| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Jaki jest koszt eksploatacji rekuperatora? Od czego on zależy?

Jaki jest koszt eksploatacji rekuperatora? Od czego on zależy?

Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek urządzenia, zawsze zastanawia Cię, jakie będą koszty jego eksploatacji. Przeczytaj, od czego zależą koszty eksploatacyjne rekuperatora i co może wpływać na ich zwiększenie.

Z czego wynika koszt eksploatacji rekuperatora?

Wynika przede wszystkim z konieczności zapewnienia napędu wentylatorów. Dlatego poszukując rekuperatora w celu uzyskania jak najwyższej efektywności energetycznej, nie należy się kierować wyłącznie sprawnością odzysku ciepła w wymienniku. Nie mniej ważny jest rodzaj zastosowanych wentylatorów.

Cóż z tego, że w wymienniku udaje się zatrzymać znaczną część energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, jeśli w tym celu muszą pracować wentylatory, za których działanie trzeba płacić w ięcej, niż kosztuje odzyskiwana energia. A takie urządzenia można spotkać na naszym rynku. Najmniej energii pochłaniają wentylatory na prąd stały i takie są stosowane w „energooszczędnych” rekuperatorach. Takie urządzenia pobierają nawet o 40% mniej energii w porównaniu z wentylatorami na prąd przemienny.

WARTO WIEDZIEĆ

Co sprawdzić, decydując się na zakup rekuperatora?

  • Jaką sprawność osiąga wymiennik ciepła rekuperatora – czy jest to wartość maksymalna, czy uśredniona, i w jakich warunkach ją uzyskano;
  • jaki rodzaj wymiennika ciepła zastosowano, czy podana wartość sprawności jest realna dla takiego urządzenia;
  • jak rozwiązano problem rozmrażania wymiennika, jaki wpływ na sprawność odzysku ciepła ma działanie zastosowanego systemu rozmrażania;
  • w jakie wentylatory wyposażono rekuperator, czy są zasilane prądem stałym, czy przemiennym, jaką moc pobierają, czy można regulować ich wydajność;
  • czy zadbano o szczelność obudowy rekuperatora, czy jest dobrze zabezpieczona przed stratami ciepła,
  • jaki hałas generuje (40 dB(A) oznacza, że wyraźnie go słychać);
  • czy przy wymaganym natężeniu przepływu powietrza rekuperator zapewnia wystarczający spręż dyspozycyjny (w domu jednorodzinnym co najmniej 150-200 Pa);
  • czy może współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła (jeśli ma być wykonany).

Jaki może być roczny koszt eksploatacyjny rekuperatora?

Żeby oszacować roczny koszt energii do napędu wentylatora działającego bez przerwy, wystarczy pomnożyć pobór mocy przez 24 h oraz 365 dni, a wynik podzielić przez 1000. Uzyskuje się w ten sposób ilość pobranej energii w kilowatogodzinach. Jedna kosztuje obecnie mniej więcej 0,6 zł. Rekuperator z wentylatorami charakteryzującymi się poborem mocy 200 W potrzebuje rocznie 1752 kWh energii elektrycznej, więc trzeba za nią zapłacić mniej więcej 1000 zł – to dużo w stosunku do kosztu zaoszczędzonej dzięki niemu energii do ogrzewania pomieszczeń. Ale jeśli się wybierze taki, którego wentylatory potrzebują poniżej 100 W, i uwzględni się to, że wychodząc z domu, można zredukować ich wydajność, koszt eksploatacji będzie kilkakrotnie niższy. Wtedy zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła ma sens.

Niestety, rekuperatory charakteryzujące się wysoką sprawnością oraz niskim poborem energii są stosunkowo drogie. Ceny tych o najlepszych parametrach przekraczają 10 tys. zł. Prostsze urządzenia kosztują nawet czterokrotnie mniej. Warto policzyć, czy inwestycja w droższe urządzenie się opłaca. Jeżeli trzeba na nie wydać na przykład o 5 tys. zł więcej, to żeby prosty czas zwrotu zainwestowanych pieniędzy nie przekroczył dziesięciu lat, różnica w oszczędności na wydatkach na energię powinna wynosić co najmniej 500 zł rocznie. Oznacza to, że w domu ogrzewanym gazem ziemnym droższy rekuperator powinien odzyskiwać o 2000 kWh/rok energii więcej niż tańszy.

Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Wentylacja naturalna i wentylacja z...

Mimo różnych wad i zalet wentylacji naturalnej i bardziej zaawansowanej - wentylacji z rekuperatorem,...

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system...

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio...

Wentylacja z odzyskiem ciepła. Jak działa system...

Nowoczesne systemy wentylacyjne umożliwiają nie tylko wymianę powietrza w domu, ale też odzyskiwanie ciepła z...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.