| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Czy instalacja pompy ciepła się opłaca?
Koszt i zasada działania pompy ciepła

Czy instalacja pompy ciepła się opłaca?

Instalacja pompy ciepła ma wiele zalet. Pompa ciepła nie potrzebuje paliwa, nie emituje spalin, a korzystanie z niej jest wygodne. Koszt zakupu i eksploatacji pompy w porównaniu z niektórymi sposobami ogrzewania jest wyższy.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła nie potrzebuje paliwa. Do ogrzewania domu wykorzystuje ciepło odbierane z otoczenia – gruntu, wody lub powietrza.

Pompę napędza ją energia elektryczna, ale na każdą kilowatogodzinę dostarczonego ciepła przypada jej zaledwie 0,25-0,5 kWh – w zależności od tego, z jakiego ośrodka je odbiera. Dzięki temu, mimo że energia elektryczna jest droga, eksploatacja pompy jest tańsza niż kotłów na gaz lub olej.

W dodatku pompa ciepła nie emituje zanieczyszczeń, nie ma problemów z odprowadzaniem spalin i zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych ze spalaniem paliw.

Sterowanie automatyczne zapewnia wygodę nie mniejszą niż w przypadku kotła, a jej konstrukcja i sposób działania sprawiają, że jest bardzo trwała.

Koszt zakupu i eksploatacji pompy ciepła

Efektywność pomp w praktyce okazuje się różna, a to przede wszystkim od niej zależą koszty eksploatacji. Najmniejszą mają pompy powietrzne wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. A te właśnie najłatwiej zainstalować, zwłaszcza w modernizowanych domach (gruntowe wymagają rozległej instalacji na działce, której wykonanie oznacza jej zniszczenie, wodne – dostępu do zbiornika wodnego).

Przyjmując średnie ceny urządzeń, można uznać, że zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania jest bardziej ekonomiczne niż korzystanie z kotłowni na propan, olej opałowy czy z ogrzewania elektrycznego.

Porównując koszty zakupu i eksploatacji pompy ciepła z ogrzewaniem na gaz ziemny, a tym bardziej z ogrzewanie węglem lub biomasą, dojdziemy do wniosku, że przy dzisiejszych cenach jej zastosowanie jest za drogie.

Eksploatacja pompy ciepła

Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, to pod tym względem pompa ciepła ma wyraźną przewagę nad kotłami na paliwa stałe. Warto też docenić czystą pracę pompy – brak spalin i innych zanieczyszczeń nieodłącznie związanych z działaniem kotłów grzewczych, zwłaszcza na węgiel.

Zobacz także:

Rodzaje pomp ciepła - ich budowa i efektywność

Pompa ciepła - opinie użytkowników

Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator –...

Pompy ciepła można konfigurować w systemy zawierające również inne urządzenia na przykład kotły...

Kiedy zainwestować w gruntową, a kiedy w...

Zmniejszenie kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie to marzenie każdego. Niektórzy decydują...

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto...

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła,...

Pompa ciepła powietrze woda. Sposób na obniżenie...

Zastanawiasz się, jak zredukować rachunki za ogrzewanie domu bez spadku komfortu? Rozwiązaniem jest...

Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz powszechniej używane do ogrzewania domów zimą i chłodzenia – latem oraz do...

Jak dobrać pompę ciepła?

Czy warto montować pompę ciepła? Owszem, gdyż instalacja grzewcza z pompą ciepła jest najtańszym sposobem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.