| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w jednym, czyli wentylacja hybrydowa

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w jednym, czyli wentylacja hybrydowa

System wentylacji grawitacyjnej jest niestabilny i często zawodny, gdyż uzależniony jest od warunków atmosferycznych. W takiej sytuacji, alternatywą może być wentylacja mechaniczna. Co jednak w sytuacji awarii tej drugiej? Dla osób, które chcą mieć pewność ciągłej wymiany powietrza w budynku, wyjściem z tej sytuacji jest wentylacja hybrydowa.

Wentylacja hybrydowa to system wentylowania pomieszczeń pracujący w zależności od warunków zewnętrznych, jako wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. 

System wykorzystuje siły naturalne charakterystyczne dla wentylacji grawitacyjnej, jednak, gdy podciśnienie uzyskane w sposób grawitacyjny jest zbyt małe, aby skutecznie usuwać powietrze z pomieszczeń - układ sterujący automatycznie załącza niskociśnieniową nasadę kominową. Taki tryb pracy zapewnia odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, przy małym zużyciu energii elektrycznej.

Niskociśnieniowa nasada kominowa VBP Jest urządzeniem umożliwiającym usunięcie do 200 m3/h powietrza przy podciśnieniu 10 Pa. Wartości te pozwalają na skuteczne wentylowanie kilku pomieszczeń. Parametry nasady sprawiają, że uzyskane wielkości podciśnienia oraz prędkości przepływu powietrza, są charakterystyczne dla wentylacji naturalnej. Dzięki temu układ pracuje bardzo cicho.

Specjalna konstrukcja korpusu oraz kształtu łopatek nasady zapewnia minimalne opory przepływu. Dzięki temu, w przypadku awarii nasady możliwe jest wentylowanie pomieszczeń w sposób grawitacyjny. Założenie niskich kosztów eksploatacji wymusiło instalację silniczka o bardzo małej mocy.

Doskonały efekt przynosi zastosowanie nasady kominowej z elementami wentylacji higrosterowanej (nawiewniki, kratki), co pozwala skutecznie wentylować pomieszczenia, dostosowując ilość powietrza do aktualnych potrzeb.

W system wentylacji hybrydowej mogą być wyposażone zarówno nowe jak i remontowane budynki. W związku z tym, iż układ może wykorzystywać istniejące kanały grawitacyjne, niskociśnieniowe nasady kominowe doskonale sprawdzają się w przypadku modernizacji instalacji wentylacyjnych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...