| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Czemu wspólny kanał wentylacyjny w łazience i pralni to złe rozwiązanie?

Czemu wspólny kanał wentylacyjny w łazience i pralni to złe rozwiązanie?

Jeden kanał wentylacyjny - obsługujący łazienkę i pralnię - jest montowany w niektórych domach jednorodzinnych. Oba pomieszczenia są obok siebie i mają jedną  wspólną ścianę. Sprawdźmy, czy taki zabieg na pewno się opłaca. Czy jeden komin wentylacyjny nie wpłynie negatywnie na wentylację w tych pomieszczeniach.

Podłączenie dwóch pomieszczeń wymagających wentylacji do jednego kanału wentylacyjnego na pewno będzie miało negatywny wpływ na działanie wentylacji.

Zarówno łazienka, jak i pralnia są pomieszczeniami, w których sprawnie działająca wentylacja jest bardzo ważna. Dlatego też, każde takie pomieszczenie musi mieć osobny kanał wentylacyjny z kratką o powierzchni minimum 14 x 14 cm. Taki też co najmniej musi być przekrój kanału. Dla dwóch pomieszczeń jeden taki kanał to za mało.

Wentylacja. Wspólny kanał wentylacyjny w łazience i pralniDruga ważna rzecz, o której należy pamiętać w kontekście wymiany powietrza między dwoma pomieszczeniami, to prowadzenie przewodu wentylacji grawitacyjnej. Kanał wentylacyjny powinien być od kratki do wylotu nad dachem poprowadzony pionowo do góry, bez żadnych załamań, a tym bardziej innych elementów utrudniających swobodny przepływ powietrza, np. trójników. Siła ciągu w kanałach wentylacyjnych zależy od różnicy temperatury na wlocie do i wylocie z kanału i jest na tyle niewielka (nawet gdy różnica ta jest duża, czyli zimą), że pokonywanie dodatkowych oporów na drodze przepływu powietrza jest prawie niemożliwe.

I wreszcie trzecia rzecz to możliwość przepływu zanieczyszczonego – na przykład nieprzyjemnym zapachem – powietrza między łazienką i pralnią. Mogłoby do niego dochodzić gdyby oba te pomieszczenia podłączone zostały do jednego komina wentylacyjnego.

Podsumowując, wentylacyjna dwóch pomieszczeń przez jeden kanał wentylacyjny będzie działała bardzo słabo i w sposób nieprzewidywalny albo nie będzie działała wcale.

Przeczytaj dodatkowo:
System ogrzewania FEELCO - komfort użytkowania...

Jeśli szukasz systemu ogrzewania nowej generacji, FEELCO jest odpowiedzią na twoje potrzeby! Zintegrowany...

Wymiana powietrza w domu. Jak działa wentylacja...

System wentylacji mechanicznej wywiewnej jest bardziej zaawansowany od wentylacji naturalnej, której...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Wentylacja z odzyskiem ciepła. Jak działa system...

Nowoczesne systemy wentylacyjne umożliwiają nie tylko wymianę powietrza w domu, ale też odzyskiwanie ciepła z...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...