| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wymiana powietrza w domu - zasady dobrej wentylacji

Wymiana powietrza w domu - zasady dobrej wentylacji

Odpowiednia wymiana powietrza w domu ma kolosalne znaczenie. Zarówno dla samego domu, jak i wszystkich domowników. Niestety odkąd wymieniamy okna na bardziej szczelne, mamy większe problemy z wentylacją. Zobacz, co zrobić aby zwiekszyć skutecznośc wymiany powietrza w mieszkaniu. Poznaj zasady dobrej wentylacji.

Dlaczego dom trzeba wietrzyć?

W każdym lokalu mieszkalny niezbędna jest odpowiednia wymiana powietrza we wnętrzach. Nie tylko dlatego, że oddychając zużywamy tlen. W powietrzu znajdują się również szkodliwe związki chemiczne, ulatniające się z mebli, lakierów i farb. W kuchni podczas gotowania i w łazience podczas kąpieli powstaje para wodna i dwutlenek węgla.

Czy zła wentylacja szkodzi?

Zbyt dużo pary wodnej w powietrzu to „zapocone” szyby, wilgotne i zagrzybione ściany, nie dające się wysuszyć pranie. Nadmiar wilgoci może powodować ból głowy, uczucie zmęczenia i choroby dróg oddechowych. Zmniejszenie dopływu świeżego powietrza może być jeszcze groźniejsze. Uruchomienie urządzenia gazowego – kuchenki czy piecyka łazienkowego przyspiesza ubytek tlenu. Jeśli jest go zbyt mało, urządzenia wytwarzają trujący tlenek węgla.

Najpopularniejsza wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna jest naturalna. Działa tak, że świeże powietrze napływa do pomieszczeń przez nieszczelności okien, a zużyte – wypływa otworami (kratkami) wentylacyjnymi, zamontowanymi w ścianach. Zaletą tego systemu jest to, że działa nieprzerwanie i nie hałasuje. Ma jednak kilka wad:

  • nie możemy regulować ilości nawiewanego i usuwanego powietrza,
  • tracimy ciepło, które ucieka z mieszkania wrazz wywiewanym powietrzem,
  • przy bezwietrznej pogodzie wentylacja nie funkcjonuje prawidłowo.
Autor: Andrzej Szandomirski

Nawiewniki powietrza to bardzo ważny element systemu wentylacyjnego. Dzięki nim do pomieszczeń napływa odpowiednia ilość świeżego powietrza.

Do czego służą nawiewniki?

Montuje się je w oknach lub ścianach. Nawiewniki mają wszystkie zalety wentylacji grawitacyjnej. Ponadto, są mniej wrażliwe na zmiany pogody oraz pozwalają dostosować ilość wpływającego i wypływającego powietrza do naszych potrzeb. Są sterowane ręcznie lub automatycznie. Istnieje też system wentylacji higrosterowanej: nawiewniki samoczynnie dostosowują intensywność wietrzenia do wilgotności  powietrza.

Czy w mieszkaniu możemy stosować wentylację mechaniczną?

Wymiana powietrza może odbywać się za pomocą wentylatorów elektrycznych zainstalowanych w przewodach wentylacyjnych. Wentylatory te mogą działać nieustannie lub tylko wtedy, gdy powietrze jest wilgotniesze (np. podczas kąpieli pod prysznicem). Wentylacja mechaniczna jest niezależna od panującej na zewnątrz pogody. Możemy wyprowadzić kanał wentylacyjny na zewnątrz budynku, wykuwając otwór w ścianie albo podłączyć się do już istniejącego kanału. W pierwszym przypadku jednak, właściciel budynku oraz wydział architektury urzędu gminy muszą wydać zgodę na wykonanie otworów. Drugiego sposobu nie wolno stosować w budynkach ze zbiorczymi kanałami wentylacyjnymi – aby nie nawiewać zanieczyszczonego powietrza sąsiadom z wyższych pięter.

Zasady dobrej wentylacji

Urządzenia dostarczające świeżego powietrza (nawiewniki, wentylatory) najlepiej montować w pomieszczeniach mało zanieczyszczonych – pokojach dziennych i sypialniach. Kratki wentylacyjne, odprowadzające zużyte powietrze powinny się znaleźć tam, gdzie zanieczyszczenia są duże – w kuchni, łazience oraz WC.

Przyjemny chłód w ciepłe dni, czyli jaki klimatyzator wybrać

Z natury jesteśmy przekorni. W zimowe wieczory marzymy o tropikach, a w letnie upały tęsknimy za...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czyste powietrze w każdym domu! Healthbox –...

Inteligentna wentylacja wyciągowa reguluje ilość powietrza usuwanego z mieszkania, w zależności od...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.