| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Piec kominkowy - najczęstsze problemy
Jak odpowiednio eksploatować piec kominkowy?

Piec kominkowy - najczęstsze problemy

Kominek w domu to marzenie wielu osób. Niestety nie wszyscy mogą to marzenie zrealizować. Jednak istnieje alternatywa - piec kominkowy, potocznie zwany kozą. Aby cieszyć się komfortem posiadania wolnego ognia w domu, musisz pamiętać o podstawowych zasadach wykonania i użytkowania pieca kominkowego. Podpowiadamy, jak uniknąć problemów.

Autor: Piotr Mastalerz

Piec kominkowy we wnętrzu wymaga nieustannej uwagi i odpowiedniej eksploatacji

Każde urządzenie w domu wymaga profesjonalnego montażu, odpowiedniej instalacji oraz starannej eksploatacji. Szczególnie jeśli ma ono do czynienia z ogniem, wówczas niezbędna jest wyjątkowa skrupulatność i dokładność. Niestety zawsze mogą pojawić się problemy. Dlatego musisz wiedzieć, jakie potencjalne kłopoty może wywołać piec kominkowy oraz w jaki sposób im zapobiegać. Oto najczęstsze problemy.

Niepoprawnie zaprojektowany system kominowy

Ta wada konkstrukcyjna może powodować szybkie schładzanie dymu i ograniczenie ciągu. Dzieje się tak często, gdy komin zamontowany jest na zewnętrznej ścianie domu, podłączenie do komina jest długie lub ma więcej niż dwa załamania. Jeśli dodatkowo piec jest na najniższej kondygnacji, prawdopodobieństwo wydobywania się dymu z pieca jest duże i trudne do uniknięcia.

Wysokie podciśnienie w budynku

Nowoczesne domy są zwykle szczelne, przez to – wyjątkowo wrażliwe na nieskuteczną wentylację. Często na skutek silnego podciśnienia w budynku ciąg może zostać odwrócony. Dym z pieca zaczyna się cofać do pomieszczenia, co zwykle zdarza się podczas rozpalania lub pracy ze zredukowaną mocą. Wtedy konieczne jest doprowadzenie z zewnątrz powietrza do spalania.

Niewłaściwy sposób użytkowania

Dłuższa praca pieca, ze znacznie zredukowaną mocą, prowadzi do spadku temperatury w kominie, a to znacznie ogranicza siłę ciągu. Jeśli wtedy otworzy się drzwiczki pieca, dym zacznie się wydobywać do pomieszczenia. Takich kłopotów można uniknąć, gdy piec użytkuje się zgodnie z instrukcją obsługi, to znaczy między innymi umiejętnie się go rozpala i rozgrzewa do odpowiedniej temperatury.

Przeczytaj dodatkowo:
Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.