| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Projekty łazienek o powierzchni od 4 do 7 mkw. Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Projekty łazienek o powierzchni od 4 do 7 mkw. Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Zobacz, jak zaplanować przestrzeń w łazience, aby wykorzystać ją w 100 proc. Oto kilka przykładowych projektów łazienek o różnej powierzchni. Pokazujemy, jak z głową zaplanować.

Gdzie w domu łazienka i co w niej umieścić?

Ogólna, średnia lub przy strefie dziennej. Różnie możemy określać łazienkę, która będzie służyła wszystkim domownikom. Rzecz w tym, by była funkcjonalna, czyli wyposażona w urządzenia, których potrzebujemy i rozmieszczone tak, by do każdego był swobodny dostęp. Jej lokalizacja jest ważna nie z punktu widzenia sposobu urządzenia, ale użytkowania. Jeśli jest jedyną łazienką w domu, powinna się znaleźć w miejscu jak najdogodniejszym dla wszystkich.

Gdy uzupełniamy program o oddzielne WC lub małą łazienkę dla gości – łazience ogólnej najlepiej będzie w strefie nocnej. By udało się w niej zmieścić zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową, musi mieć przede wszystkim odpowiednią wielkość – około 5 m². Na tej powierzchni można już zrealizować przyzwoity program funkcjonalny. Mieści się na niej: sedes, umywalka, wanna i kabina. Jeśli chcemy mieć dwie umywalki oraz bidet, powierzchnia łazienka powinna mieć ponad 6 m2. Innym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę określając wielkość łazienki, powinna być konieczność dostosowania
jej do potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych.

Nie zapominajmy, że równie ważny jak wielkość jest kształt pomieszczenia, proporcje długości ścian, a także usytuowanie okien i drzwi. Elementy te nie zawsze są przeszkodą. Czasem wnękę można przeznaczyć na wcale niemałą kabiną prysznicową.

Autor: Sylwester Rejmer

Jak rozmieścić w łazience urządzenia?

Kształt i wielkość pomieszczenia determinują sposób rozmieszczenia urządzeń. Jednak starajmy się – w miarę możliwości – nie sytuować sedesu tuż obok umywalki, a umywalki zbyt blisko wanny albo kabiny. Ograniczamy sobie wtedy wygodę korzystania z jednego z urządzeń. Nie zawsze też dobrze wygląda ustawienienie blisko siebie wanny i kabiny, ponieważ mają różne wysokości. Jeśli musimy tak zrobić, dobierajmy urządzenia o podobnym kształcie i szerokości (np. prostokątna wanna i kwadratowa kabina szerokości np. 80 cm). lub stawiajmy je tak, by ich brzegi znalazły się w jednej linii. Dobrym rozwiązaniem bywa też oddzielanie tych urządzeń murowaną ścianką.

Alternatywa dla kabiny

Co wybrać: wannę, brodzik czy kabinę prysznicową? A może jeszcze inaczej - zaprojektować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja małej toalety. Jak urządzić...

Wieczne kłótnie domowników o dostęp do łazienki to w większości domów codzienność. W...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Projekt łazienki wspólnej. Jak urządzić łazienkę...

Sprawdź, jak urządzić łazienkę, z której będą korzystali wszyscy domownicy. Istotny będzie tu projekt...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Aranżacja łazienki. Poręczna szafka pod umywalkę...

Dobry projekt strefy umywalkowej w małej łazience decyduje o komforcie wykonywania np. porannych czynności....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.