| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Czy instalacja pompy ciepła się opłaca?
Koszt i zasada działania pompy ciepła

Czy instalacja pompy ciepła się opłaca?

Instalacja pompy ciepła ma wiele zalet. Pompa ciepła nie potrzebuje paliwa, nie emituje spalin, a korzystanie z niej jest wygodne. Koszt zakupu i eksploatacji pompy w porównaniu z niektórymi sposobami ogrzewania jest wyższy.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła nie potrzebuje paliwa. Do ogrzewania domu wykorzystuje ciepło odbierane z otoczenia – gruntu, wody lub powietrza.

Pompę napędza ją energia elektryczna, ale na każdą kilowatogodzinę dostarczonego ciepła przypada jej zaledwie 0,25-0,5 kWh – w zależności od tego, z jakiego ośrodka je odbiera. Dzięki temu, mimo że energia elektryczna jest droga, eksploatacja pompy jest tańsza niż kotłów na gaz lub olej.

W dodatku pompa ciepła nie emituje zanieczyszczeń, nie ma problemów z odprowadzaniem spalin i zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych ze spalaniem paliw.

Sterowanie automatyczne zapewnia wygodę nie mniejszą niż w przypadku kotła, a jej konstrukcja i sposób działania sprawiają, że jest bardzo trwała.

Koszt zakupu i eksploatacji pompy ciepła

Efektywność pomp w praktyce okazuje się różna, a to przede wszystkim od niej zależą koszty eksploatacji. Najmniejszą mają pompy powietrzne wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. A te właśnie najłatwiej zainstalować, zwłaszcza w modernizowanych domach (gruntowe wymagają rozległej instalacji na działce, której wykonanie oznacza jej zniszczenie, wodne – dostępu do zbiornika wodnego).

Przyjmując średnie ceny urządzeń, można uznać, że zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania jest bardziej ekonomiczne niż korzystanie z kotłowni na propan, olej opałowy czy z ogrzewania elektrycznego.

Porównując koszty zakupu i eksploatacji pompy ciepła z ogrzewaniem na gaz ziemny, a tym bardziej z ogrzewanie węglem lub biomasą, dojdziemy do wniosku, że przy dzisiejszych cenach jej zastosowanie jest za drogie.

Eksploatacja pompy ciepła

Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, to pod tym względem pompa ciepła ma wyraźną przewagę nad kotłami na paliwa stałe. Warto też docenić czystą pracę pompy – brak spalin i innych zanieczyszczeń nieodłącznie związanych z działaniem kotłów grzewczych, zwłaszcza na węgiel.

Zobacz także:

Rodzaje pomp ciepła - ich budowa i efektywność

Pompa ciepła - opinie użytkowników

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Kolektory słoneczne - opinie na ich temat są...

Kolektory słoneczne - opinie na ich temat nie są jednoznaczne. Czy ogrzewanie budynku za ich pomocą jest...

Panele słoneczne – koszt eksploatacji. Czy opłaca...

Panele słoneczne – koszt ich zakupu oraz eksploatacji instalacji, której są elementem to...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Problemy związane z pompą ciepła: jak dobrać...

Pompy ciepła coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewania domów, ale wciąż zainteresowanie nimi nie...