| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Czy wentylacja może być zbyt intensywna?

Czy wentylacja może być zbyt intensywna?

Rzadko słyszy się o zbyt intensywnej wentylacji. Nie oznacza to jednak, że nie ma takich przypadków. Jeżeli w mieszkaniu są częste przeciągi, poruszają się firanki i zasłony, słychać świst powietrza przy oknach i drzwiach – oznacza to, że mamy problem z nadmierną wymianą powietrza, a więc zbyt intensywną wentylacją. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zarówno zbyt intensywna, jak i niedostateczna wentylacja nie jest obojętna dla naszego samopoczucia i zdrowia. W obydwu sytuacjach pogarsza się też stan techniczny budynku i zmniejsza jego trwałość. Zbyt intensywna wentylacja to także nadmierne zużycie energii na ogrzanie powietrza.

Jakie są symptomy zbyt intensywnej wentylacji?

O zbyt intensywnej wymianie powietrza w budynku, co najczęściej jest równoznaczne ze zbyt dużymi nieszczelnościami budynku, mogą świadczyć łatwe do zaobserwowania zjawiska, takie jak: przeciąg, poruszanie się na przykład firanek, świst powietrza przy oknach i drzwiach, trudności z zamykaniem drzwi wewnętrznych, zimą - bardzo suche powietrze oraz utrzymujące się odczucie chłodu pomimo sprawnie działającego ogrzewania, ciemne smugi na ościeżnicach okien i ścianach w ich pobliżu, powstające na skutek osadzania się pyłu. Jeżeli często przy zamkniętych oknach obserwujemy wymienione zjawiska, to znaczy, że budynek nie jest dostatecznie szczelny, a więc jest wentylowany zbyt intensywnie.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Jeżeli w pomieszczeniach z wentylacją naturalną przewody wentylacyjne są zbyt duże, można zainstalować kratkę o większym stopniu przesłonięcia, bądź przymknąć kratkę, jeśli jest regulowana

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

W jaki sposób ograniczyć nadmierną wentylację?

W pierwszej kolejności należy wykonać najprostsze naprawy instalacji wentylacyjnej, najczęściej niewymagające dużych nakładów finansowych, a zazwyczaj zapobiegające dalszemu niszczeniu budynku, jak: zlikwidowanie nieszczelności w konstrukcji budynku, poprawienie stanu oszklenia okien i zamocowania okien i drzwi. W celu zmniejszenia napływu powietrza można zastosować zewnętrzne żaluzje i okiennice lub nawiewniki powietrza umożliwiające regulację napływu powietrza zewnętrznego do budynku.

Prace instalacyjne, które można wykonać aby poprawić działanie wentylacji

Jeżeli przewody wentylacyjne zostały - jak mówią projektanci - przewymiarowane (czyli ich przekrój jest zbyt duży), można zainstalować kratkę wentylacyjną o większym stopniu przesłonięcia bądź przymknąć kratkę, jeśli jest regulowana. Przez ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz stropy większości budynków przechodzi wiele instalacji (kanalizacja, ciepła i zimna woda, centralne ogrzewanie, gaz, instalacje elektryczne, antenowe itp.).

Często przestrzeń między otworem w przegrodzie a przewodem instalacyjnym nie jest dostatecznie uszczelniona. W wielu domach powierzchnia tych nieszczelności wynosi kilka lub kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych. Wszystkie takie otwory powinno się bezwzględnie uszczelnić, najwygodniej jest użyć różnego typu pianek i mas uszczelniających. W krajach, w których ogranicza się zużycie energii, stosowane są zatyczki do gniazd elektrycznych, aby ograniczyć niekontrolowany przepływ powietrza nawet przez niewielkie otwory.

Miejscem intensywnego przepływu powietrza może być niewłaściwie wykonane podejście instalacji kanalizacyjnej. Zazwyczaj wszystkie zakończenia instalacji kanalizacyjnych są zasyfonowane.

Zdarza się jednak, że w trakcie przeróbek instalacji montuje się niezasyfonowane dodatkowe podejścia, na przykład do pralki lub zmywarki automatycznej. Wszystkie takie podejścia powinny być uszczelnione lub zatkane.

Kiedy palimy w kominku, dym odprowadzany jest z paleniska przewodem dymowym wyposażonym w zasuwę ("szyber"), umożliwiającą regulację ciągu. Po wygaszeniu kominka należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność tego zamknięcia. Niewłaściwa konstrukcja zasuwy lub niestaranne jej zamknięcie może być powodem intensywnej wymiany powietrza przewodem dymowym. Przekroje typowych przewodów dymowych wynoszą od 20 x 20 cm do 38,5 x 38,5 cm.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Jeśli nie palimy w kominku, zwróćmy uwagę na szczelność zamknięcia szybra. Niewłaściwa konstrukcja zasuwy lub niestaranne jej zamknięcie może być powodem intensywnej wymiany powietrza przewodem dymowym

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Często przestrzeń między otworem w przegrodzie a przewodem instalacyjnym nie jest dostatecznie uszczelniona i stanowi miejsce niezamierzonego przepływu powietrza

PAMIĘTAJ

Jeśli stan okien jest bardzo zły, lepiej je wymienić, niż naprawiać i uszczelniać.

Wymiana powietrza w domu - zasady dobrej wentylacji

Odpowiednia wymiana powietrza w domu ma kolosalne znaczenie. Zarówno dla samego domu, jak i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja nawiewno-wywiewna. Poznaj funkcje...

Urządzenie powszechnie nazywane rekuperatorem, to centrala wentylacyjna nawiewno-wywiewna, umożliwiająca...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Klimatyzatory - czyli dobry klimat w pomieszczeniu

Decyzja o montażu klimatyzatora w domu wiąże się przede wszystkim z właściwym wyborem produktu. Istotną...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...