Ogrodzenie działki - przepisy 2024. Czy ogrodzenie działki trzeba zgłaszać?

2024-02-29 16:22

Czy posesję z domem trzeba ogrodzić? Nie. Jednak w polskiej tradycji stawiamy ogrodzenia. Jak zrobić to zgodnie z przepisami? Czy ogrodzenie działki trzeba zgłaszać? Jak zbudować ogrodzenie, żeby zachować dobre stosunki sąsiedzkie.

Spis treści

  1. Formalności przed budową ogrodzenia
  2. Ogrodzenie między sąsiadami
  3. Poszanowanie granic
  4. Ogrodzenie od strony drogi, placu
  5. Jakie ogrodzenie wybrać?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

To, czy zbudujemy ogrodzenie wokół działki, zależy tylko od naszej woli i potrzeby. Nie ma obowiązku budowania płotów wyznaczających granice posesji i chroniących naszą posiadłość. Jednak w naszym kraju zwyczajowo buduje się ogrodzenia. Jakie przepisy prawa musimy spełnić, wznosząc ogrodzenie? Na jaki płot się zdecydować.

Formalności przed budową ogrodzenia

Ogrodzenie o wysokości nieprzekraczającej 2,2 m nie wymaga żadnych formalności budowlanych. Jeśli chcemy zbudować ogrodzenie wyższe niż 2,2 m, wtedy należy to zgłosić do odpowiedniego terenowo urzędu administracji architektoniczno-budowlanej. Po zgłoszeniu budowy należy odczekać 21 dni na ewentualny sprzeciw urzędu. Jeśli to nie nastąpi, można rozpocząć wznoszenie ogrodzenia.

Ogrodzenie między sąsiadami

Budowa ogrodzenia może być inwestycją wspólną sąsiadów uzgodnioną co do materiału, estetyki I kosztów. Art. 154 kodeksu cywilnego mówi w paragrafie 1:

Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów.

Jednak nie ma obowiązku ponoszenia wspólnie kosztów wzniesienia ogrodzenia. Rzeczywistość jest taka, że wszystko zależy od dobrej woli sąsiadów. Koszty najczęściej ponosi ten, kto chce się grodzić. Nie ma możliwości zmuszenia sąsiada do pokrycia ich części. To dotyczy również sytuacji, gdy osoba, która wcześniej ogrodziła działkę, domaga się od nowych sąsiadów zwrotu części wydatków poniesionych na płot.

Poszanowanie granic

Jeśli inwestor stawia ogrodzenie, powinno się ono całkowicie znajdować w granicach jego działki. Gdy nawet fragment płotu zostanie zbudowany w obrębie działki sąsiedniej, jej właściciel może oskarżyć nas o naruszenie granic i skutecznie domagać się usunięcia takiego ogrodzenia. Jeżeli stosunki między sąsiadami są przyjazne, często ogrodzenie buduje się tak, że na przykład siatka biegnie wzdłuż granicy, a podmurówka jest w równych częściach po obu jej stronach.

Ogrodzenie od strony drogi, placu

Jeśli nasza działka przylega do drogi publicznej, ulicy, placu, trzeba sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w warunkach zabudowy, jak przebiegają linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu. Bywa, że właściciel posesji musi cofnąć się ze swoim ogrodzeniem, żeby zbudować je zgodnie z przebiegiem linii rozgraniczających.

Jakie ogrodzenie wybrać?

To zależy od planowanych kosztów, wymogów estetycznych oraz naszych potrzeb oddzielenia się od otoczenia. Ogrodzenie domu powinno pasować do wyglądu domu i charakteru posesji. Najtaniej zbudujemy płot z siatki. Różnorodność i rozpiętość cenowa ogrodzeń metalowych, drewnianych lub betonowych pozwoli znaleźć satysfakcjonujący nas wariant. Najdroższe będą ogrodzenia pełne z wykorzystaniem szlachetnych materiałów.

Ogrodzenie może być lekkie w postaci siatki zwykłej lub panelowej z podmurówką. Jest bardzo duży wybór ogrodzeń z metalowymi przęsłami zbudowanymi z poziomych lub pionowych płaskowników. W takich konstrukcjach można też zastosować elementy dekoracyjne, np. groty, plecione koszyczki. Takie ogrodzenie będzie pasować w każdej okolicy. Na terenach o dużej ilości zieleni ładnie będzie wyglądać płot drewniany, który można zabezpieczyć barwnym środkiem chroniącym drewno.

Bardzo solidnie będzie wyglądać ogrodzenie zbudowane z elementów betonowych albo kamiennych. Jeśli posłużą one tylko jako podmurówka i słupki, można między nimi zastosować przęsła z dowolnego materiału. Ogrodzenie można także zbudować jako pełny mur z wykończeniem z cegieł licowych, klinkieru, kamienia.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie