Oczyszczacze powietrza - rodzaje filtrów i ich działanie

2009-08-18 2:00

Powietrze w pomieszczeniach można oczyszczać za pomocą specjalnych urządzeń, zwanych oczyszczaczami powietrza. Zanieczyszczenia separuje się - oddziela od powietrza - za pomocą filtrów. Oferta oczyszczaczy i filtrów jest bardzo szeroka. Zobacz, jaki filtr najlepiej odpowiada twoim oczekiwaniom.

Filtry w oczyszczaczu
Autor: Electrolux|PVG/Zibro Filtry w oczyszczaczu

Powietrze w pomieszczeniach można oczyszczać za pomocą specjalnych urządzeń, zwanych oczyszczaczami powietrza. Zanieczyszczenia separuje się (oddziela od powietrza) za pomocą filtrów:

  • warstwowych;
  • elektrostatycznych;
  • z węgla aktywowanego;
  • wodnych.

Filtry warstwowe

Zwykłe filtry warstwowe eliminują tylko cząstki pyłu: pyłki kwiatowe, zarodniki roślin, włosy ludzkie, pyły ziemne, węglowe i zwierzęce oraz inne. Większość z nich można wielokrotnie czyścić.

Jak działają filtry w oczyszczaczu powietrza?
Autor: PVG/Zibro

Filtry elektrostatyczne

Filtry elektrostatyczne działają w ten sposób, że przepływające przez nie powietrze omywa cienkie druciki podłączone do wysokiego napięcia, co powoduje dodatnie naładowanie zawartych w nim cząsteczek pyłu. Następnie powietrze przepływa między płytkami naładowanymi ujemnie, do których cząsteczki te są przyciągane. Dzięki temu osadzają się na płytkach i pozostają wewnątrz filtra. Filtry elektrostatyczne dobrze zatrzymują pary różnych związków chemicznych i dym papierosowy, jednak nie nadają się do oczyszczania powietrza w domach. W silnym polu elektrycznym powstaje bowiem ozon, który, choć działa bakteriobójczo, może powodować podrażnienie układu oddechowego.

Filtry z węglem aktywnym i wodne

Filtry z węgla aktywowanego lub rzadziej z innego materiału o właściwościach sorbcyjnych eliminują niektóre zanieczyszczenia gazowe: dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i wiele lotnych związków organicznych.
Filtry wodne pełnią jednocześnie funkcję nawilżaczy powietrza. Zanieczyszczenia pyłowe przepływają przez bardzo drobną mgłę wodną wytworzoną we wnętrzu filtra. Tam wytrącają  i spływają do zbiornika w dolnej części oczyszczacza powietrza. Wadą tego rozwiązania jest to, że w wodzie doskonale rozwijają  się zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.