| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Jak urządzić małą łazienkę, by nie zamienić jej w ciasną klitkę? 4 zasady projektantów

Jak urządzić małą łazienkę, by nie zamienić jej w ciasną klitkę? 4 zasady projektantów

Mała łazienka wymaga określonej dyscypliny dekoracyjnej. Aranżacja łazienki o ograniczonej powierzchni w estetyczny i wygodny dla wszystkich domowników sposób może być nie lada wyzwaniem. W tej sytuacji warto się trzymac kilku sprawdzonych zasad.

W przypadku małych łazienek, których metraż to nie więcej niż 4 mkw. liczy się każdy centymetr. Jeśli chcesz, na takiej powierzchni zmieścić umywalkę, prysznic i toaletę trzeba sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które zapobiegną stworzeniu wrażenia ciasnej „klitki”. Łazienka o niewielkim metrażu może być bowiem urządzona przestrzennie i prezentować się stylowo. W czym zatem tkwi sekret udanej aranżacji łazienki?

1. Zachowaj o dobre odległości w łazience

Urządzanie łazienki należy rozpocząć od uwzględnienia minimalnej wolnej przestrzeni przy każdym urządzeniu, tak by można było z nich, na co dzień wygodnie korzystać. Przy umywalce powinna ona wynosić ok 100 x 70 cm, przed wanną czy brodzikiem przynajmniej 50 cm. Wkalkulowując te wytyczne warto sięgnąć po funkcjonalne rozwiązania polecane przez ekspertów.

2. Kup kabinę prysznicową zamiast wanny

Eksperci zwracają uwagę, że zamiast wanny lepsza będzie kabina prysznicowa, którą można ustawić w rogu lub między dwiema ścianami w wąskiej łazience.

- Powszechne jest także konstruowanie ścian kabiny z hartowanych szklanych tafli lub luksferów. W małych łazienkach zdecydowanie odchodzi się też od brodzików na rzecz odwodnień liniowych, które idealnie „wtopione” w powierzchnię podłogi pozwalają zyskać dodatkowe centymetry w łazience, tworząc jednocześnie bardziej nowoczesny i funkcjonalny charakter wnętrza” – mówi Rafał Petryszyn, ekspert z firmy TECE.

3. Zadbaj o mały sedes

Mała łazienka stawia przed wyborem między kompaktem stojącym, a miską ustępową mocowaną na stelażach ukrytych w ścianie. Obecnie coraz częściej wybierane są miski ustępowe, w których instalacje i zbiornik na wodę są niewidoczne.

- Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Standardowy kompakt stojący ma natomiast zwykle około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. W przypadku małego metrażu to naprawdę znacząca różnica. Planując sedes wiszący w małej łazience, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża, ok 12 cm, i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy, czyli w sumie 15-20 cm – tłumaczy Rafał Petryszyn.

Przestrzeń nad stelażem można jednak ładnie i funkcjonalnie wykorzystać na szafkę lub półkę dekoracyjnie oświetloną.

Zamiast stelaża można także użyć specjalnych, cienkich modułów do podwieszania miski ustępowej (takie moduły ma w swojej ofercie np. Geberit) Niektóre z takich gotowych ścianek są bardzo dekoracyjne i z pewnością urozmaicą przestrzeń małej łazienki.

4. Stosuj jasne kolory

Aby łazienka wydała się bardziej przestronna, stosuj jasne kolory. Błyszczące powierzchnie będą odbijać światło, dzięki czemu łazienka optycznie się powiększy. Lepiej tez kupowac płytki o mniejszych rozmiarach, choć nie jest powiedziane, że jest to warunek konieczny. Bardziej istotne jest to, aby fuga była w zbliżonym kolorze do płytek.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Nowoczesny design i folk w aranżacji łazienki

Ludowe wzory z całego świata w połączeniu z nowoczesnym designem to najnowszy trend w aranżacji łazienki....

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...