| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Czemu wspólny kanał wentylacyjny w łazience i pralni to złe rozwiązanie?

Czemu wspólny kanał wentylacyjny w łazience i pralni to złe rozwiązanie?

Jeden kanał wentylacyjny - obsługujący łazienkę i pralnię - jest montowany w niektórych domach jednorodzinnych. Oba pomieszczenia są obok siebie i mają jedną  wspólną ścianę. Sprawdźmy, czy taki zabieg na pewno się opłaca. Czy jeden komin wentylacyjny nie wpłynie negatywnie na wentylację w tych pomieszczeniach.

Podłączenie dwóch pomieszczeń wymagających wentylacji do jednego kanału wentylacyjnego na pewno będzie miało negatywny wpływ na działanie wentylacji.

Zarówno łazienka, jak i pralnia są pomieszczeniami, w których sprawnie działająca wentylacja jest bardzo ważna. Dlatego też, każde takie pomieszczenie musi mieć osobny kanał wentylacyjny z kratką o powierzchni minimum 14 x 14 cm. Taki też co najmniej musi być przekrój kanału. Dla dwóch pomieszczeń jeden taki kanał to za mało.

Wentylacja. Wspólny kanał wentylacyjny w łazience i pralniDruga ważna rzecz, o której należy pamiętać w kontekście wymiany powietrza między dwoma pomieszczeniami, to prowadzenie przewodu wentylacji grawitacyjnej. Kanał wentylacyjny powinien być od kratki do wylotu nad dachem poprowadzony pionowo do góry, bez żadnych załamań, a tym bardziej innych elementów utrudniających swobodny przepływ powietrza, np. trójników. Siła ciągu w kanałach wentylacyjnych zależy od różnicy temperatury na wlocie do i wylocie z kanału i jest na tyle niewielka (nawet gdy różnica ta jest duża, czyli zimą), że pokonywanie dodatkowych oporów na drodze przepływu powietrza jest prawie niemożliwe.

I wreszcie trzecia rzecz to możliwość przepływu zanieczyszczonego – na przykład nieprzyjemnym zapachem – powietrza między łazienką i pralnią. Mogłoby do niego dochodzić gdyby oba te pomieszczenia podłączone zostały do jednego komina wentylacyjnego.

Podsumowując, wentylacyjna dwóch pomieszczeń przez jeden kanał wentylacyjny będzie działała bardzo słabo i w sposób nieprzewidywalny albo nie będzie działała wcale.

Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.