| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Aranżacja małej toalety. Jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?

Aranżacja małej toalety. Jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?

Wieczne kłótnie domowników o dostęp do łazienki to w większości domów codzienność. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest samodzielna mała toaleta. Jednak jak wykonać aranżację toalety, aby stała się funkcjonalną przestrzenią?

Jaką miskę sedesową wybrać?

Najważniejszą kwestią jest dobór wielkości miski sedesowej do wielkości pomieszczenia. W sytuacji kiedy dysponujesz niewielkim wnętrzem przeznaczonym na toaletę wybierz ceramikę krótszą od standardowych. Zastosowanie znajdują przede wszystkim modele kompaktowe o całkowitej długości 63 cm.

Aby sprawdzić, czy do pomieszczenia będzie pasował model o typowych wymiarach, należy zmierzyć wolną przestrzeń przed planowaną miską ustępową. Wygodne poruszanie się i komfort czyszczenia zapewni wolne miejsce o wymiarach 60 na 60 cm.

Dobrym pomysłem są również miski wiszące. Montuje się je na specjalnym stelażu podtynkowym. Po zabudowaniu zbiornika spłukującego powstaje poręczna półka na przybory toaletowe. Atutem takiego sposobu montażu jest łatwość utrzymania czystości pod miską, ponieważ nie ma połączenia z podłogą, co eliminuje niewygodne zakamarki.

Wygodna umywalka

Umywalki do niewielkich pomieszczeń zwykle mają długość od 25 do 35 cm, które gwarantują wygodne mycie rąk bez zachlapań. Zachowana jest przy tym cenna przestrzeń. Doskonale sprawdzają się również modele o zaokrąglonych brzegach oraz takie, które umożliwiają umiejscowienie baterii umywalkowej z boku.

Decydując się na wiszący model umywalki należy pamiętać o montażu na wysokości od 75 do 85 cm. Zakup baterii umywalkowej należy dobrze przemyśleć i zastanowić się nad dopasowaniem armatury, aby uniknąć rozchlapywania wody. Do wyboru są baterie stojące lub ścienne. Te drugie powinny być umiejscowione na wysokości od 25 do 35 cm nad umywalką.

Dodatki i akcesoria do małej toalety

Kupując mydelniczkę lub dozownik do mydła, szczotkę sedesową lub inne przydatne akcesoria, warto zwrócić uwagę na modele montowane do ściany. Nie potrzebują dodatkowego miejsca na umywalce lub podłodze. Środki czystości lub papier toaletowy można przechowywać w szafce nad sedesem. To chyba najbardziej popularne i najczęściej stosowane rozwiązanie w małych łazienkach. W dodatku bezpieczne, ponieważ małe dzieci nie dostaną się tak łatwo do żrących detergentów, jak w przypadku gdyby szafka stała na podłodze np. pod umywalką.

Projektując toaletę lub łazienkę w małym pomieszczeniu należy pamiętać, że powierzchnie lustrzane doskonale powiększają optycznie pomieszczenie. To rozwiązanie jest często stosowane przez dekoratorów wnętrz.

Autor: Mariusz Purta

Wokół miski sedesowej powinno być dość miejsca, aby zapewnić wygodne poruszanie się i komfort czyszczenia.

Projekt łazienki wspólnej. Jak urządzić łazienkę dla kilku osób?

Sprawdź, jak urządzić łazienkę, z której będą korzystali wszyscy domownicy. Istotny będzie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Jak zaprojektować łazienkę dla osób...

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych trzeba dobrze zaplanować. Niestety nie istnieją...

Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę -...

Pralnia w domu jednorodzinnym to zazwyczaj osobne, specjalnie w tym celu wydzielone pomieszczenie...