| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka na każdą kieszeń: elegancka, efektowna, funkcjonalna

Łazienka na każdą kieszeń: elegancka, efektowna, funkcjonalna

Wykończenie i wyposażenie łazienki stanowi poważne wyzwanie. Materiały okładzinowe na ściany i podłogę są kosztowne, a urządzenia montuje się na stałe. Ważny jest więc ich odpowiedni wybór i staranny montaż.

Od łazienki wymagamy bardzo dużo: ma być piękna, funkcjonalna i zawsze czysta, powinna również służyć nam przez wiele lat. Taką wizję najłatwiej zrealizować, stosując trwałe materiały okładzinowe i dobre jakościowo sprzęty, co zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami ich zakupu.

W łazience planowanej na wiele lat liczy się również wzornictwo materiałów wykończeniowych i sprzętów. Nie zawsze warto ulegać modzie i płacić za wzory, które po jakimś czasie będą męczyć swoją agresywnością lub banalnością. Wyzwaniem może być też przestrzeń – duży salon kąpielowy wymaga zupełnie innego wystroju niż mała łazienka czy wc.

Przemyślaną aranżację powinna mieć także łazienka pod skosami – nie tylko utrudniają one usytuowanie urządzeń sanitarnych, ale również ograniczają użycie niektórych materiałów wykończeniowych. Jednak nawet najdroższe płytki czy sprzęty łazienkowe nie przetrwają próby czasu, jeśli nie zostaną perfekcyjnie zamontowane. Dlatego nie żałujmy pieniędzy na dobrego glazurnika i hydraulika.

Ceramika na lata

Płytkami ceramicznymi wykańcza się zarówno posadzkę, jak i ściany. Najczęściej zwracamy uwagę na wzornictwo, tymczasem duże znaczenie ma również jakość płytek. Popularne są te produkowane w technologii monoporozy – ich parametry techniczne i możliwości zdobienia sprawiają, że są nie tylko efektowne, ale i trwałe. Jeszcze trwalszy będzie gres, który również ma bogate wzornictwo i można go dopasować do łazienki w każdym stylu. Ma wysoką klasę ścieralności, jest także odporny na uderzenia i zaplamienia. Jeśli planujemy łazienkę w stylu rustykalnym, można sięgnąć po klinkier – to również gwarancja posadzki i ścian na lata, ponieważ jednak występuje on tylko w kilku kolorach, formatach i wzorach, możliwości jego wykorzystania są ograniczone.

Ekonomia kamienia

Ponadczasowym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianach i posadzce kamienia. Jego największym atutem jest naturalne pochodzenie, które pociąga za sobą niepowtarzalne wzornictwo – zawsze modne i w dobrym guście. Zaletą kamienia jest również jego odnawialność – startą czy zmatowiałą okładzinę można spolerować lub wyszlifować i w ten sposób przywrócić jej dawny blask. O wyborze kamienia decyduje też jego dostępność finansowa – obecnie niektóre okładziny kamienne kosztują tyle co płytki ceramiczne.

Zarówno granity, jak i marmury – które są najczęściej stosowane i najlepiej się sprawdzają ze względu na swoje właściwości – są dzisiaj tańsze niż przed laty. Niższe ceny kamienia wiążą się również z jego większą dostępnością. Do dyspozycji inwestorów są kamienie pochodzące nie tylko z całej Europy czy Ameryki Południowej, ale także – niekiedy tańsze od nich – kamienie azjatyckie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mariusz Bykowski

Łazienka na lata powinna nawiązywać do tradycji – ponadczasowym łącznikiem może być np. geometria elementów. Ukłonem w stronę współczesności są modne kolory i wzory materiałów

Drewno dostępne

Przytulnym, a jednocześnie szlachetnym i ponadczasowym materiałem stosowanym coraz częściej na okładziny ścian i podłogi w łazience jest drewno – warunkiem jednak jest wybór gatunku odpornego na wilgoć. Pod tym względem drewno egzotyczne ma przewagę nad krajowym. Nie jest to tania inwestycja, jej koszt może być taki sam jak wysokiej jakości płytek ceramicznych. W łazience lepiej zrezygnować z posadzki z drewna krajowego (wyjątkiem jest jedynie to poddawane obróbce termicznej, tak zwane thermodrewno).

Koszty fachowości

Do ceny materiałów okładzinowych należy również doliczyć koszt ich ułożenia. Jeśli płytki czy kamień mają duże formaty, trzeba liczyć się z tym, że będzie on wyższy niż w przypadku płytek standardowych, np. o wymiarach 25x20 cm. Z kolei jeżeli zdecydujemy się na drewno, musimy doliczyć koszt jego położenia i wykończenia, czyli olejowania lub lakierowania. Oczywiście najbezpieczniejszy jest wybór fachowca z polecenia. Warto np. zobaczyć kilka jego realizacji, zwróćmy też uwagę na to, jakim sprzętem dysponuje.

Zyski z jakości

Dużej rozwagi wymaga również wybór sprzętów łazienkowych. Wpływ na cenę ma ich jakość, a także marka producenta. Wybierając ceramikę łazienkową, warto zwrócić uwagę, aby była ona wykonana z dobrych materiałów i miała jak najbardziej uniwersalne wzornictwo, np. oparte na klasycznych rozwiązaniach.

Autor: Michał Glinicki i Jacek Kucharczyk

Pokój kąpielowy w stylu angielskim z kominkiem – takie historyczne nawiązanie nadaje łazience ponadczasowy charakter

Dobra podstawa

Jeśli zdecydujemy się na wannę akrylową lub stalową, zwróćmy uwagę na grubość warstwy akrylu i emalii – im jest ona większa, tym wanna jest trwalsza, ale też droższa. Warto również zainwestować w dobry brodzik. Produkuje się je dzisiaj z akrylu, emaliowanej stali, ceramiki, a nawet z drewna, granitu oraz sztucznego marmuru. Wciąż jednak najpopularniejsze są brodziki akrylowe – stosunkowo tanie i dostępne w wielu kolorach i kształtach. Są lekkie i ciepłe w dotyku. Można je wprawdzie łatwo zarysować, ale w sprzedaży są specjalne pasty polerskie służące do regeneracji akrylowych powierzchni. Taką renowację przeprowadza się samodzielnie.

Spotyka się akryl specjalnie wzmacniany, dzięki czemu zrobiony z niego brodzik jest bardziej wytrzymały, wolniej stygnie w nim woda, a odgłos spadających kropel jest lepiej wygłuszany, jednak wykonany z niego brodzik lub wanna są również droższe. Efektowny jest także brodzik zrobiony w podłodze z odpływem, wyłożony płytkami ceramicznymi. Wówczas należy jednak się liczyć ze wzrostem kosztów robocizny oraz zwiększoną liczbą płytek ceramicznych.

Kabina na miarę

Za kabinę prysznicową trzeba zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jej cena zależy od materiału, z którego wykonano ścianki – droższe są te ze szkła. Ścianki z tworzywa są chętnie wybierane ze względu na lekkość i niższą cenę. Nie są jednak tak efektowne jak te ze szkła – bardzo trwałe, odporne na zarysowania i uderzenia. W kabinach zbudowanych na planie ćwiartki koła lub pełnego koła często się stosuje elementy z giętego szkła, które jest bardzo efektowne, ale drogie. Cena zależy także od profili i zawiasów, jakich użyto w drzwiach. Również sposób ich otwierania ma wpływ na cenę.

Drzwi przesuwne poruszają się wzdłuż prowadnic (profili) na suwakach lub rolkach. W najtańszych modelach są to pojedyncze rolki z tworzywa, zwykle nietrwałe, a zamontowane na nich drzwi zacinają się przy otwieraniu. Najlepiej wybierać kabiny z podwójnymi łożyskowanymi rolkami z metalu. Jeśli dodatkowo będą one regulowane, łatwiej będzie wypoziomować kabinę podczas montażu. Zwykle rolki są tylko w górnym profilu, dolna część drzwi jest zaś przymocowana na specjalny zaczep. Jedynie bardziej ekskluzywne, a tym samym droższe, kabiny mają rolki w górnym i dolnym profilu, co daje większą pewność, że nie będą się zacinać.

Drzwi skrzydłowe są zamocowane na zawiasach, otwierają się jak zwykłe drzwi i wymagają pozostawienia wolnej przestrzeni przed kabiną. Zapewniają jednak szersze, a więc i wygodniejsze, wejście niż przesuwne. Warto wybrać takie wyposażone w mechanizm unoszący, który sprawia, że otwierają się lekko, a w czasie zamykania samoczynnie się dociskają, co zapewnia całkowitą szczelność.

Autor: OORAM

O trwałości mebli łazienkowych decyduje materiał, z jakiego wykonano ich fronty

Autor: Marcin Czechowicz

Trwałość kabiny możemy przetestować na modelu z ekspozycji

Sedes i umywalka – ważny koszt

Równie ważny jest wybór sedesu. Można wybrać wiszący lub stojący kompaktowy (zazwyczaj tańszy od wersji podwieszanej). Sedes najczęściej występuje w tej samej serii co bidet i umywalka. Ze względów estetycznych najbardziej opłaca się kupować urządzenia z jednego kompletu. Mamy wówczas gwarancję, że wszystkie elementy z serii utrzymane są w podobnej stylistyce, są z tego samego materiału i mają identyczny kolor. W sprzedaży dostępne są umywalki o najróżniejszych rozmiarach i kształtach. Kształt może mieć niebagatelny wpływ na cenę. Najtańsze są umywalki opływowe, o zaokrąglonych brzegach. Droższe są takie, które mają zdecydowaną linię, na przykład okrągłe czy prostokątne. Wzory niektórych luksusowych serii sygnowane są przez znanych projektantów, jednak nowe kształty szybko stają się popularne i zaczynają się pojawiać również w tańszej ofercie.

Czego nigdy nie możesz zainstalować w instalacji kanalizacyjnej w łazience?

Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja kanalizacyjna to przede wszystkim prace w łazience....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...