| muratordom.pl » Kuchnia » AGD do kuchni » Przyjrzyjmy się zmywarce

Przyjrzyjmy się zmywarce

Każda zmywarka składa się z podstawowych elementów o różnym przeznaczeniu i funkcjach. Podstawowe z nich to: kosze, panel sterujący, filtry i grzałki do wody.

Autor: Piotr Mastalerz

Kosze

W środku znajdują się dwa kosze – górny i dolny, zamocowane na rolkach, a więc łatwo się je wysuwa. W niektórych zmywarkach wysokość zamocowania górnego kosza jest regulowana. Jego położenie można dostosować do wielkości zmywanych naczyń i w ten sposób racjonalnie wykorzystać miejsce w zmywarce. Boczne skrzydła, przeznaczone do ustawiania szklanek, można w razie potrzeby złożyć. Wyposażenie dolnego kosza i znajdujący się w nim koszyczek na sztućce są zwykle ruchome. Gdy zmywa się duże naczynia, koszyczki można wyjąć, by uzyskać więcej miejsca. Na długie sztućce i łyżki wazowe, które trudno zmieścić w pionowym pojemniku, przewidziano osobne miejsce, zwane tacą. Do mycia srebrnych sztućców można dokupić specjalną kasetę na srebrne sztućce.
Pod każdym koszem zainstalowane są ruchome ramiona zraszające, które podczas zmywania rozpylają wodę pod odpowiednim ciśnieniem.

Panel sterujący

Panel sterujący znajduje się w górnej części drzwi. Niektóre zmywarki, przeznaczone do zabudowy, mają panel zintegrowany, umieszczony na krawędzi drzwi. Taka zmywarka z zewnątrz niczym nie różni się od szafki kuchennej. W zależności od modelu zmywarki program mycia ustawia się za pomocą pokrętła lub przycisków. Na panelu może znajdować się wskaźnik zużycia środków myjących oraz wskaźnik przebiegu programu.            

Filtry

Podczas zmywania woda krąży w zmywarce w układzie zamkniętym. Konieczne jest zatem jej filtrowanie. Filtry, wykonane ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego, znajdują się na dole urządzenia. Większość zmywarek wyposażona jest w filtry samoczyszczące. Zebrane w nich drobne odpadki są po zakończeniu zmywania wypompowywane wraz z wodą. Pierwsze sito, na którym zatrzymują się większe odpadki, trzeba oczyścić po każdym zmywaniu.    

Grzałki

Woda w zmywarkach może być podgrzewana za pomocą grzałki lub podgrzewacza przepływowego. Grzałka znajduje się na dnie urządzenia, podgrzewacz jest niewidoczny dla użytkownika. Zmywarki z podgrzewaczem są zwykle droższe od tych z grzałką.
W nowoczesnych zmywarkach stosuje się wymienniki ciepła. Woda do kolejnych etapów zmywania pobiera ciepło od wody już podgrzanej w poprzednim etapie, zmniejsza się więc zużycie energii. Ważnym elementem zmywarki jest system odcinający dopływ wody, różnie nazywany przez producentów. W prostych układach zawór odcina dopływ wody, gdy w wężu doprowadzającym wodę do zmywarki powstanie nieszczelność. W bardziej rozbudowanych również wtedy, gdy woda wycieka ze zmywarki. Wtedy też włączana jest pompa opróżniająca urządzenie z wody.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ekologiczne chłodzenie

Chłodziarko-zamrażarki to urządzenia stale podłączone do prądu. Jak ograniczyć ilość zużywanej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak oszczędzać wodę? Dobre sposoby na...

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii - rachunki za wodę to poważna pozycja w...

Okap kuchenny - zobacz, jak dopasować okap do...

Okap kuchenny pełni niezywkle ważną funkcję nie tylko w kuchni otwartej, gdzie usuwa niechciane zapachy, by...

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – lepsza czy...

Kuchenka mikrofalowa przydaje się jako wyposażenie każdej kuchni, jednak kupujący często mają dylemat, jaki...

Piekarniki – jak kupić dobry piekarnik?...

Nowoczesny piekarnik elektryczny to element wygodnego wyposażenia kuchni, który nie tylko dopilnuje za...

Jaki piekarnik wybrać? Specjalne funkcje...

Producenci wyposażają piekarniki w dodatkowe urządzenia. Podpowiadamy, które z nich będą naprawdę...