| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Czemu wspólny kanał wentylacyjny w łazience i pralni to złe rozwiązanie?

Czemu wspólny kanał wentylacyjny w łazience i pralni to złe rozwiązanie?

Jeden kanał wentylacyjny - obsługujący łazienkę i pralnię - jest montowany w niektórych domach jednorodzinnych. Oba pomieszczenia są obok siebie i mają jedną  wspólną ścianę. Sprawdźmy, czy taki zabieg na pewno się opłaca. Czy jeden komin wentylacyjny nie wpłynie negatywnie na wentylację w tych pomieszczeniach.

Podłączenie dwóch pomieszczeń wymagających wentylacji do jednego kanału wentylacyjnego na pewno będzie miało negatywny wpływ na działanie wentylacji.

Zarówno łazienka, jak i pralnia są pomieszczeniami, w których sprawnie działająca wentylacja jest bardzo ważna. Dlatego też, każde takie pomieszczenie musi mieć osobny kanał wentylacyjny z kratką o powierzchni minimum 14 x 14 cm. Taki też co najmniej musi być przekrój kanału. Dla dwóch pomieszczeń jeden taki kanał to za mało.

Wentylacja. Wspólny kanał wentylacyjny w łazience i pralniDruga ważna rzecz, o której należy pamiętać w kontekście wymiany powietrza między dwoma pomieszczeniami, to prowadzenie przewodu wentylacji grawitacyjnej. Kanał wentylacyjny powinien być od kratki do wylotu nad dachem poprowadzony pionowo do góry, bez żadnych załamań, a tym bardziej innych elementów utrudniających swobodny przepływ powietrza, np. trójników. Siła ciągu w kanałach wentylacyjnych zależy od różnicy temperatury na wlocie do i wylocie z kanału i jest na tyle niewielka (nawet gdy różnica ta jest duża, czyli zimą), że pokonywanie dodatkowych oporów na drodze przepływu powietrza jest prawie niemożliwe.

I wreszcie trzecia rzecz to możliwość przepływu zanieczyszczonego – na przykład nieprzyjemnym zapachem – powietrza między łazienką i pralnią. Mogłoby do niego dochodzić gdyby oba te pomieszczenia podłączone zostały do jednego komina wentylacyjnego.

Podsumowując, wentylacyjna dwóch pomieszczeń przez jeden kanał wentylacyjny będzie działała bardzo słabo i w sposób nieprzewidywalny albo nie będzie działała wcale.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Wentylacja z odzyskiem ciepła. Jak działa system...

Nowoczesne systemy wentylacyjne umożliwiają nie tylko wymianę powietrza w domu, ale też odzyskiwanie ciepła z...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...