| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Sprawna wentylacja w łazience - jad zadbać o prawidłową wymianę powietrza w łazience?

Sprawna wentylacja w łazience - jad zadbać o prawidłową wymianę powietrza w łazience?

Wymiana powietrza w łazience jest szczególnie ważna ze względu na dużą zawartość wilgoci. Jak – niewielkim kosztem – sprawić, by była ona skuteczna?

Autor: FAKRO

Skuteczna wentylacja w łazience zapobiega pojawieniu się pleśni i grzybów

Często nie wystarczy samo otwieranie okna w łazience aby się pozbyć wilgoci. Nietrudno zauważyć, że po gorącej kąpieli pod prysznicem powierzchnia luster czy szyb pokrywa się parą. Jeśli nadmiar wilgoci nie zostanie szybko usunięty z pomieszczenia, wilgotne robią się ściany i całe wyposażenie łazienki. Prowadzi to do ich niszczenia i – co gorsze – do rozwoju grzybów oraz pleśni, dla których wilgoć i temperatura w zakresie 20-35°C to idealne środowisko. Ich obecność jest niebezpieczna dla zdrowia – zanieczyszczają powietrze lotnymi związkami organicznymi i toksynami wydzielanymi przez grzyby o działaniu rakotwórczym obniżającym naszą odporność.

Pozbyć się wilgoci

Nadmiar wilgoci z pomieszczeń usuwa się wraz z powietrzem. Zgodnie z przepisami w łazience wymagane jest zastosowanie wentylacji wywiewnej, która może być naturalna albo mechaniczna. Typowym rozwiązaniem jest wyciągowa wentylacja grawitacyjna: otwór, przez który powietrze wlatuje do pionowego przewodu w kominie. Różnica gęstości zimnego powietrza na zewnątrz i ciepłego wewnątrz domu powoduje powstanie naturalnego ciągu kominowego. Dzięki temu powietrze z pomieszczeń wysysane jest na zewnątrz, a w jego miejsce do pomieszczenia napływa powietrze świeże – pod warunkiem że w domu przewidziano odpowiednią liczbę otworów nawiewnych. Działanie takiego systemu nie zawsze jest wystarczające. Niekorzystny kierunek wiatru, niski komin, nieznaczna różnica temperatury powietrza wewnątrz i na zewnątrz domu sprawiają, że wymiana powietrza jest za mało intensywna, by usunąć parę wodną z łazienki. W takiej sytuacji warto zainstalować w niej wentylator wyciągowy.

Jaki wentylator?

Wydajność, czyli natężenie przepływu powietrza, typowych wentylatorów łazienkowych to 100-250 m3/h. 100 m3/h wystarczy, by w miarę szybko usunąć parę wodną z łazienki o powierzchni do 6 m2, w dużym pokoju kąpielowym lepiej zastosować bardziej wydajne urządzenie. Oczywiście im większa jest wydajność, tym szybciej jest usuwane zanieczyszczone powietrze, ale też wentylator jest zwykle bardziej hałaśliwy.

Autor: Andrzej Szandomirski

W razie problemów z wentylacją grawitacyjną można ją wspomóc wentylacją mechaniczną. Najlepszy będzie wentylator uruchamiany włącznikiem oświetlenia lub wyposażony w czujnik ciśnienia albo wilgotności

Godne uwagi

Jeśli wentylator ma się znaleźć w kabinie prysznicowej lub tuż nad nią (najlepiej umieścić go w miejscu powstawania zanieczyszczeń – w tym wypadku pary wodnej), musimy kupić wersję ze szczelną obudową, najlepiej na napięcie 12 V zamiast 230 V. Warto zwracać uwagę na głośność pracy wentylatora, bo jego szum może być bardzo irytujący. Za ciche uznaje się urządzenia, które pracują z głośnością do 35 dB(A).

Świeże powietrze

Niezmiernie istotnym, a często lekceważonym elementem systemu wentylacji są otwory, którymi w miejsce usuwanego powietrza mogłoby napływać świeże. Ich brak jest równoznaczny z brakiem wentylacji i wtedy nie pomoże nawet zastosowanie wentylatora wyciągowego, który w takiej sytuacji pracuje z nadmiernym obciążeniem i może ulec uszkodzeniu. Otwory, najlepiej uzbrojone w regulowane nawiewniki okienne lub ścienne.

Klimatyzacja i jej funkcje. Czyli chłodzenie i ogrzewanie w jednym

Montaż klimatyzacji to najbardziej popularny sposób zapewnienia optymalnej temperatury w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Wentylacja naturalna i wentylacja z...

Mimo różnych wad i zalet wentylacji naturalnej i bardziej zaawansowanej - wentylacji z rekuperatorem,...

Wentylacja z odzyskiem ciepła. Jak działa system...

Nowoczesne systemy wentylacyjne umożliwiają nie tylko wymianę powietrza w domu, ale też odzyskiwanie ciepła z...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...