| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w jednym, czyli wentylacja hybrydowa

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w jednym, czyli wentylacja hybrydowa

System wentylacji grawitacyjnej jest niestabilny i często zawodny, gdyż uzależniony jest od warunków atmosferycznych. W takiej sytuacji, alternatywą może być wentylacja mechaniczna. Co jednak w sytuacji awarii tej drugiej? Dla osób, które chcą mieć pewność ciągłej wymiany powietrza w budynku, wyjściem z tej sytuacji jest wentylacja hybrydowa.

Wentylacja hybrydowa to system wentylowania pomieszczeń pracujący w zależności od warunków zewnętrznych, jako wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. 

System wykorzystuje siły naturalne charakterystyczne dla wentylacji grawitacyjnej, jednak, gdy podciśnienie uzyskane w sposób grawitacyjny jest zbyt małe, aby skutecznie usuwać powietrze z pomieszczeń - układ sterujący automatycznie załącza niskociśnieniową nasadę kominową. Taki tryb pracy zapewnia odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, przy małym zużyciu energii elektrycznej.

Niskociśnieniowa nasada kominowa VBP Jest urządzeniem umożliwiającym usunięcie do 200 m3/h powietrza przy podciśnieniu 10 Pa. Wartości te pozwalają na skuteczne wentylowanie kilku pomieszczeń. Parametry nasady sprawiają, że uzyskane wielkości podciśnienia oraz prędkości przepływu powietrza, są charakterystyczne dla wentylacji naturalnej. Dzięki temu układ pracuje bardzo cicho.

Specjalna konstrukcja korpusu oraz kształtu łopatek nasady zapewnia minimalne opory przepływu. Dzięki temu, w przypadku awarii nasady możliwe jest wentylowanie pomieszczeń w sposób grawitacyjny. Założenie niskich kosztów eksploatacji wymusiło instalację silniczka o bardzo małej mocy.

Doskonały efekt przynosi zastosowanie nasady kominowej z elementami wentylacji higrosterowanej (nawiewniki, kratki), co pozwala skutecznie wentylować pomieszczenia, dostosowując ilość powietrza do aktualnych potrzeb.

W system wentylacji hybrydowej mogą być wyposażone zarówno nowe jak i remontowane budynki. W związku z tym, iż układ może wykorzystywać istniejące kanały grawitacyjne, niskociśnieniowe nasady kominowe doskonale sprawdzają się w przypadku modernizacji instalacji wentylacyjnych.

Kiedy ogrzewanie nadmuchowe się opłaca?

Koszt wykonania instalacji ogrzewania nadmuchowego nie jest dużo wyższy niż koszt tradycyjnej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.