| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Czy instalacja pompy ciepła się opłaca?
Koszt i zasada działania pompy ciepła

Czy instalacja pompy ciepła się opłaca?

Instalacja pompy ciepła ma wiele zalet. Pompa ciepła nie potrzebuje paliwa, nie emituje spalin, a korzystanie z niej jest wygodne. Koszt zakupu i eksploatacji pompy w porównaniu z niektórymi sposobami ogrzewania jest wyższy.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła nie potrzebuje paliwa. Do ogrzewania domu wykorzystuje ciepło odbierane z otoczenia – gruntu, wody lub powietrza.

Pompę napędza ją energia elektryczna, ale na każdą kilowatogodzinę dostarczonego ciepła przypada jej zaledwie 0,25-0,5 kWh – w zależności od tego, z jakiego ośrodka je odbiera. Dzięki temu, mimo że energia elektryczna jest droga, eksploatacja pompy jest tańsza niż kotłów na gaz lub olej.

W dodatku pompa ciepła nie emituje zanieczyszczeń, nie ma problemów z odprowadzaniem spalin i zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych ze spalaniem paliw.

Sterowanie automatyczne zapewnia wygodę nie mniejszą niż w przypadku kotła, a jej konstrukcja i sposób działania sprawiają, że jest bardzo trwała.

Koszt zakupu i eksploatacji pompy ciepła

Efektywność pomp w praktyce okazuje się różna, a to przede wszystkim od niej zależą koszty eksploatacji. Najmniejszą mają pompy powietrzne wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. A te właśnie najłatwiej zainstalować, zwłaszcza w modernizowanych domach (gruntowe wymagają rozległej instalacji na działce, której wykonanie oznacza jej zniszczenie, wodne – dostępu do zbiornika wodnego).

Przyjmując średnie ceny urządzeń, można uznać, że zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania jest bardziej ekonomiczne niż korzystanie z kotłowni na propan, olej opałowy czy z ogrzewania elektrycznego.

Porównując koszty zakupu i eksploatacji pompy ciepła z ogrzewaniem na gaz ziemny, a tym bardziej z ogrzewanie węglem lub biomasą, dojdziemy do wniosku, że przy dzisiejszych cenach jej zastosowanie jest za drogie.

Eksploatacja pompy ciepła

Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, to pod tym względem pompa ciepła ma wyraźną przewagę nad kotłami na paliwa stałe. Warto też docenić czystą pracę pompy – brak spalin i innych zanieczyszczeń nieodłącznie związanych z działaniem kotłów grzewczych, zwłaszcza na węgiel.

Zobacz także:

Rodzaje pomp ciepła - ich budowa i efektywność

Pompa ciepła - opinie użytkowników

Pompy ciepła - opinie użytkowników

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem systemu ogrzewania domu, na pewno pompa ciepła znajdzie się w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Kiedy zainwestować w gruntową, a kiedy w...

Zmniejszenie kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie to marzenie każdego. Niektórzy decydują...

Kolektory słoneczne – budowa i wielkość paneli a...

Kolektory słoneczne – budowa tych nowoczesnych urządzeń do ogrzewania budynków, a zwłaszcza ich...

Od czego zależy efektywność kolektorów...

Efektywność systemów ogrzewczych zależy między innymi od dokładności sterowania nimi. W systemach...

Czy kolektory słoneczne pomogą w podgrzewaniu...

Podgrzewanie wody w basenie bez dodatkowych kosztów? Jeśli tylko w naszym domu zainstalowane są...

Kolektory słoneczne i ogrzewanie pompą ciepła w...

Domy budowane po 2020 roku będą musiały być znacznie lepiej zabezpieczone przed utratą ciepła. Zmiany...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.