| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Zanim kupisz nowy kocioł c.o. - sprawdź zasady doboru pieców

Zanim kupisz nowy kocioł c.o. - sprawdź zasady doboru pieców

Kocioł centralnego ogrzewania musi być sprawny, ale jednocześnie dobrze, ażeby również pozwalał tanio ogrzewać dom. Dlatego nowy kocioł c.o. w wielu przypadkach jest uzasadniony ekonomicznie. Który kocioł pozwoli realnie obniżyć koszty ogrzewania? Poznaj zasady wyboru nowego pieca c.o.

Dobór kotła

Jeśli uważasz, że twój obecny kocioł jest już wyeksploatowany lub nieekonomiczny, lepiej go wymienić, niż narażać się na ryzyko awarii. Powstaje wówczas pytanie: jaki piec wybrać? Kocioł dobieramy tak, aby w pełni pokrył zapotrzebowanie na ciepło przy najniższej temperaturze zewnętrznej. W Polsce temperatura obliczeniowa ustalona doświadczalnie na podstawie wieloletnich obserwacji wynosi zimą od -16°C w okolicach nadmorskich do -24°C w górach i na Suwalszczyźnie. Jednak tak niska temperatura zdarza się bardzo rzadko – zaledwie przez kilka dni w roku, a czasem wcale. Przez większą część sezonu grzewczego temperatura waha się w okolicy 0°C. Dlatego średnie obciążenie cieplne kotła w ciągu roku wynosi zaledwie 30%. Porównując sprawność kotłów tradycyjnego i kondensacyjnego w funkcji obciążenia częściowego, łatwo zauważyć zalety tego drugiego. Kocioł kondensacyjny ma tym lepszą sprawność, im mniej jest obciążony, dlatego można go nawet przewymiarować. To całkiem odwrotnie niż w przypadku kotła tradycyjnego, który uzyskuje maksymalną sprawność przy pełnym obciążeniu, więc przewymiarowanie go nie ma sensu, a nawet jest szkodliwe.

Gdzie zainstalować kocioł?

Miejsce zależy od rodzaju paliwa, którym kocioł ma być zasilany. Jeśli jest nim gaz ziemny, mamy dużą swobodę w wyborze. Do niedawna – ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej wentylacji i zagwarantowania bezpieczeństwa użytkowania – kotły montowano wyłącznie w oddzielnych pomieszczeniach. Jednak wraz z rozwojem rynku kotłów z zamkniętą komorą spalania coraz częściej nowoczesne urządzenia grzewcze o estetycznym wyglądzie montuje się w pomieszczeniach użytkowych: łazienkach, kuchniach, przedpokojach. Na pewno nie należy instalować kotła w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi, bo awaria instalacji gazowej może zagrozić życiu domowników. Kotły zasilane gazem cięższym od powietrza (propanem, propan-butanem) mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach, w których poziom podłogi znajduje się powyżej poziomu terenu, ponieważ w razie awarii gaz wypływający z instalacji zbiera się przy podłodze i grozi wybuchem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Na kocioł z zasobnikiem i towarzyszące im elementy najlepiej przeznaczyć osobne pomieszczenie.

Autor: VIESSMANN

Dwufunkcyjny wiszący można bez uszczerbku dla estetyki powiesić w eleganckiej łazience.

Wymiana kotła starego

Czy warto stary piec zastąpić kotłem kondensacyjnym? Zdecydowanie tak. Nawet w starych instalacjach projektowanych dla parametrów wody zasilającej i powrotnej 90/70°C do temperatury zewnętrznej około -5oC w gazowym kotle kondenscyjnym będzie zachodziło zjawisko kondensacji pary wodnej w spalinach, a temperatura wody powrotnej będzie niższa od punktu rosy wynoszącego 57°C. Przy tej temperaturze zewnętrznej kocioł jest obciążony w 65%. A ponieważ przez większą część sezonu grzewczego pracuje z 30-procentowym obciążeniem, jego zastosowanie przyniesie oszczędności w ilości spalonego paliwa. Dodatkowo stare instalacje są często przewymiarowane i wyposażone w większe grzejniki, a co za tym idzie, pozwalają na utrzymanie wymaganej temperatury w pomieszczeniu przy niższej temperaturze wody zasilającej i powrotnej. Jeżeli dodatkowo w budynku ocieplono ściany i wymieniono stare okna, to zdecydowanie obniży się maksymalna temperatura wody powrotnej. W rezultacie tylko przez kilka dni w roku w kotle nie będzie zachodziło zjawisko kondensacji pary wodnej. Ale i tak ze względu na niską temperaturę odprowadzanych spalin będzie on miał wyższą sprawność w stosunku do kotła tradycyjnego. Wymieniając stary kocioł na nowy – kondensacyjny, nie można zapomnieć o wymianie lub modernizacji komina (na przykład przez wsunięcie do środka wkładu ze stali kwasoodpornej) na taki, który będzie odporny na niszczące działanie agresywnych skroplin.

Bezpieczeństwo użytkowania

Kotły dostępne w sprzedaży muszą mieć znak CE. Jest on gwarancją tego, że zostały zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający podczas prawidłowego użytkowania bezpieczne działanie. Informacja, czy kocioł ma CE, znajduje się na tabliczce znamionowej. Zgodnie z przepisami producent kotła jest zobowiązany wyposażyć go w:
- instrukcję techniczną przeznaczoną dla instalującego urządzenie;
- instrukcję użytkowania i konserwacji przeznaczoną dla użytkownika. Na urządzeniach wprowadzanych do obrotu i ich opakowaniach znajdują się odpowiednie ostrzeżenia w języku polskim określające rodzaj paliwa (na przykład gaz ziemny, olej opałowy) i ograniczenia w użytkowaniu tych urządzeń (należy zwrócić szczególną uwagę na wymagania dotyczące wentylacji pomieszczenia). Kupując kocioł c.o., dowiedzmy się, jakie są wymagania serwisowe w okresie gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Często podstawą do uzyskania gwarancji jest uruchomienie kotła przez autoryzowanego serwisanta, co jednocześnie zapewnia właściwą i bezpieczną pracę urządzenia.

Konserwacja i serwis urządzeń

Każdy kocioł wymaga okresowych przeglądów i konserwacji gwarantujących prawidłowe działanie przez długie lata. Wymiennik ciepła w kotle podczas normalnej pracy ulega zanieczyszczeniu produktami spalania. Są to sadze i osady siarczanowe, które działają agresywnie na ściany kotła. Powstała sadza podwyższa temperaturę spalin i obniża sprawność kotła. Dlatego zalecane jest jego czyszczenie przynajmniej raz w roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. W ramach przeglądu serwisant powinien sprawdzić:

  • czystość dysz palnika i wymiennika kotła;
  • napięcie zasilania kotła;
  • połączenia elektryczne zasilania i sterowania;
  • ustawienie urządzeń regulujących (na przykład termostatu, sterowników, itp.);
  • prawidłowość pracy palnika i jego regulację;
  • czystość filtra paliwa;
  • zapowietrzenie układu;
  • skład spalin.

Piece gazowe: jakie sterowanie jest najwygodniejsze?

Piece gazowe - szczególnie te nowoczesne - są właściwie bezobsługowe. Wszystko za sprawą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Jak obniżyć rachunki? Inteligentne systemy...

Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja, jeśli będzie pracować w sposób nieprzemyślany, może...

Ciepło w domu - tanie i ekologiczne. Wybieramy...

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź,...

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...