Czy można postawić płot przy płocie? Ile trzeba odsunąć ogrodzenie od granicy działki? Przepisy 2024

2024-03-26 12:56

Ogrodzenie między sąsiadami może wzbudzać kontrowersje. Czy trzeba odsunąć płot od granicy własnej działki? Kiedy możliwe jest zbudowanie płotu przy płocie? Jak się ogrodzić i zachować dobre stosunki z sąsiadami?

płot
Autor: Andrzej Szandomirski Czy można zbudować płot przy płocie?

Spis treści

  1. Ogrodzenie między sąsiadami
  2. Ile trzeba odsunąć ogrodzenie od granicy działki?
  3. Umowa z sąsiadem
  4. Czy można postawić płot przy płocie?

Ogrodzenie działki musi być zbudowane tak, żeby spełniać wymogi prawa, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Mogą one dotyczyć wysokości płotu czy materiału, z którego ma być wykonany. Bywa, że w planie miejscowym są jakieś dodatkowe zapisy w tej kwestii, więc przed grodzeniem działki należy to sprawdzić. Niespełnienie tych warunków może doprowadzić do nakazu rozbiórki, naprawy, przebudowy lub przesunięcia płotu.

Ogrodzenie może oddzielać nas od drogi, terenów publicznych lub od sąsiada. W przypadku drogi lub terenów publicznych regulacje dotyczące ogrodzenia będą zapisane w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy.

Ogrodzenie między sąsiadami

Jak wygląda sytuacja na granicy z sąsiadem? Nie ma przepisów wskazujących, kto ma zbudować ogrodzenie i za to zapłacić. Nikt nikogo nie może do niczego zmusić. Grodzi się ten, kto chce mieć płot. I to on zwykle ponosi koszty tego przedsięwzięcia. Sąsiad może pokryć część wydatków związanych z budową ogrodzenia między waszymi działkami, ale jest to tylko jego dobra wola. W sytuacji, gdy stosunki sąsiedzkie są przyjacielskie, często wspólnie budują oni ogrodzenie i dzielą się kosztami. Jednak jeśli sąsiad nie wyraża zainteresowania takimi działaniami, nie ma prawa, które by go do tego zmusiło.

Ile trzeba odsunąć ogrodzenie od granicy działki?

Nie ma regulacji prawnych nakazujących odsunięcie płotu od granicy, i to na konkretną odległość. Możesz zbudować ogrodzenie, które będzie w całości znajdować się na terenie twojej działki. Żaden element płotu nie może przekraczać granicy należącej do ciebie działki. Tylko w takiej sytuacji możesz to zrobić bez pytania sąsiada o zgodę.

Umowa z sąsiadem

W sprawie wspólnej budowy ogrodzenia albo przekroczenia granicy przez płot najlepiej jest podpisać umowę z sąsiadem, w której zostaną dokładnie określone warunki budowy płotu, tak żeby teraz, a także w przyszłości nie doszło do nieporozumienia w tej kwestii. Umowę powinno się sporządzić na piśmie i podpisać przed rozpoczęciem prac.

Warto tak zrobić, jeśli chcecie z sąsiadem wspólnie zbudować płot albo wyraził on zgodę na wykonanie części ogrodzenia na jego działce, na przykład w taki sposób, że połowa grubości podmurówki, słupków, muru będzie się znajdować po jego stronie.

Czy można postawić płot przy płocie?

Tak. Czasami bywa to jedynym rozwiązaniem, gdy stosunki z sąsiadem są niedobre. Zbudowanie płotu przy płocie może być konieczne na przykład ze względów estetycznych. Sąsiad ma ogrodzenie ze starych sztachet i nie planuje go naprawić albo zbudował płot z elementów betonowych, a wy nie chcecie tego widzieć. Na dodatek sugestie co do zmiany rodzaju ogrodzenia między waszymi działkami nie spotykają odzewu. W takiej sytuacji możliwe jest zbudowanie płotu przy płocie, ale musi on w całości znajdować się na terenie waszej działki.

Trzeba też szczególnie zadbać o nienaruszanie własności sąsiada. Budowa waszego płotu nie powinna spowodować pogorszenia stanu ogrodzenia należącego do sąsiada. Na przykład robiąc wykopy pod swoje ogrodzenie, nie powinno się spowodować utraty stabilności słupków w ogrodzeniu sąsiada. Dobrze jest więc odsunąć się na kilkadziesiąt centymetrów.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie