| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Instalacja słoneczna: jakie zyski daje montaż kolektorów

Instalacja słoneczna: jakie zyski daje montaż kolektorów

Instalacja słoneczna jest atrakcyjna, bo energia ze słońca jest za darmo. Ale trzeba kupić drogie kolektory. Skórka za wyprawkę? Niekoniecznie. Państwo dba o to, by coraz więcej instalacji grzewczych było zasilanych energią odnawialną. Dlatego popularne są dotacje do tego typu inwestycji. Sprawdź, ile możesz zyskać, jeśli decydujesz się na montaż kolektorów słonecznych.

Kompletna instalacja z kolektorami słonecznymi do domu jednorodzinnego wraz z jej wykonaniem i uruchomieniem kosztuje co najmniej 10 tys. zł. A jeśli nie zadowalają nas najprostsze rozwiązania – nawet dwa razy tyle. Na wielu osobach takie kwoty zapewne nie robią wrażenia, ale tak czy inaczej, należałoby się zastanowić, czy warto.

Instalacja słoneczna nie jest tania

Coraz silniejsza promocja kolektorów słonecznych wynika przede wszystkim z dążenia do ochrony środowiska. Bo nie da się ukryć, że przeciętną rodzinę do korzystania z energii słonecznej korzyści ekonomiczne raczej nie zachęcają. Instalacja słoneczna droga i na zwrot wydatków czeka się długo. Niestety, tak już jest, że za wszelkie „ekologiczne” technologie trzeba dużo płacić. Obserwujemy to chociażby w motoryzacji.

Konieczność dostosowywania pojazdów do systematycznie zaostrzanych norm emisji spalin sprawia, że nowe samochody są coraz droższe. W dodatku obowiązek stosowania ekologicznych rozwiązań (chociażby katalizatorów) powoduje, że jesteśmy zmuszeni do ich zakupu, czy nam się to podoba, czy nie. Powinniśmy więc cieszyć się z tego, że w dziedzinie ogrzewania budynków obrano zupełnie inną drogę przekonywania nas do słusznych rozwiązań. Obowiązkowego stosowania kolektorów słonecznych w najbliższym czasie się nie przewiduje, za to dla tych, którzy chcą zainwestować w ochronę środowiska, są dopłaty. Nie skorzystać z nich, jeśli się ma taką możliwość, byłoby nierozsądnie. Co da nam zastosowanie kolektorów?

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Przy przeciętnym­ zapotrzebowaniu na ciepłą wodę czteroosobowa rodzina zaoszczędzi dzięki kolektorom maksymalnie 800 zł rocznie. Ale przy dużym zużyciu wody oszczędności mogą być większe.

Ile możesz zyskać na montażu kolektorów słonecznych

Z doświadczeń użytkowników wynika, że dzięki zainstalowaniu typowego zestawu kolektorów słonecznych w domu jednorodzinnym można zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło z innych źródeł o 1500-2000 kWh/rok. Dotyczy to sytuacji, gdy w domu mieszkają trzy-cztery osoby zużywające dziennie po mniej więcej 50 l wody o temperaturze 45°C. Przy dzisiejszych cenach, w przypadku podgrzewania jej energią elektryczną oznacza to oszczędność maksymalnie 800 zł rocznie (w taryfie całodobowej). Jeśli ciepło uzyskujemy z innych, tańszych źródeł, oszczędzimy mniej. Gdy korzystamy z gazu ziemnego – nawet o połowę.

Zdarza się, że po zainstalowaniu kolektorów roczne wydatki na ogrzewanie zmniejszają się zaledwie o 300 zł (przy niedobrej pogodzie, niestarannie wykonanej instalacji solarnej, niekorzystnym usytuowaniu kolektorów). To niewiele wobec kilkunastu tysięcy złotych wydanych na instalację słoneczną. Ale trzeba podkreślić, że im więcej ciepłej wody zużywamy, tym więcej pieniędzy możemy oszczędzić dzięki kolektorom. A więc może się zdarzyć, że czteroosobowa rodzina zyska w ten sposób nawet ponad 1000 zł rocznie.

Jeśli uda nam się uzyskać dofinansowanie, opłacalność zakupu kolektorów słonecznych przedstawia się zdecydowanie korzystniej, bo z własnych środków pokrywamy tylko 55% wydatków plus koszty kredytu, którego zaciągnięcie jest warunkiem uzyskania dotacji. Trzeba jeszcze uwzględnić podatek dochodowy od jej kwoty. W sumie można liczyć, że kompletną instalację do domu jednorodzinnego możemy mieć, wydając z własnych środków około 7 tys. zł. I to rozłożonych na raty. Dzięki oszczędnościom na energii elektrycznej lub paliwie do kotła wynikającym z zastosowania kolektorów taka inwestycja może się zwrócić w czasie krótszym niż dziesięć lat. A nie ma wątpliwości, że taka inwestycja się opłaca!

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zestaw fotowoltaiczny

Zestaw fotowoltaiczny zawierający polikrystaliczny moduł fotowoltaiczny, konstrukcję do zamontowania...

System fotowoltaiczny - dodatkowe urządzenia

Panel fotowoltaiczny po wyprodukowaniu jest od razu gotowy do działania, ale żeby mieć z niego pożytek,...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Kiedy zainwestować w gruntową, a kiedy w...

Zmniejszenie kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie to marzenie każdego. Niektórzy decydują...

Kto instaluje fotoogniwa? Czy potrzebne są...

Fotoogniwa montują firmy specjalizujące się w tego typu systemach. Instalatorzy oferują zazwyczaj doradztwo,...