| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Koszt ogrzewania gazem ziemnym i płynnym - na jakie kwoty się przygotować

Koszt ogrzewania gazem ziemnym i płynnym - na jakie kwoty się przygotować

Za ogrzewanie domu płacimy coraz więcej. Niestety na cenę źródła opału nie mamy wpływu. Jednak już na całkowity koszt ogrzewania domu - owszem. Można wybrać (lub zmodyfikować) instalację, która zasilana jest tanim surowcem. Czy do takich należą gaz ziemny lub gaz płynny? Wyjaśniamy, która z opcji jest tańsza w eksploatacji.

Drożeje wszystko dookoła, więc chyba nikt się nie dziwi, że za paliwo do kotła (ale także energię elektryczną) też trzeba płacić coraz więcej. Oczywiście powoduje to, że wzrasta koszt ogrzewania domu - jeżeli jest on zbyt drogi już teraz, to powinien zacząć się zastanawiać, jak poradzi sobie w kolejnych latach. Jedną z możliwości poprawy sytuacji jest zastąpienie kotła na drogie paliwo innym urządzeniem – tańszym w eksploatacji. Czy warto inwestować w takie przedsięwzięcie? Przed podjęciem decyzji na pewno należy sprawdzić, jakie oszczędności można dzięki temu uzyskać.

Czy gaz ziemny jest ekonomiczny?

Ogrzewanie gazem ziemnym zawsze było i jest wyraźnie droższe niż węglem czy drewnem. Ale lepiej je porównywać z innymi paliwami płynnymi, bo pod względem wygody eksploatacji paliwa stałe nie są dla nich konkurencyjne. A od oleju opałowego czy gazu płynnego (propanu lub propanu-butanu) gaz ziemny jest paliwem znacznie tańszym.

Aby korzystać z gazu ziemnego, trzeba podpisać umowę ze spółką gazownictwa zajmującą się jego dystrybucją. I tu pojawia się problem. Spółki odmawiają przyłączenia do sieci gazowej nieruchomości na terenach znacznie oddalonych od istniejącej infrastruktury, bo budowa nowego odgałęzienia jest dla nich nieopłacalna. A to dotyczy bardzo dużych obszarów naszego kraju.

Ale jeśli ktoś ma możliwość korzystania z gazu ziemnego, to ile zapłaci za ogrzewanie nim? W chwili pisania artykułu obowiązywały jeszcze ceny z drugiej połowy 2011 r., bo Urząd Regulacji Energetyki nie wydał zgody na nowe taryfy zaproponowane przez PGNiG. Za samo paliwo w taryfach W1-W4 (dla odbiorców indywidualnych gazu wysokometanowego) płaciło się 1,37-1,43 zł/m3. Są jeszcze tak zwane opłaty sieciowe, zróżnicowane w zależności od spółki gazownictwa, z którą mamy podpisaną umowę.

Ile gazu ziemnego potrzeba do ogrzania domu jednorodzinnego?

Precyzyjne określenie ceny gazu ziemnego utrudnia to, że opłaty te zależą od deklarowanej wielkości poboru paliwa (na przykład w taryfie W1 do 300 m3/rok, w W4 – powyżej 8000 m3/rok): od 0,38-0,50 zł/m3 w taryfie W4 do 0,61-0,74 zł/ m3 w taryfie W1. Ogrzewający gazem ziemnym domy jednorodzinne potrzebują go zwykle 1000-3000 m3/rok, więc rozliczają się według stawek w taryfach W2 (300-1200 m3/rok) albo W3 (1200-8000 m3/rok). Stała opłata sieciowa to w taryfie W1 około 5 zł, w W2 – 15 zł, w W3 – 55 zł, a w W4 aż około 300 zł miesięcznie. Na koniec dystrybutorzy gazu doliczają jeszcze miesięczne opłaty abonamentowe, które również zależą od taryfy (W1 – 5,30 zł, W2 – 9,80 zł, W3 – 12,30 zł, W4 – 25,50 zł).

Zatem w zależności od miejsca zamieszkania i wielkości poboru gazu jego cena w przeliczeniu na 1 m3 może się różnić nawet o kilkadziesiąt groszy. Za orientacyjną (średnią) cenę gazu ziemnego wysokometanowego obowiązującą na początku 2012 r. można uznać 2,40 zł/m3. Dostępny w niektórych rejonach tańszy gaz zaazotowany (rozliczenia według taryf o symbolach Z i S) ma niższą wartość opałową od gazu wysokometanowego. Uwzględniając to, otrzymujemy zbliżone koszty wytwarzania ciepła dla wszystkich rodzajów gazu ziemnego: około 0,078 zł/MJ, czyli 0,28 zł/kWh, przy założeniu, że sprawność wytwarzania ciepła wynosi 90%.

ZDANIEM EKSPERTA

Po co cyrkulacja wody?

W instalacjach c.w.u. woda ogrzewana jest w wymienniku kotła lub w zasobniku ciepłej wody. Po zamknięciu punktu poboru, woda pozostająca w rurach łączących je z kotłem lub zasobnikiem nie będzie podgrzewana, a jej temperatura wyrówna się z temperaturą otoczenia. Przy ponownym odkręceniu kranu, ciepła woda pojawi się dopiero po pewnym czasie, niezbędnym do opróżnienia rur z zimnej wody.

W instalacjach c.w.u. z zasobnikami, można poprowadzić dodatkową rurę cyrkulacyjną, dzięki której pod wpływem działania pompy cyrkulacyjnej, ciepła woda może krążyć w instalacji. Przez zastosowanie cyrkulacji w punktach poboru mamy prawie natychmiastowy dostęp do ciepłej wody.

Należy przy tym pamiętać, że cyrkulacja wody powoduje obniżanie temperatury wody w zasobniku i cykliczne uruchamianie się kotła w celu utrzymania jej na zadanym poziomie, a co za tym idzie dodatkowe zużycie gazu.

Radzi Witold Twardowski, ekspert Immergas Polska

Kiedy gaz płynny jest alternatywą dla ziemnego?

Gaz nazywany płynnym, stosowany do ogrzewania domów, to skroplony propan. Można wytwarzać z niego ciepło w takich samych kotłach jak do gazu ziemnego, stosując odpowiednie dysze w palniku. Korzystanie z obu rodzajów gazu nie różni się specjalnie poza tym, że propan magazynuje się w zbiorniku na własnej posesji. Nie ma zatem ograniczeń w jego używaniu wynikających z braku infrastruktury umożliwiającej jego przesył do odbiorców – dostarczają go cysterny samochodowe.

Typowy zbiornik ma pojemność 2700 l i można w nim zgromadzić paliwo wystarczające do ogrzewania domu jednorodzinnego przez kilka miesięcy (do ogrzewania domu jednorodzinnego potrzeba go 1500-4200 l/rok). Nieco tańszy od propanu jest propan-butan. Wymaga on jednak przechowywania w dodatniej temperaturze, na przykład w zbiorniku zakopanym w ziemi. Ponieważ propan i butan odparowują w różnej temperaturze, pojawiają się kłopoty z eksploatacją urządzeń zasilanych ich mieszaniną. Z tego względu producenci kotłów nie polecają tego paliwa.

Opłata za gaz płynny: ryczałtem czy co miesiąc?

Za gaz ciekły można płacić z góry – za każde tankowanie. Ale wiele osób decyduje się na rozliczanie z firmą dystrybucyjną według wskazań licznika mierzącego ilość zużytego gazu po odparowaniu. Wówczas dystrybutor decyduje o tym, kiedy dostarczy nam paliwo, a fakturę wystawia regularnie (zwykle co miesiąc) za ilość gazu, jaką pobraliśmy ze zbiornika w okresie rozliczeniowym, według aktualnie obowiązujących stawek (ustalanych raz na co najmniej kilka miesięcy). Taki sposób rozliczania zwykle okazuje się mniej korzystny finansowo dla odbiorcy niż w przypadku zapłaty z góry, ale za to jest zdecydowanie wygodniejszy.

Ceny propanu, podobnie jak innych paliw płynnych uzyskiwanych z ropy naftowej, są wolnorynkowe, więc podlegają ciągłym wahaniom i oczywiście różnią się u poszczególnych dystrybutorów. W styczniu 2012 r. kosztował on około 3 zł/l, czyli 11,24 zł/m3 po odparowaniu. Wobec tego orientacyjna cena ciepła uzyskanego w wyniku spalania gazu płynnego to 0,123 zł/MJ, czyli 0,44 zł/kWh, przy założeniu, że sprawność wytwarzania ciepła wynosi 90%.

Na koszty ogrzewania gazem płynnym - propanem duży wpływ mają warunki umów zawieranych z dystrybutorami – możliwe są zarówno rabaty za wielkość zakupów, jak i dodatkowe opłaty, jak choćby za dzierżawę zbiornika (instalacji zbiornikowej zwykle nie wykonuje się na własny koszt, tylko dzierżawi ją od sprzedawcy paliwa, płacąc za to kilkadziesiąt złotych miesięcznie).

ZDANIEM EKSPERTA

Jak zmniejszyć zużycie gazu do ogrzewania?

Jeżeli zużycie gazu przez kocioł gazowy odpowiada rzeczywistemu zapotrzebowaniu na ciepło, a straty w przekazywaniu tej energii są ograniczone do minimum, to jedyną drogą jest ograniczenie komfortu cieplnego.

Krótko mówiąc najprostszym rozwiązaniem jest obniżenie temperatury, do jakiej mają być ogrzane pomieszczenia. Warto pamiętać, że obniżenie żądanej temperatury pomieszczeń o 1°C daje oszczędność ok. 4-7% gazu.

Właściwa termoizolacja budynku, ograniczanie żądanej temperatury pomieszczeń i c.w.u. w czasie nieobecności użytkowników lub w nocy, zmniejszy zapotrzebowanie na ciepło, a więc i zużycie gazu. Izolowanie rur, którymi przekazywane jest ciepło do odbiorów, ustawienie automatyki sterującej pracą kotła tak, aby temperatura wody w kotle i c.w.u. była możliwie najniższa, ale gwarantowała komfort termiczny, pozwoli również na zminimalizowanie strat ciepła.

Radzi Witold Twardowski, ekspert Immergas Polska

Ogrzewanie gazowe. Jak załatwić gaz płynny krok po kroku

Budując dom, na pewnym etapie realizacji stajemy przed wyborem systemu grzewczego....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej w...

Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał...

Miedź cechuje się doskonałymi własnościami fizycznymi. Dlatego rury i kształtki wykonane z tego materiału...

Ogrzewanie domu gazem płynnym. Budowa instalacji...

Przed montażem instalacji zbiornikowej na gaz płynny należy dopełnić wszystkich formalności wymaganych przez...

Czy warto ogrzewać dom gazem?

Gaz jest paliwem wygodnym, uniwersalnym i ekologicznym. Szkoda, że nie dla wszystkich dostępnym i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.