodzenie można barwić za pomocą bejc czy lakierobejc. Można więc kolor płotu dopasować do innych elementów domu

Jakie drewno na ogrodzenie

Mamy do wyboru gatunki liściaste, iglaste oraz drewno egzotyczne. Decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji mają właściwości drewna i zasobność portfela. Drewno użyte do wykonania ogrodzenia będzie narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – zmian temperatury, wiatru, promieniowania UV, opadów. Dlatego trzeba wybierać gatunki mało podatne na pękanie.


Wszystko o ogrodzeniach trwałych, bezpiecznych i modnych - w miesięczniku Murator 4/2011


Spośród liściastych to przede wszystkim drewno dębowe, mniej trwałe jest jesionowe, akacjowe, wiązowe a najmniej odporne, ale popularne jest olchowe i osikowe. Najłatwiej niszczeje drewno z lipy, topoli, wierzby, brzozy i jaworu.

Wśród gatunków iglastych najodporniejsze, jednak i najdroższe jest drewno modrzewiowe, tańsze i mniej odporne jest sosnowe, świerkowe i jodłowe. Najczęściej jednak ogrodzenia drewniane robi się z dość wytrzymałego i ł łatwo dostępnego drewna sosny lub ze świerku. Z twardej, odpornej, ale dużo droższej dębiny wykonuje się zwykle tylko słupki.

Drewniany płot
zalety wady
 • ma naturalny wygląd dobrze dopasowujący się do otoczenia
 • jeśli zostało prawidłowo zabezpieczone, jest trwałe 
 • drewno można wielokrotnie odnawiać przy okazji remontu
 • można zmienić kolorystykę drewnianego ogrodzenia
 • źle dobrane lub słabo zabezpieczone drewno szybko niszczeje pod wpływem warunków atmosferycznych
 • może się stać ofiarą porostów, grzybów, pleśni i owadów
 • wymaga regularnej, dość pracochłonnej konserwacji

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Ogrodzenie z kamienia. Ceny takiego ogrodzenia są bardzo zróżnicowane, zależnie od rejonu Polski, bo na cenę materiału duży wpływ ma koszt transportu

Autor: Andrzej Szandomirski

Klinkier pasuje zarówno do drewnianych sztachet, jak i metalowych płaskowników, kutych elementów

Ogrodzenie z kamienia

Ogrodzenia z kamienia są ciężkie, dlatego muszą być osadzane na fundamencie sięgającym poniżej poziomu zamarzania gruntu (80-120 cm).

Jeśli mur z kamienia ma być wykonany ze skał porowatych – piaskowców lub wapieni – konieczne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej poziomej, na przykład z dwóch warstw papy na lepiku. Co 10 m należy wykonać dylatację, która zapobiega pękaniu muru spowodowanemu nierównomiernym osiadaniem gruntu. Kamienny mur musi mieć grubość co najmniej 30 cm (ale nie mniej niż 1/5 jego wysokości).

Do łączenia kamieni stosuje się zaprawę cementową (1:3 lub 1:4). Można ją kupić konfekcjonowaną w workach. Wygląd muru w dużym stopniu zależy od spoinowania. Rysunek muru można podkreślić, wypełniając spoiny zaprawą w wybranym kolorze.

W czasie murowania ogrodzenia oraz podczas spoinowania należy uważać, aby nie dopuścić do zaschnięcia zaprawy na kamieniach, bo gdy stwardnieje, bardzo trudno ją usunąć.

Ciekawym przykładem ogrodzenia z kamienia jest ogrodzenie gabionowe.

WARTO WIEDZIEĆ

Co to są gabiony?

Nazwa gabion pochodzi od włoskiego gabbione i oznacza klatkę. Gabiony są zrobione z metalowych prętów i siatki. Po wypełniniu kamieniami ustawia się je jedna na drugiej. Metalowe elementy są zabezpieczone antykorozyjnie przez ocynkowanie, mogą też być pokryte alucynkiem i powłoką z PCW.

Dostępne na rynku gabiony mają szerokość 1 m, wysokość 0,5- -1 m i długość 1-4 m. Na miejsce budowy są dostarczane w postaci złożonej, a następnie montowane, uzupełniane kamieniami i łączone stalowym drutem lub zszywkami. Ściany gabionowe są bardzo stabilne i nie wymagają fundamentowania

Ogrodzenie z klinkieru

Klinkier jest odporny na działanie mrozu, wody, zanieczyszczeń powietrza. Nie kruszy się, nie porasta glonami. Nie wymaga konserwacji, jedynie mycia co jakiś czas.

Ponieważ to materiał ceramiczny wytwarzany z takich samych surowców jak dachówki, jest równie długowieczny jak one. Dlatego też ogrodzenia z klinkieru są solidne i pasują prawie do każdego domu, od utrzymanego w stylu dworkowym do bardzo nowoczesnego.

Do wyboru mamy wiele kolorów i wzorów cegieł klinkierowych. Łatwo więc dobrać je do kolorystyki budynku. Oprócz rdzawoczerwonych można kupić elementy utrzymane w różnych odcieniach szarości, żółci, brązu, czerwieni, a także białe (choć kosztują więcej od pozostałych). Do wyboru są też cegły cieniowane, których kolor jest niejednolity.

Powierzchnia elementów klinkierowych może mieć różne faktury – być gładka lub ryflowana, a także nieregularnie nierówna. Klinkier dobrze harmonizuje z innymi materiałami budowalnymi – drewnem, metalem czy tynkiem. Decydując się na wybudowanie z niego płotu, zyskujemy trwałe ogrodzenie, które w niezmienionym stanie przetrwa lata.

Ogrodzenia z klinkieru
zalety wady
 • klinkier jest trwały – bez problemu wytrzyma kilkadziesiąt lat
 • klinkier nie wymaga konserwacji, najwyżej corocznej pielęgnacji
 • może mieć wiele barw, łatwo go dopasować do kolorystyki domu
 • klinkier jest dość drogi, koszt jego wybudowania to nie tylko cena cegieł, ale też betonu oraz robocizny
 • jego budowa jest czaso- i pracochłonna, wymaga zachowania przerw technologicznych na wiązanie betonu i zapraw

Przeczytaj dodatkowo:
Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej,...

Dokładne mycie, skrupulatne czyszczenie, konserwacja i pielęgnacja kostki brukowej to cztery najważniejsze...

Efektowna mozaika kamienna w ogrodzie. Układanie...

Mozaika kamienna podkreśla rangę miejsca, urozmaica przestrzeń, przełamuje monotonię podjazdu do domu....

Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Czyszczenie nawierzchni ogrodowych. Zamiatarki...

Od wiosny do zimy ścieżki ogrodowe, tarasy i podjazdy uporczywie się brudzą. Gromadzi się na nich piach,...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...