| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Nowoczesne i eleganckie baterie podtynkowe

Nowoczesne i eleganckie baterie podtynkowe

W nowoczesnych łazienkach wszystkie nieeleganckie elementy są skrzętnie ukrywane. Instalacje wykonuje się tak, aby podłączenia urządzeń sanitarnych były niewidoczne, a rury schowane w ścianie. Do takich instalacji najlepsze są baterie podtynkowe.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Zwykłe baterie wannowe czy natryskowe łączy się za pomocą śrubunków z rurami z zimną i ciepłą wodą doprowadzonymi dokładnie do miejsc ich montażu. Połączenia są widoczne, więc maskuje się je rozetami w kolorze baterii. Wylewka, pokrętła lub uchwyt do regulowania strumienia i temperatury wody oraz mechanizm wewnętrzny (najczęściej głowica ceramiczna) stanowią całość, do której jest podłączony wąż ze słuchawką prysznicową. Inaczej jest w bateriach podtynkowych. Składają się one z dwóch elementów – podtynkowego i natynkowego. Element podtynkowy umieszcza się w ścianie (zwykle w tym miejscu trzeba ją podkuć, żeby powstało zagłębienie) i do niego podłącza rury z ciepłą i zimną wodą. Natynkowy montuje się dopiero po wykończeniu ścian: ułożeniu na nich płytek ceramicznych lub Pomalowaniu. Po zakończeniu prac tylko on jest widoczny. Rodzaj i rozmieszczenie pozostałych elementów, na przykład wylewki, główki natrysku, słuchawki prysznicowej czy dysz do hydromasażu, Dopasowuje się do miejsca montażu baterii i preferencji użytkowników. Inny zestaw sprawdzi się w kabinie prysznicowej, a inny nad wanną. W obu miejscach zestawy mogą być mniej lub bardziej rozbudowane. Ale niezmiennie wszystkie podłączenia i rury pozostają ukryte w ścianach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

PAMIĘTAJ

NAD UMYWALKĘ

Baterie podtynkowe przeznaczone do montażu nad umywalką różnią się od wannowych i natryskowych. Są sprzedawane podobnie jak zwykłe baterie jako komplet gotowy do zamontowania. W ścianie instaluje się stelaż z głowicą ceramiczną i króćcami do podłączenia wylewki oraz pokręteł lub uchwytu do regulacji strumienia wody i do niego podłącza się instalację wodną. Po wykończeniu ścian przymocowuje się wylewkę i pokrętła lub uchwyt oddzielnie lub na jednej płytce montażowej.

Dwa w jednej

Element podtynkowy i natynkowy, chociaż zazwyczaj sprzedawane osobno, dopiero wspólnie tworzą baterię. To, co wchodzi w skład jednego lub drugiego, jest różne u poszczególnych producentów. U niektórych w części podtynkowej baterii znajdują się nie tylko podłączenia do instalacji wodnej, ale także mieszacz. Część natynkowa to wtedy płytka maskująca z uchwytem lub pokrętłami do regulacji strumienia wody. Tak zbudowany element podtynkowy będzie inny nad wannę, inny do kabiny prysznicowej. Jeżeli w elemencie podtynkowym baterii znajdują się tylko podłączenia instalacji wodnej, jest on uniwersalny, czyli taki sam do wanny i prysznica. Różne są natomiast elementy natynkowe. Mogą być wyposażone tylko w uchwyt do regulacji strumienia wody albo również w przełącznik do przekierowywania strumienia wody na słuchawkę prysznicową lub główkę natrysku. Zawsze bezpieczniej jest kupić całą baterię podtynkową u jednego producenta. Można mieć wtedy pewność, że poszczególne elementy będą do siebie pasowały i współdziałały. Element podtynkowy musi być trwały i szczelny. Jego obudowa powinna chronić przed przedostawaniem się wody na ścianę oraz tłumić szum powstający podczas przepływu wody w instalacji. Element podtynkowy ukryty w ścianie, przykryty płytkami czy inną okładziną musi działać niezawodnie przez długie lata. Dlatego bardzo ważne jest, aby był zrobiony z materiałów dobrej jakości. Zwykle jest z mosiądzu. Element natynkowy, który po zamontowaniu baterii jest widoczny, najczęściej pokrywa się warstwą chromu wykończoną na połysk lub matową.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Zgodnie z instrukcją

Nowoczesne elementy podtynkowe stosunkowo łatwo zamontować. Do wyznaczonego na baterię miejsca trzeba doprowadzić instalację wodną: przewód wody zimnej po prawej stronie, ciepłej – po lewej, na tej samej wysokości. Następnie w ścianie wykuwa się wnękę takiej wielkości, aby zmieścił się w niej element podtynkowy. Może on mieć głębokość od 5,8 do prawie 11 cm. Mocuje się go śrubami. Kucie ścian nie jest konieczne,­ jeżeli element podtynkowy zostanie zamontowany w stelażu instalacyjnym. Potrzebne są też bruzdy w ścianie na przewody doprowadzające wodę do miejsca montażu wylewki, łącznika do węża ze słuchawką prysznicową lub główki natrysku. Po zakończeniu montażu trzeba wyrównać bruzdy i wykończyć powierzchnie ścian. Pozostają tylko niewielkie otwory: element podtynkowy, na który zostanie założony element natynkowy, króćce do podłączenia wylewki, węża prysznicowego i główki prysznicowej. Ostatni etap montażu to przymocowanie elementu natynkowego. Niektórzy producenci oferują głowice z tak zwanym szybkim elementem montażowym (na zatrzask). Baterie podtynkowe są sprzedawane z dokładną instrukcją montażu, która ułatwia prawidłowe zainstalowanie wszystkich elementów.

Co w cenie

Kupując baterię podtynkową, trzeba się dowiedzieć, co wliczono w cenę. Dobrze jest też zwrócić uwagę na długość przewodów łączących poszczególne elementy i sprawdzić, czy do zaplanowanego przez nas sposobu zamontowania baterii wystarczą przewody o standardowej długości (kupowane wraz z baterią), czy trzeba dokupić dłuższe. Jeśli każdą część baterii (element natynkowy, podtynkowy itd.) kupuje się osobno, można wybrać mniej lub bardziej rozbudowany wariant. Końcowa cena może być nawet kilkakrotnie wyższa od ceny samej baterii. Przykładowo słuchawka prysznicowa z wężem oraz łącznikiem kątowym do podłączenia jej do instalacji może kosztować 200-500 zł, słuchawka do montażu na krawędzi wanny 750-900 zł, a pojemnik z automatycznym zwijaczem ponad 1000 zł. Koszt wylewki do baterii wannowych to zwykle 300-400 zł, a zestawu napełniająco-odpływowo-przelewowego około 800 zł. Najprostsze zestawy prysznicowe kosztują 150-200 zł, a sama deszczownica około 600 zł.

Oszczędzanie wody w kuchni i łazience

Ilość zużywanej wody można ograniczyć, zmniejszając jej przepływ. W jaki sposób? Na przykład...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zawsze modna łazienka - chowamy baterie,...

Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają pomieszczenia, w których oprócz funkcjonalności można...

Jak urządzić łazienkę dla dzieci?

Łazienka przyjazna dziecku to łazienka bezpieczna. Kolorowa aranżacja to nie wszytsko, zadbać trzeba przede...

Baterie łazienkowe – modne baterie podtynkowe

Tradycyjne baterie łazienkowe naścienne nad naszymi umywalkami, przy wannach i w kabinach prysznicowych coraz...

Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są,...

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do...

Sprawdzamy jak Polacy korzystają z wody i czy...

22 marca to Światowy Dzień Wody. Problem dostępu do wody pitnej staje się ważnym tematem w skali globu. ONZ...